ReklamaB1 - ogumienie - citexpo.com.cn

Ogumienie

Ogumienie

Opony

Opony osobowe

11 miesięcy temu  07.07.2017, ~ Administrator   

Opony? Oszczędzaj pieniądze i chroń środowisko
Strona 1 z 2

Samochody bez wątpienia stanowią obciążenie dla środowiska naturalnego, ale dla wielu z nas są niezbędne. Każdy kierowca, który chce prowadzić swoje auto w bardziej ekologiczny sposób, może zastosować się do kilku prostych zasad, dzięki którym negatywny wpływ na środowisko będzie mniejszy. Pozwoli to również na oszczędności rzędu 1080 złotych po przejechaniu 40 tysięcy kilometrów.

Dobrze utrzymane opony klasy A pozwalają oszczędzić pieniądze i zwiększają bezpieczeństwo jazdy.

Pod względem zużycia paliwa opony klasy A stanowią najlepszy wybór dla każdego kierowcy, któremu leży na sercu dobro środowiska naturalnego.

- Opony zaliczone do tej kategorii mają najniższy opór toczenia – oznacza to, że zużywają najmniejsze ilości energii, a tym samym paliwa. Opór toczenia odnosi się do energii zużywanej przez oponę w procesie deformacji, który zachodzi, kiedy opona ma kontakt z nawierzchnią drogi. Opony o niższym oporze toczenia pozwalają oszczędzić więcej energii, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Opór toczenia odpowiada za nawet 20 procent zużycia paliwa w samochodzie – tłumaczy Matti Morri, kierownik Działu Technicznej Obsługi Klienta w Nokian Tyres.

Informacja o zużyciu paliwa (oznaczana literami od A do G) jest podawana na etykietach UE umieszczanych na wszystkich oponach. Opony klasy A wykazują najniższy opór toczenia, a opony oznaczone literą G najwyższy. Przed dokonaniem zakupu warto porównać etykiety opon, ponieważ między poszczególnymi modelami mogą występować znaczne różnice w zakresie oporu toczenia. Różnica 40% w oporze toczenia może oznaczać średnio 5-6 procent różnicy w poziomie zużycia paliwa. Przykładowo – letnie opony Nokian klasy A zapewniają oszczędność paliwa rzędu nawet 0,6 litra na każde 100 kilometrów w porównaniu z oponami, w których opór toczenia zaliczono do klasy G. Jeśli przyjmiemy, że odpowiednie opony pozwalają oszczędzić 0,6l paliwa na 100 kilometrów, a paliwo kosztuje około 4,5 złotych za litr, to w ogólnym rozrachunku, przy przejechaniu 40 tysięcy kilometrów, można uzyskać oszczędność rzędu 240 litrów, czyli około 1080 złotych.

- Po zamontowaniu opon, które pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa, należy nauczyć się o nie odpowiednio dbać. Na przykład obracanie opon od przodu do tyłu i odwrotnie podczas ich wymiany zapewnia ich równomierne zużycie i pozwala uzyskać maksymalnie długi całkowity przebieg danego zestawu opon – twierdzi Matti Morri.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony