ReklamaB1 - prenumerata NW podstrony

Nowości produktowe

temat miesiąca

Nowości produktowe

Warto wiedzieć

AKCJA ZIMA

ponad rok temu  17.11.2017, ~ Administrator   

Rewolucja w oświetleniu przednim pojazdów?
Strona 1 z 2

Ta rewolucja to ciekłokrystaliczna technologia w rozdzielczości HD wykorzystana do sterowania w czasie rzeczywistym adaptacyjnym oświetleniem drogi.

Nowe opracowanie o nazwie reflektor LCD to głęboka adaptacja znanego od dawna systemu wyświetlania obrazu przez projektory z matrycą LCD wykorzystywane w salach konferencyjnych i biurach. Adaptacja tego systemu polega na zastosowaniu jako źródła światła układu 25 elementów LED o wysokiej mocy ułożonych w trzech rzędach, które są indywidualnie sterowane jasnością. Przed źródłem światła ustawiona jest matryca LCD o rozmiarze 100 x 300 pikseli. Matryca ma za zadanie przepuszczać lub nie światło diod LED poprzez indywidualnie sterowane piksele.

Każdy z pikseli może być całkowicie przezroczysty, całkowicie nie przezroczysty lub w kilku poziomach częściowo przezroczysty. Gdy piksel jest przezroczysty światło diod LED bez strat kierowane jest na drogę, w innych przypadkach droga nie jest oświetlana lub częściowo oświetlana. Diodami LED i pikselami matrycy LCD steruje układ rozpoznawania obrazu z kamerą wideo umieszczoną nad lusterkiem wewnętrznym.

Obraz widziany przez kamerę poddawany jest 60 razy na sekundę analizie i na podstawie rozpoznanych przeszkód i różnych elementów drogi, innych pojazdów, zarówno jadących przed jak i naprzeciw, służy do sterowania diodami LED i matrycą LCD. Odpowiednio zaciemnione lub nie piksele oraz wygaszane diody źródła światła tworzą wiązkę światła emitowaną przez nowy system oświetleniowy na drogę. Reflektor LCD tworzy oświetlenie adaptacyjne – oświetlenie drogowe (możliwe do wykorzystania tylko poza obszarem zabudowanym), które może być używane ciągle bez oślepiania innych użytkowników drogi. Takie oświetlenie znacznie poprawia widoczność w różnych warunkach drogowych i atmosferycznych co wpływa na poprawę bezpieczeństwa ruchu.

W prace nad reflektorem LCD wraz z inżynierami działu rozwoju firmy HELLA włączyli się pracownicy naukowi Federalnego Ministerstwa Edukacji i Rozwoju Republiki Niemiec, firmy Merck, Instytutu Grossflachige Mikroelektronik, Uniwersytetu w Stuttgarcie, firmy Elmos Semiconductor, firmy Schweizer Electronic, Uniwersytetu w Padeborn oraz Porsche.

Konstrukcja reflektora LCD wymagała zastosowania nowych materiałów chemicznych w konstrukcji matrycy LCD, dotąd nie stosowanych, a zapewniających jej prawidłowe działanie i bardzo małą bezwładność przy oświetlaniu bardzo silnym strumieniem światła z diod LED. Nowatorski jest także system analizy obrazu pracujący w czasie rzeczywistym, przekształcający jasne punkty obrazu na stopniowo zaciemniane piksele matrycy LCD.

Poleć innym

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony