W tym roku mija 115 lat, odkąd Charles Wakefield założył przedsiębiorstwo znane obecnie jako Castrol.
Firma powstała w 1899 roku i zajmowała się początkowo produkcją oraz sprzedażą środków smarnych do lokomotyw i maszyn ciężkich. W pierwszych latach działalności przedsiębiorstwo nazywało się tak, jak jego założyciel – C.C. Wakefield. Marka Castrol pojawiła się dekadę później, kiedy Wakefield odkrył, że dodatek oleju rycynowego (castor oil) znacząco poprawia parametry środków smarnych.
Integralną częścią strategii biznesowej firmy jest partnerstwo z koncernami samochodowymi. Takie podejście prezentował sam założyciel, który już na początku XX wieku – w 1913 roku – zauważył, że właściciele samochodów marki Ford mają problemy z doborem oleju silnikowego. Opracował wówczas specjalną, przeznaczoną dla Fordów odmianę oleju. Obecnie pośród marek, które rekomendują oleje Castrol, są również: Audi, BMW, Honda, Chevrolet, Opel, Honda, Mini, Jaguar, Land Rover, Volkswagen, Seat i Skoda, a także MAN i DAF.
Castrol wiele razy uczestniczył w biciu rekordów prędkości na lądzie, w wodzie i w powietrzu. W latach 20. i 30. XX wieku rekord prędkości na lądzie poprawiano aż 23 razy, z czego w 18 przypadkach silniki zalewane były olejem Castrol. Obecnie rekord prędkości na lądzie wynosi 1228 km/h i należy do Andy Greena i bolidu Thrust SSC. Już wkrótce zostanie podjęta próba pobicia tego wyniku – w planach jest uzyskanie w 2015 roku 800 mil/h (1287 km/h), a rok później nawet 1000 mil/h (1609 km/h). Za kierownicą Bloodhounda ponownie zasiądzie Andy Green. Trwają również prace związane z pobiciem rekordu dla motocykli. Celem 1000-konnego jednośladu Castrol Rocket jest osiągnięcie przynajmniej 400 mil/h, czyli ok. 640 km/h.
Od wielu lat firma obecna jest także w sportach motorowych. Samochody z logo Castrol wielokrotnie wygrywały najważniejsze imprezy, takie jak Rajd Dakar czy Le Mans. Także w Polsce Castrol od lat wspiera wyróżniających się sportowców startujących w różnych dyscyplinach motorowych. Marka angażuje się też w całoroczny puchar Volkswagen Castrol Cup, w którym startuje 24 zawodników z całej Europy.
Dodajmy na koniec, że do dziś produkowany jest jeden z pierwszych produktów firmy – smar do końskich kopyt, stosowany m.in. przez brytyjski dwór królewski.
Zobacz FILM o najważniejszych wydarzeniach z ostatnich 115 lat działalności Castrol.
Komentarze (0)