Paliwa i oleje

Paliwa i oleje

9 miesięcy temu  11.09.2017, ~ Administrator   

Paliwa syntetyczne
Strona 1 z 2

- Silnik spalinowy może stać się napędem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla - w taki sposób V. Denner, prezes zarządu Robert Bosch, komentuje wynika najnowszych badań tej firmy. Testy potwierdziły znaczny potencjał redukcji emisji dwutlenku węgla dzięki paliwom syntetycznym.

Do niedawna silnik spalinowy, neutralny po względem emisji dwutlenku węgla, był obecny jedynie w sferze marzeń. Wkrótce może jednak stać się rzeczywistością. Tajemnica leży w paliwach syntetycznych, tzw. eFuel. Podczas produkcji wiążą one CO2. W ten sposób gaz cieplarniany staje się surowcem, z którego można wytwarzać benzynę, olej napędowy i gaz, z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Eksperci firmy Bosch przedstawili dokładne dane dotyczące udziału w tym procesie samochodów w Europie: do roku 2050 stosowanie paliw syntetycznych jako uzupełnienie do elektryfikacji pozwoliłoby zaoszczędzić do 2 800 000 000 000 kilogramów lub przeliczając 2,8 gigaton CO2 (1). To odpowiada trzykrotnej emisji dwutlenku węgla w Niemczech w 2016 roku.

Spalanie o niskiej zawartości sadzy zmniejsza koszty oczyszczania spalin

Wykraczając poza granice Europy można dostrzec, jak ważne jest ograniczenie emisji w komunikacji: jeśli cele klimatyczne wytyczone na konferencji w Paryżu mają zostać osiągnięte, to emisje CO2 wynikające z ruchu komunikacyjnego na całym świecie będą musiały zostać obniżone o 50 procent w ciągu najbliższych czterech dekad i o co najmniej 85 procent w krajach rozwiniętych (2). „Osiągnięcie naszych celów klimatycznych wymaga zastosowania innych inteligentnych rozwiązań oprócz elektromobilności" – mówi Denner. Nawet jeśli jednego dnia wszystkie samochody zostałyby zamienione na elektryczne, to samoloty, statki, a nawet pojazdy ciężarowe nadal będą wykorzystywać głównie paliwo. Dlatego silniki spalinowe, neutralne po względem emisji dwutlenku węgla, które są zasilane paliwami syntetycznymi, stanowią bardzo obiecującą ścieżkę rozwoju – także dla samochodów osobowych. Ponadto paliwa syntetyczne mogą być tak stworzone, aby spalały się praktycznie bez sadzy. W ten sposób można zredukować koszty oczyszczania spalin.

Kolejną istotną zaletą jest możliwość wykorzystania istniejącej sieci stacji paliw. To samo odnosi się do istniejącej wiedzy na temat rozwiązań silników spalinowych. Co więcej, nawet jeśli samochody elektryczne staną się znacznie tańsze w nadchodzących latach, to rozwój tych paliw może być opłacalny. Bosch obliczył, że w zależności od rodzaju wykorzystywanej energii odnawialnej, koszt eksploatacji pojazdu hybrydowego zasilanego paliwem syntetycznym może być mniejszy niż pojazdu elektrycznego o rozszerzonym zasięgu, przy założonym przebiegu do 160 000 kilometrów.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ AndrzejM 1 9 miesięcy temu nareszcie jakieś światełko w tunelu dla klasyków
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony