czwartek, 26 maja 2016 • do targów parts2clean pozostały 4 dni

Warsztat.pl na Twojej stronie »

Aktualności

12.12.2013

CEPiK: Zmiany przepisów i kary za niewyrejestrowanie auta

Dostęp do historii samochodu, wgląd do punktów karnych, kary finansowe za niewyrejestrowanie auta – to tylko niektóre z planów rządu wobec nadzorowanej przez MSW Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Jak donosi GazetaPrawna.pl, już w przyszłym roku kierowcy dostaną wgląd w historię swojego pojazdu (od momentu jego pierwszej rejestracji w Polsce), a w dalszej kolejności – dostęp online do punktów karnych na swoim koncie.

Trudniej będzie uzyskać lewy stempel na stacji diagnostycznej. Każdy punkt będzie musiał informować także o negatywnych wynikach badań – odczyty z maszyn diagnostycznych będą trafiać do CEPiK automatycznie.

Powrócił pomysł kary finansowej dla właścicieli aut, którzy nie wyrejestrują swoich pojazdów po sprzedaży lub oddaniu na złom. Przymus ten ma pomóc oczyścić CEPiK z kilku milionów samochodów, których status jest niewyjaśniony.

To wszystko na razie tylko plan – ambitny, stąd głosy zwątpienia pośród urzędników MSW, jakoby udało się wdrożyć go do roku 2016. Eksperci mają z kolei wątpliwości, czy udostępnienie kierowcom informacji o punktach karnych jest bezpieczne. Nowe funkcjonalności mają być dodawane stopniowo, a ich wdrażaniem zajmie się Centralny Ośrodek Informatyki (COI), jednostka podległa MSW.

Tagi: CEPiK

Newsletter