ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Ogumienie

Ogumienie

Opony

Opony osobowe

ponad rok temu  12.12.2017, ~ Administrator   

Co trzecie auto na złych oponach
Strona 1 z 2

Ponownie nadeszła ta pora roku – czas wymiany opon. Wygląda jednak na to, że nie wszyscy kierowcy chętnie wyposażają swoje auta w odpowiednie ogumienie. Według najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Nokian Tyres znaczny odsetek europejskich kierowców przyznaje, że czasem jeździ na oponach, które nie są dostosowane do pogody i warunków panujących na drodze. Badanie wykazało także, że podczas wyboru opon konsumenci z Europy Środkowej kierują się raczej jakością niż ceną.

Niepokojącym faktem, który wypłynął dzięki ankiecie Nokian Tyres jest to, że kierowcy są skłonni jeździć na oponach, które nie są dostosowane do warunków jazdy. Na przykład korzystają z opon letnich w sezonie zimowym i na odwrót. Według wyników badania najwyższy odsetek, tj. aż 44%, kierowców przyznających się do okazjonalnej jazdy na niewłaściwych oponach odnotowano we Francji. Najbardziej świadomi w tym względzie są niemieccy kierowcy. Jedynie 23% z nich twierdzi, że czasem jeździ na oponach niedostosowanych do warunków. Włochy, Czechy, Polska i Rumunia – czyli pozostałe kraje uwzględnione w badaniu – znajdują się gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami.

Ale dlaczego ktoś chciałby narażać bezpieczeństwo wszystkich, jeżdżąc na oponach niedobranych do warunków? W końcu opony sezonowe nadają się do jazdy wyłącznie w okresie, z myślą o którym zostały stworzone. Możliwe, że w odczuciu kierowców jest za mało czasu na zmianę opon. Mogą również nie wiedzieć, kiedy należy to zrobić, albo dokonują wymiany zbyt późno. Możliwe jest także, że niektórzy z nich przed wymianą ogumienia na nowe chcą osiągnąć jak najwyższy przebieg na dotychczasowych oponach.

„Jestem zaskoczony, że tak wielu europejskich kierowców wciąż nie zwraca uwagi na parametry funkcjonalne opon i nie przestrzega wskazań dotyczących bezpieczeństwa. Jeżdżąc na niedopasowanych oponach, podejmują zbędne ryzyko. To oczywiste, że prawdziwa opona zimowa nigdy nie zastąpi opony letniej i na odwrót – opona letnia lub całoroczna nie zapewni tak komfortowej i bezpiecznej jazdy w zimowych warunkach po mokrej, oblodzonej lub ośnieżonej nawierzchni, jak opona dostosowana do tej pory roku” – mówi Martin Dražík, manager ds. produktów Nokian Tyres.

Przy pytaniu o najczęściej wybierany typ opony – sezonowy czy całoroczny – odpowiedzi różniły się w zależności od kraju. Wyniki ankiety sugerują, że opony całoroczne największą popularnością cieszą się we Francji i Włoszech, podczas gdy w pozostałych krajach uwzględnionych w badaniu preferowane są opony sezonowe.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony