Klimatyzacja

Klimatyzacja

ponad rok temu  24.08.2018, ~ Administrator   

Nieszczelności w układach klimatyzacji

Zestaw do badania azotemZa pomocą elektronicznego detektora wodoru można wykryć najmniejsze nieszczelności

Strona 2 z 2

Wykrywanie gazem śladowym i metodą ciśnieniową
Najnowszym i najlepszym sposobem wykrywania nieszczelności w układzie klimatyzacji jest zastosowanie mieszaniny gazów składającej się z 95% azotu i 5% wodoru. Mieszanina ta jest nietoksyczna, niepalna, nie powoduje korozji i nie jest szkodliwa dla środowiska. Wodór ma najmniejsze, naturalnie występujące cząsteczki, większe niż azot, które ulatniają się nawet z minimalnych nieszczelności.
Za pomocą elektronicznego detektora wodoru można wykryć najmniejsze nieszczelności. Dlatego jest to metoda niezawodna, tym bardziej, że detektor wykazuje niską „czułość poprzeczną” (czułość określająca wpływ innych gazów na wynik pomiaru). Ponadto sprawdza się ona w badaniu parownika, bowiem cząsteczki wodoru przedostają się z nieszczelności parownika przez kratki wentylacyjne do wnętrza pojazdu. Wodór jest, w przeciwieństwie do R134a, lżejszy od powietrza i układ klimatyzacyjny może być łatwo sprawdzony od góry. Badanie polega na wprowadzeniu gazu poprzez złącze serwisowe do opróżnionego układu klimatyzacji pod ciśnieniem 5 barów. Następnie mechanik, przesuwając elektroniczny detektor wzdłuż przewodów i elementów klimatyzacji, obserwuje wskazania wykrywacza. W przypadku wykrycia przecieku urządzenie informuje o nim sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi.
Zestaw do wykrywania nieszczelności firmy Magneti Marelli jest w stanie wykryć przecieki na poziomie zaledwie 0,3 g/rok i nadaje się również do klimatyzacji napełnionych nowym czynnikiem R1234yf. W przypadku zużycia cylindra mieszaniny gazów dołączonego do zestawu istnieje możliwość dokupienia oddzielnie dodatkowego cylindra z gazem. Zastosowanie tej metody pozwoli na zlokalizowanie nawet najmniejszej nieszczelności – zgodnie z najnowszymi dyrektywami unijnymi.

Film prezentujący użycie zestawu do sprawdzania nieszczelności dostępny jest na kanale magnetimarellipolska 
w serwisie www.youtube.com

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 3
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Hydrogen 1 ponad rok temu ''Wodór ma najmniejsze, naturalnie występujące cząsteczki, większe niż azot,''
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony