Warto wiedzieć

5 miesięcy temu  26.07.2017, ~ Administrator   

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Składowanie zużytych akumulatorów jest niedozwolone, często dochodzi bowiem do wycieku elektrolitu

Zużyty akumulator zbudowany jest częściowo z silnie trującego ołowiu. Dlatego tak ważne jest, aby trafił w odpowiednie ręce – firmy czy organizacji, która posiada uprawnienia do zbiórki, transportu i recyklingu.

Mimo jednoznacznych przepisów dotyczących gospodarowania odpadami nie wszyscy właściciele warsztatów się do nich stosują. W większości przypadków dopiero nieoczekiwana kontrola Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska ujawnia nieprawidłowości w gospodarowaniu nimi. Bolesny finansowo koszt kontroli mógłby nie zaistnieć, gdyby właściciel serwisu był świadomy tego, jak ma postępować z takimi odpadami.
By pomóc warsztatom w kwestiach związanych z ochroną środowiska, Inter Cars uruchomił projekt Bio Service. Jednym z jego najważniejszych celów jest edukacja klientów. Dołączenie do Bio Service pozwala nie tylko uniknąć kary i właściwie gospodarować niebezpiecznymi odpadami, ale też poprawia wizerunek warsztatu jako firmy dbającej o środowisko naturalne. Z projektu skorzystało już ponad 7400 klientów Inter Cars. 
Przed okresem jesienno-zimowym warto zastanowić się nad postępowaniem z odpadem, jakim jest akumulator. Zużyty akumulator jest zbudowany częściowo z ołowiu, pierwiastka silnie trującego, zawiera również kwas siarkowy o silnym stężeniu, związki ołowiu oraz tworzywa sztuczne. Te elementy wpływają negatywnie na żywe organizmy, roślinność oraz glebę. Wyciekający ze zużytego akumulatora kwas może spowodować poważne oparzenia u ludzi i zwierząt. 
Dlatego też akumulator jest szczególnym towarem, którego po zużyciu nie można wyrzucić do kosza. Ważne, aby trafił w odpowiednie ręce – firmy czy organizacji, która ma uprawnienia do zbiórki, transportu i recyklingu. Co istotne dla oddającego złom akumulatorowy, podmiot odbierający powinien wydać Kartę Przekazania Odpadu (KPO).
Niedozwolone jest składowanie zużytych akumulatorów, ponieważ w takich przypadkach często dochodzi do wycieku elektrolitu. Skutkuje to zanieczyszczeniem środowiska oraz narażeniem osób trzecich na niebezpieczeństwo. 
Bio Service zbiera złom akumulatorowy we współpracy z ILS. Można go oddać w punktach sprzedaży Inter Cars. W ramach umowy możliwe jest również wstawienie specjalnego, bezpiecznego pojemnika z pokrywą bezpośrednio do warsztatu. Wówczas po jego zapełnieniu klient zgłasza prośbę dotyczącą wymiany pojemnika na pusty do Bio Service za pomocą programu BS BIO. To proste i wygodne rozwiązanie dla warsztatów, zbędna biurokracja ograniczona jest do minimum. To wszystko wpływa na jakość obsługi.
Dodatkowo, w zamian za złom akumulatorowy klient otrzymuje, oprócz satysfakcji z ochrony środowiska, wymierne korzyści w postaci IC CASH. Obowiązujący przelicznik za zwrot zużytych akumulatorów zamieszczony jest na stronie www.bio-service.pl. Po zdaniu złomu należna kwota automatycznie pojawia się na koncie klienta. W obu przypadkach przy odbiorze zużytych akumulatorów wydawana jest Karta Przekazania Odpadu. 
Wszyscy zainteresowani uczestnictwem w programie mogą uzyskać szczegółowe informacje w filiach Inter Cars, a także na stronach www.bio-service.pl i www.facebook.com/bioservicewarsztat.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony