ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

Oleje silnikowe

ponad rok temu  08.11.2017, ~ Bartłomiej Ryś   

Gdy olej znika z silnika… [PRZYCZYNY]
Strona 1 z 2

Ubytek oleju z silnika może mieć kilka przyczyn. Jednak niezależnie od powodu, zjawisko to niesie za sobą  bardzo poważne i kosztowne konsekwencje.

Nowoczesne samochody wyposażone są w silniki, które ze względu na zaawansowaną konstrukcję są bardzo wrażliwe na spadek poziom oleju. Paradoksalnie ubytek oleju jest bardziej niebezpieczny dla silnika nowego auta, niż takiego, który został wyprodukowany 20 lat temu. Dlatego też, pomimo wyposażenia samochodów w liczne czujniki,  kierowcy powinni regularnie zaglądać pod maskę i sprawdzać poziom oleju. Taka przezorność  połączona  z czytaniem informacji wysyłanych przez sensory pozwala uniknąć ewentualnych niedoborów, a co za tym awarii jednostki.

Dopuszczalne zużycie oleju silnikowego określa producent i zazwyczaj jest to nawet 1 litr na 1000 km. Przy  intensywnej eksploatacji samochodu rzeczywiście może dochodzić do tak dużego zużycia. Jednak producenci często podają taką wysoką wartość w celu uniknięcia ewentualnych roszczeń ze strony użytkowników. Według mechaników takie zużycie to stanowczo za dużo, a gdy oleju ubywa, to należy niezwłocznie szukać przyczyny i ją usunąć.

Jednym z powodów może być jakość oleju, a konkretnie jego odparowalność. Gdy silnik pracuje na wysokich obrotach i generuje duże ilości ciepła, to lekkie molekuły znajdujące się w oleju mogą się ulatniać, czyli olej zaczyna parować. Taka sama sytuacja zachodzi podczas jazdy w bardzo gorące dni. Co oczywiste,  gdy olej zaczyna parować, jego poziom w silniku zaczyna spadać.

Według ACEA (Association des Constructeurs Europeens d'Automobiles)  maksymalna odparowalność oleju silnikowego nie może przekroczyć 13%, dobrej jakości oleje mają tę wartość niższą, np. oleje marki BIZOL mają średnią odparowalność mniejszą niż 9%!

Innym powodem, dla którego objętość oleju w silniku ulega zmniejszeniu to wycieki. Pojawiają się one zwykle na skutek uszkodzeń mechanicznych lub awarii uszczelnień. Wycieki najczęściej  pojawiają się w starszych  samochodach. Guma i korek, z których najczęściej wykonane są uszczelki, tracą z biegiem czasu pierwotne właściwości i przestają być szczelne. W tej sytuacji należy jak najszybciej zlokalizować źródło wycieku i go uszczelnić.  W tym przypadku świetnie sprawdza się BIZOL Leak Stop+ o92. Producent środka radzi, aby stosować ten dodatek do oleju, w celu zapobiegania drobnym wyciekom i przedłużania trwałości i funkcjonalności uszczelek. Produkt powoduje rozpęcznienie uszczelek korkowych oraz zmiękczenie uszczelnień gumowych (o-ringi, simmeringi, uszczelki gumowe), co przekłada się na spadek utraty oleju.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony