ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Narzędzia w warsztacie

Narzędzia w warsztacie

7 miesięcy temu  21.01.2019, ~ Administrator   

Klucze dynamometryczne – zegarowe i elektroniczne
Strona 1 z 2

Prezentujemy dokładniej dwa typy narzędzi, a mianowicie klucze dynamometryczne zegarowe i elektroniczne. Omawiane typy kluczy należą do grupy narzędzi wskazujących. Na ich skalach (zegarowej lub wyświetlaczu LCD) widać narastanie momentu. Można także obserwować, co dzieje się ze skręcanymi elementami, dokładnie odczytując narastanie wartości momentu. 

Dynamometryczne klucze zegarowe
Najpierw kilka słów o kluczach dynamometrycznych zegarowych, nazwanych tak od skali w kształcie tarczy. Za odczyt momentu wciąż odpowiedzialne są części mechaniczne: zestaw dźwigni i sprężyna, która w tym modelu przypomina sprężynę zegarową. Sprężyna skorelowana jest ze skalą, działanie siły na klucz powoduje ściśnięcie sprężyny i wychylenia wskazówki zegara. Po zaprzestaniu działania siły sprężyna pozostaje bez obciążenia i wskazówka cofa się do zera (do początku skali) – klucz nie wymaga luzowania nastawu. Klucze zegarowe to jedyne spośród urządzeń dynamometrycznych, których skala zaczyna się od zera. Na skali takiego klucza mamy zazwyczaj dwie zazębiające się wskazówki. Pierwsza związana jest z odczytem ze skręcanej sprężyny i wskazuje moment. Druga jest wskazówką ciągniętą przez pierwszą i zapisuje ostatnie największe wskazanie. Gdy zaprzestajemy działać na klucz siłą, pierwsza wskazówka automatycznie cofa się do zera, druga zostaje na wskazaniu maksymalnego osiągniętego momentu. Tę drugą wskazówkę do pozycji zero sprowadzamy ręcznie. 
W Bahco rodzina kluczy zegarowych ma oznaczenie kodowe 7454. Są to bardzo dokładne narzędzia stosowane wszędzie tam, gdzie zależy nam na bardzo precyzyjnym dokręcaniu i odczycie momentu. Chociaż dokładność kluczy zegarowych opisana normą ISO 6789:2003 wynosi dla kluczy o zakresie mniejszym lub równym 10 Nm +/- 6% i dla kluczy o zakresie większym niż 10 Nm +/- 4%, to takim kluczem można dokręcać z mniejszymi odchyłkami. Na większą dokładność pomiaru przekłada się przede wszystkim wskazujący typ odczytu momentu, czyli możliwość obserwacji narastania momentu na skali na tarczy zegarowej. Klucze zegarowe Bahco nie mają grzechotki na wyjściu, a tylko kwadrat wyjściowy, dokręcając, trzeba przekładać klucz. Klucz zegarowy nie ma także sprzęgła rozłączającego po osiągnięciu założonego momentu. Ten typ narzędzi pochodzi z naszej fabryki w USA. Klucze zegarowe najczęściej stosowane są na produkcji, w laboratoriach i działach kontroli jakości.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony