ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Części i regeneracja

ponad rok temu  16.03.2017, ~ Administrator   

Poradnik specjalistów od instrukcji naprawczych

Trzy problemy rozwiązane

Autodata – zaufany światowy lider w zakresie informacji technicznych – udostępnia czytelnikom „Nowoczesnego Warsztatu” rozwiązania trzech powszechnych problemów występujących w nowoczesnych samochodach.

1. Volkswagen Up!: Wyciek oleju silnikowego z obszaru miski olejowej po wymianie oleju
Pytanie: Mamy w warsztacie samochód marki Volkswagen Up! z 2012 roku, w którym po wymianie oleju zaobserwowaliśmy wyciek z obszaru miski olejowej. Zamontowaliśmy nowy korek spustowy miski olejowej, upewniając się, że jest on dokręcony prawidłowym momentem. Prosimy o pomoc.
Odpowiedź: Usterka ta była nam zgłaszana wcześniej i dotyczy modeli Up! z kodami silnika CHYA/CHYB. Z powodu złej konstrukcji miski olejowej można przypadkowo spowodować jej pęknięcie podczas zdejmowania i zakładania korka spustowego miski olejowej. Należy sprawdzić miskę olejową pod kątem pęknięć we wskazanym miejscu (fot. 1.1). Jeżeli zauważono pęknięcia, zamontować nową wersję (fot. 1.2). Powinno to zaradzić usterce.

Fot. 1. Wyciek oleju silnikowego z obszaru miski olejowej po wymianie oleju w Volkswagenie Up! to rezultat złej konstrukcji miski olejowej – jej pęknięcie można przypadkowo spowodować podczas zdejmowania i zakładania korka spustowego

2. Peugeot 2008: Wyciek oleju silnikowego i poślizg sprzęgła
Pytanie: Nasz klient ma problem z Peugeot 2008 z 2013 roku z silnikiem benzynowym 1,2. Wcześniej z samochodu wyciekał olej w obszarze przekładni i w związku z tym miał wymieniony tylny pierścień uszczelniający wału korbowego. Pojazd wrócił do warsztatu z tym samym problemem po zaledwie kilku miesiącach. Podejrzewamy usterkę w obrębie tylnych pierścieni uszczelniających wału korbowego. Czy znane są wam inne możliwe przyczyny takiej usterki?
Odpowiedź: Tak, spotkaliśmy się już wcześniej z podobnym problemem wycieku oleju. Dotyczy on modeli 2008 z silnikiem benzynowym 1,2 wyprodukowanych przed 10.12.14 (RPO 13911). Przyczyną usterki jest zła konstrukcja wału korbowego, która powoduje wyciek oleju silnikowego z tylnej części. W dziale części Peugeot dostępna jest jednostronnie zamknięta tuleja, która będzie potrzebna do jej usunięcia. Należy zdjąć koło zamachowe i oczyścić wszystkie elementy. Następnie nałożyć środek uszczelniający Loctite 648 na jednostronnie zamkniętą tuleję (fot. 2.1). Zamontować jednostronnie zamkniętą tuleję na tyle wału korbowego. W razie potrzeby można wymienić tylny pierścień uszczelniający wału korbowego. Sprawdzić jednostkę sprzęgła i w razie potrzeby także wymienić.

Fot. 2. Wyciek oleju silnikowego i poślizg sprzęgła w Peugeocie 2008 to usterka, której przyczyną jest zła konstrukcja wału korbowego. Powoduje ona wyciek oleju silnikowego z tylnej części

3. Opel Mokka: Woda wycieka z drzwi przy otwieraniu po ulewnym deszczu
Pytanie: Zgłosił się do nas właściciel samochodu marki Opel Mokka z 2013 roku, który skarży się na wyciek wody z drzwi przy ich otwieraniu po ulewnym deszczu. Sprawdziliśmy otwory odpływu wody w drzwiach, a także wnętrze drzwi pod kątem nagromadzenia wody, ale wszystko wydaje się działać prawidłowo. Prosimy o pomoc.
Odpowiedź: Spotkaliśmy się wcześniej z tym problemem, który dotyczy modeli Mokka i jest spowodowany zbieraniem się wody pomiędzy drzwiami i nadwoziem z powodu braku otworów odpływu wody w gumowej uszczelce drzwi. Należy postępować w następujący sposób: odczepić dolną część gumowej uszczelki drzwi, za pomocą odpowiedniego narzędzia wyciąć 6-milimetrowe otwory odpływu wody w gumowej uszczelce drzwi, naprzeciwko istniejących otworów odpływu (fot. 3.1). Powtórzyć czynności we wskazanych miejscach (fot. 3.2). Zamontować gumową uszczelkę drzwi. Czynności powtórzyć po drugiej stronie samochodu. Symulując warunki deszczowe, sprawdzić, czy otwory odpływu działają prawidłowo.

Fot. 3. Problem wody wyciekającej z drzwi w Oplu Mokka spowodowany jest zbieraniem się jej pomiędzy drzwiami i nadwoziem z powodu braku otworów odpływu wody w gumowej uszczelce drzwi

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony