Rozpoczął się generalny remont pieca szklarskiego i modernizacja linii float w hucie szkła Pilkington Polska w Sandomierzu.
Pracujący nieprzerwanie od 1995 roku piec hutniczy, w którym powstaje wysokiej jakości szkło płaskie, przeznaczone na rynek motoryzacyjny, architektoniczny, do zastosowań w meblarstwie i w sprzęcie AGD, zostanie całkowicie zmodernizowany i wyposażony w najnowocześniejsze technologie. Inwestycja o łącznej wartości 120 mln zł zwiększy możliwości produkcyjne sandomierskiego zakładu, pozwalając na osiągnięcie najwyższej jakości szkła float.
Szkło bezbarwne float będzie nieco jaśniejsze, o wyższej przepuszczalności światła i bardziej neutralne niż to produkowane przed remontem pieca, co jest cechą pożądaną we współczesnych zastosowaniach architektonicznych. Po remoncie wytwarzane będzie również ultracienkie szkło float oraz szkło barwione w masie.
Wynaleziona w 1952 r. przez Alastaira Pilkingtona technologia float, opatentowana przez firmę Pilkington, pozwala na wytwarzanie wysokiej jakości szkła płaskiego w ciągłym, nieprzerwanym procesie. Stopiona masa szklana o temperaturze ok. 1000°C wypływa z pieca wprost do wanny flotacyjnej ze stopioną cyną. Unosząc się na powierzchni cyny, masa rozpływa się i formuje idealnie płaską powierzchnię szkła, którego grubość zależna jest od prędkości wypływu wstęgi szkła z wanny flotacyjnej. Po odprężeniu – procesie polegającym na kontrolowanym chłodzeniu – pojawia się idealnie płaska, polerowana ogniowo szklana tafla.
Fot. Pilkington
Komentarze (0)