ReklamaB1 - Novol

Pojazdy użytkowe

Paliwa i oleje

Pojazdy użytkowe

11 miesięcy temu  26.05.2017, ~ Administrator   

Olej do zadań specjalnych
Strona 1 z 2

Dobry stan techniczny i niska awaryjność układów hydraulicznych w maszynach budowlanych są uzależnione od wielu czynników. Istotne jest nie tylko regularne serwisowanie czy prawidłowe użytkowanie urządzeń i pojazdów, ale także dobór odpowiednich olejów hydraulicznych oraz ich terminowa wymiana.

Sprawny park maszynowy ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego i terminowego przebiegu prac budowlanych. Awaria sprzętu może wiązać się z koniecznością ponoszenia dodatkowych wydatków na naprawy i części zamienne, opłaty za wynajęcie maszyn zastępczych, godziny nadliczbowe operatorów, a nawet kary za niedotrzymanie terminów wykonania robót. Warto zatem dbać o maszyny budowlane, zwracając szczególną uwagę na układy i ich podzespoły, które pracują w najcięższych warunkach i są najbardziej narażone na uszkodzenia.

- Układ hydrauliczny jest kluczowym elementem większości maszyn budowlanych. Niestety, to w nim najczęściej dochodzi do poważnych awarii, które prowadzą do nieplanowanych przestojów. To koszmar każdego operatora, a tym bardziej właściciela firmy budowlanej. Największym wrogiem układu hydraulicznego są zanieczyszczenia, które przyspieszają degradecje oleju i zużycie mechaniczne podzespołów hydraulicznych, tworzenie się szlamów i blokadę filtrów. Dlatego dla wydajnej i bezawaryjnej pracy urządzeń hydraulicznych, tak ważny jest dobór odpowiedniego oleju hydraulicznego oraz jego terminowa wymiana – powiedział Cezary Wyszecki, ekspert techniczny Shell Polska.

Sprawny przy 80°C

Producenci nowoczesnych maszyn budowlanych stale wprowadzają nowe rozwiązania konstrukcyjne mające na celu obniżenie masy oraz gabarytów pojazdów i urządzeń, ułatwienie sterowania, zwiększenie efektywności czy bezawaryjność. Co za tym idzie, w układach hydraulicznych pracuje mniej oleju niż dotychczas, rosną ciśnienia robocze  ciśnienia i temperatury pracy. W przeciętnych warunkach pracy oleje hydrauliczne nagrzewają się do temperatury w granicach 40-60°C, a w przypadku ciężkich warunków nawet powyżej 80°C. Nowoczesne urządzenia hydrauliczne wymagają więc stosowania olejów nowej generacji, które sprostają tak ekstremalnemu środowisku pracy. Nawet w przypadku maszyn budowlanych pracujących przy niskich obciążeniach, zalecane jest stosowanie olejów hydraulicznych wysokiej jakości. Stwierdzono, że ochrona elementów układu przed zużyciem w takich warunkach może być równie trudna.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony