ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Narzędzia w warsztacie

Wyposażenie warsztatu

Narzędzia w warsztacie

ponad rok temu  18.01.2018, ~ Administrator   

Codzienna pielęgnacja i właściwe użytkowanie elektronarzędzi
Strona 1 z 2

Codzienna pielęgnacja i sposób użytkowania przekładają się na żywotność i funkcjonalność elektronarzędzi. Marka Ryobi® udziela kilku istotnych wskazówek, które pozwolą odpowiednio zadbać o użytkowany sprzęt, a także przedłużyć żywotność np. akumulatorów.

Pierwszym krokiem po zakupie nowego urządzenia powinno być wnikliwe zapoznanie się z dołączoną do niego instrukcją obsługi i warunkami gwarancji. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień i błędów popełnianych w procesie użytkowania. To producent określa dla jakiej grupy odbiorców dedykowane jest dane narzędzie, jego przeznaczenie i warunki użytkowania. Niezwykle istotne jest przestrzeganie informacji dotyczących przeciążenia danego urządzenia, szczególnie w przypadku; kluczy udarowych, pilarek szablastych, szlifierek kątowych czy polerek.

Dobra jakość to podstawa

Narzędzia wysokiej klasy wymagają wykorzystania materiałów eksploatacyjnych dobrej jakości, takich jak wiertła, brzeszczoty, bity, nasadki, tarcze czy materiały ścierne. Pamiętajmy, aby do urządzeń udarowych (klucze, zakrętarki) stosować bity i nasadki przystosowane do tego typu narzędzi.  Ich stosowanie pozwala usprawnić działanie urządzeń i w pełni wykorzystać ich potencjał. 

Prawidłowe użytkowanie

Ogromny wpływ na żywotność sprzętu mają również mniej oczywiste, z perspektywy użytkownika, czynności np. nieodpowiednie podnoszenie czy odkładanie pracującego urządzenia w stertę piachu lub gruzu. Warto wspomnieć o odpowiedniej konwersacji. Po zakończonej pracy urządzenia wymagają dokładnego czyszczenia. W tym celu nie należy jednak stosować agresywnych środków czystości czy rozpuszczalników, które mogłyby uszkodzić obudowę i jej gumowe części. Należy zadbać również o wnętrze urządzenia, które można przedmuchać za pomocą kompresora bądź przy użyciu odkurzacza z wąską ssawką, aby usunąć jak największą ilość pyłu ze środka.

Rozsądny wybór – długa żywotność 

Narzędzia akumulatorowe wymagająjeszcze więcej uwagi. Wiele elektronarzędzi nie posiada zabezpieczeń przeciwprzeciążeniowych, a ich użycie do zbyt ciężkiej pracy może skutkować uszkodzeniem silnika i baterii. Dlatego dokonując zakupu warto zwrócić uwagę na parametry, aby jak najlepiej dopasować narzędzie do wykonywanej pracy i uniknąć rozczarowania.

Akumulator sercem każdego sprzętu 

Obecnie użytkownicy narzędzi akumulatorowych mają do dyspozycji dwa rodzaje akumulatorów istniejących na rynku. Baterie niklowo-kadmowe (Ni-Cd) to przestarzała technologia, powoli wycofywana ze sprzedaży ze względu na niską wydajność i ochronę środowiska.  Użytkując baterie Ni-Cd, bezwzględnie należy przestrzegać ładowania w pełnym cyklu tzw. „naładowanie do pełna” i „rozładowanie do zera”. Bez możliwości doładowywania baterii przed całkowitym rozładowaniem.  Druga opcja to baterie litowo-jonowe, które nie wymagają przestrzegania restrykcyjnych zaleceń co do procesu ładowania. Możemy je doładowywać na każdym etapie. Jednak nie powinniśmy robić tego zbyt często, ponieważ każde włożenie baterii do ładowarki jest traktowane jako pełen cykl. W zależności od jakości narzędzia ilość cykli waha się od 0 przy braku danych do 1200 i więcej. Przy wyborze sprzętu i rodzaju baterii coraz bardziej cenione przez użytkowników są rozwiązania, takie jak system ONE + od Ryobi. Pozwala on na korzystanie z tego samego akumulatora Lithium+ do zasilenia ponad 70 narzędzi.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony