Nasze rozmowy

7 miesięcy temu  10.05.2017, ~ Administrator   

Na arktycznej prerii – specjalista nie tylko od opon zimowych

Nokian WR A4 – zimowa opona asymetryczna klasy premium UHP

Z Dominikiem Kwaczyńskim, menedżerem ds. sprzedaży na Polskę w Nokian Tyres, rozmawia redaktor Mirosław Giecewicz.

- W sezonie zimowym ogumienie musi sprawować się idealnie, bo jeśli tak nie jest, to o wypadek nietrudno. Nokian Tyres to fiński specjalista od opon zimowych, a w tym kraju ogumienie musi funkcjonować perfekcyjnie. Zresztą i nasze polskie zimy potrafią zaskoczyć. Jaki był miniony sezon zimowy dla Nokian Tyres w Polsce?
Zima to czas, kiedy wszystkie nasze plany i działania skutecznie hamuje pogoda. Lokomotywa życia, która wciąż przyspiesza, pchając nas ciągle do przodu, pogoń za pracą, chęć bycia w domu z bliskimi, planowane bądź nieplanowane wyjazdy – to sytuacje, które tak długo, jak długo pogoda dopisuje, nie sprawiają nam kłopotu. Zimą natomiast nawet prosty wyjazd z parkingu osiedlowego może być nie lada wyczynem, a co dopiero dojazd do pracy na czas albo wyjazd z rodziną na narty.
Nokian Tyres dokłada wszelkich starań, aby produkty zapewniały użytkownikom maksymalną przyczepność oraz bezpieczeństwo podczas podróży, bez znaczenia, gdzie są oraz dokąd jadą.
Podsumowując miniony już rok, cóż więcej mógłbym powiedzieć niż to, że był on dla nas niezwykle udany. Jesteśmy marką premium, która głęboko zakorzeniła się w świadomości naszych użytkowników, co sprawia, że z roku na rok jesteśmy coraz mocniej obecni na rynku polskim, a miliony kilometrów bezpiecznie pokonywanych rocznie przez naszych użytkowników sprawiają, że chcemy się dalej rozwijać.
Nokian Tyres jako producent z roku na rok rośnie w siłę, natomiast to są tylko liczby. Mnie cieszy fakt, że na drogach jest bezpieczniej oraz że świadomość społeczna co do zasadności stosowania opon zimowych jest naprawdę duża.

- Jakie opony promowaliście podczas zimy?
Oczywiście zimowe! Śmieję się, ale jako producent wywodzący się z Finlandii, który wynalazł ogumienie zimowe, cóż innego moglibyśmy promować niż najlepsze i najbezpieczniejsze produkty premium na świecie. Podczas trwającego jeszcze sezonu zimowego modelem sztandarowym oraz niekwestionowanym bestsellerem była opona Nokian WR D4. Można powiedzieć, że wprowadzając ten model zimą 2015 roku, na nowo zdefiniowaliśmy pojęcie opony zimowej, która to w czwartej generacji ogumienia Nokian WR była najbardziej pożądaną oponą zimową w Polsce i całej Europie.
Z nowości natomiast mogliśmy poszczycić się Nokianem WR A4 – asymetryczną oponą klasy premium UHP (tę szczególnie polecamy, sprawdziliśmy ją tej zimy, opona pewnie trzyma się drogi, pojazd jest stabilny w zakrętach, zaś hamowanie na śniegu i błocie pośniegowym zapewnia bezpieczeństwo i pewność jazdy – przyp. red.). 
Ponadto zwiększyliśmy liczbę dostępnych rozmiarów ogumienia Nokian SUV 3, które zostało także wzbogacone o aramidowe ścianki boczne. Sama zresztą technologia aramidowych ścian bocznych, którą stosujemy obecnie we wszystkich oponach do samochodów typu SUV, to jedna z największych technologicznych innowacji, mających ogromny wpływ na bezpieczeństwo podróży w ostatnich latach.

- Proszę powiedzieć, jak wygląda znajomość Waszej marki wśród polskich kierowców i mechaników. Czy wiedzą oni o oponach Nokian Tyres to, co chcielibyście, aby wiedzieli?
Z Nokian Tyres jestem związany już przeszło 10 lat, co sprawia, że przez ten okres obserwowałem ewolucję marki, a tym samym rozwój jej rozpoznawalności i postrzegania. W czasach, kiedy produkty same muszą zabiegać o klienta, a reklamy kreują potrzeby i pragnienia, marka Nokian Tyres wybiła się mocno ponad inne, dając w zamian maksimum bezpieczeństwa i pewności na drodze. Radość i duma – tak mógłbym opisać to, co teraz czuję, bo tak wielki sukces odnieś liśmy wyłącznie dzięki użytkownikom naszych opon, których to świadomy wybór sprawił, że jesteśmy najchętniej wybieraną marką premium zimą. Wiedzy nigdy dość, dlatego staramy się docierać wszędzie, dzieląc się informacjami na temat opon oraz znaczenia świadomego ich wyboru.

- Swoje produkty testujecie w fińskim Ivalo. Te prześliczne tereny charakteryzuje jeszcze coś. Typowa mroźna i zimowa pogoda, która jest tak doskonałym poligonem doświadczalnym, że swoje centra testowe budują tam również inni producenci opon. My już wiemy, że każdy nowy produkt Nokian Tyres (zwłaszcza zimowy) jest tam sprawdzany. Ale zanim zostanie poddany testom, grupa fachowców spędza nad nim długie godziny w laboratoriach. Jak wygląda u Was proces projektowania opon i co jest w jego trakcie najważniejsze, jeśli chodzi o opony zimowe?
Proces projektowania nowej opony zaczyna się w zasadzie w miejscu, gdzie powstaje potrzeba. Potrzeba czegoś innego, czegoś lepszego, bardziej unikalnego lub zupełnie nowego. Skopiować bądź odtworzyć coś jest łatwo, natomiast aby stworzyć coś na nowo, coś szytego na miarę, a zarazem coś, co spełni oczekiwania użytkownika, należy poznać jego potrzeby. Dlatego zanim nasi projektanci usiądą do deski kreślarskiej, spędzają długie tygodnie na arktycznej prerii, daleko za kołem polarnym, w miejscowości Ivalo, gdzie mieści się nasz tor testowy, aby poczuć, czym jest prawdziwa zima, bo kartka papieru czy nawet najlepszy komputer nie zastąpią człowieka. Zimę bowiem trzeba poznać, by wiedzieć, jak ją pokonać, a testowanie jest tu słowem kluczem.

- Nokian Tyres to jednak nie tylko ogumienie zimowe. To także opony przeznaczone na sezon letni, a ten niebawem nadejdzie. Na jakie modele ogumienia z Waszej gamy warto zwrócić uwagę? Co szczególnie polecacie?
To prawda, choć renoma najlepszego producenta opon zimowych na świecie może czasem wprowadzać w lekkie zakłopotanie potencjalnego nabywcę naszego ogumienia, ale proszę mi wierzyć – Nokian Tyres produkuje genialne opony letnie! Co więcej, dynamika wzrostu sprzedaży opon letnich jest wręcz imponująca, co świadczy o tym, jak wielkim uznaniem cieszą się nasze produkty.
Sztandarowym modelem jest opona Nokian zLine UHP, która zyskała ogromne uznanie użytkowników. Warto też wspomnieć o Nokianie eLine2, który ma kategorię AA na etykiecie.
Nasza gama produktowa jest obecnie bardzo szeroka i w zasadzie pokrywa rozmiarami wszystkie dostępne modele samochodów, zarówno osobowych, jak i dostawczych oraz SUV-ów. Najwyższa jakość, a do tego bezpieczeństwo podróży to cechy każdej opony Nokian Tyres. Wspomnę w tym miejscu jeszcze o technologii aramidowej, o której już wcześniej rozmawialiśmy, a która znajduje się także w oponach letnich do samochodów typu SUV, tj. Nokian Line SUV oraz Nokian zLine SUV. 
Nowością na nadchodzący sezon letni będzie ultraspecjalistyczna opona off-the-road Nokian Rockproof do samochodów terenowych 4×4, która, jak sama nazwa wskazuje, będzie cechowała się niebywałą wręcz odpornością na przecięcia i uszkodzenia, co z pewnością sprawi, że będzie bardzo chętnie wybierana zarówno do profesjonalnego off-roadu, jak i do ciężkich prac w kamieniołomach czy kopalniach.

- Sprzedaż opon przez serwisy ogumienia to ważna część Waszej dystrybucji. Co zatem wpływa na to, że mechanicy polecają klientom ten model, a nie inny? Czy jest to marża?
Produkcja, sprzedaż oraz kupowanie to nieodzowne procesy, obecne w każdej gałęzi przemysłu i tworzące nieprzerwany cykl zdarzeń. Co więc sprawia, że klient wybiera właśnie markę Nokian Tyres? Powodów jest wiele, ale przede wszystkim, żeby coś sprzedać, trzeba być do tego przekonanym. Biznes tworzą ludzie, to są twarze i imiona. Dlatego nasza sieć dystrybucji składa się z partnerów, którzy chcą iść z nami, którym zależy na tym, aby się rozwijać razem z nami, którzy znają nasze produkty oraz im ufają. Razem stanowimy wielką rodzinę Nokian Tyres.
Marża to tylko przyczyna, dla której serwis sprzedaje opony, natomiast powodem tego, że sprzedawcy polecają ogumienie naszej marki, jest ich przekonanie do produktu i świadomość, że klient, który kupi opony Nokian Tyres, wyjedzie zadowolony i bezpiecznie pokona tysiące kilometrów w każdych warunkach pogodowych, gdziekolwiek będzie.

- Co musi zrobić warsztat, który jest zainteresowany współpracą z Wami? Jakie musi spełnić kryteria i z kim ma się kontaktować?
Serwisy zainteresowane współpracą z nami zachęcam do kontaktu poprzez naszą stronę internetową: www.nokiantyres.pl bądź też z naszymi handlowcami.

- Dziękuję za rozmowę.

Artykuł ukazał się w czasopiśmie "Świat Opon", wydanie 1/2017. Zapraszamy na www.swiatopon.info

GALERIA ZDJĘĆ

Dominik Kwaczyński, menedżer ds. sprzedaży na Polskę w Nokian Tyres

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony