Podczas targów w Poznaniu (4-6 listopada 2016) zainaugurowana zostanie Akademia Renowacji. Pomysł ten zrodził się z pasji do motoryzacji. Głównymi pomysłodawcami inicjatywy są Adam Niedzwiedzki oraz Zbigniew Kopras, a wspierać ją będzie redakcja „Nowoczesnego Warsztatu”. W przedsięwzięciu wezmą udział czołowi przedstawiciele branży blacharskiej, lakierniczej oraz wyposażenia warsztatów.
Motywem przewodnim projektu jest renowacja pojazdów zabytkowych i youngtimerów − nie tylko samochodów i motocykli, ale również ciągników rolniczych i pojazdów militarnych, a w przyszłości nawet szynowych. Faktem jest, że Polska plasuje się w czołówce pod względem liczby odrestaurowanych pojazdów, a naszymi klientami są najwięksi kolekcjonerzy z całej Europy. Tak dobrą pozycję zawdzięczamy wyjątkowej jakości naprawom i fachowcom, którzy w większości są samoukami, a których w Polsce wciąż brakuje...
Zaczynamy od Żywego Warsztatu na targach Retro Motor Show. Będzie to powierzchnia, na której prezentować będziemy na żywo takie procesy, jak: przygotowanie powierzchni (m.in. cynowanie, szlifowanie), czyszczenie elementów metalowych (szkiełkowanie), lakierowanie, zabezpieczanie lakieru, naprawy blacharskie, dorabianie elementów, procesy galwaniczne stosowane w renowacji oraz naprawy mechaniczne silnika.
Podczas targów odbędzie się także pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu Szkoła Renowacji Pojazdów, do udziału w którym zapraszamy szkoły techniczne. Odbędzie się on w dwóch częściach.
CZĘŚĆ I
„Najciekawsza odbudowa lub inny indywidualny projekt pojazdu”
Polega na zaprezentowaniu projektu odbudowy lub budowy indywidualnego pojazdu. W celu rejestracji udziału w konkursie należy przesłać informacje o szkole wraz z opisem projektu, jaki szkoła ma zamiar zaprezentować. Uczestnicy zaprezentują swoje projekty 4 listopada br. podczas Retro Motor Show, na scenie Akademii Renowacji albo na żywo, albo w formie prezentacji multimedialnej.
Na zgłoszenia czekamy do 29 października 2016 r. pod adresem akademia.renowacji@gmail.com. Najciekawsze prace zostaną wyróżnione i nagrodzone.
CZĘŚĆ II
„Przeprowadzenie renowacji maszyny rolniczej lub motoroweru z kolekcji Muzeum Motoryzacji Zbigniewa Koprasa”
Druga część konkursu jest kontynuacją części pierwszej. Szkoły, które chcą w niej uczestniczyć, muszą dodatkowo spełnić poniższe kryteria: zaprezentują szkołę wraz z kierunkami zawodów, przedstawią posiadane wyposażenie i narzędzia, dysponują warsztatami bądź pracowniami zawodowymi, szkoły rolnicze prezentują wybraną przez siebie maszynę wraz z jej historią. Maszyna ta będzie następnie przez nie odrestaurowywana. Po ocenie przez komisję, którą tworzą partnerzy tego projektu, szkołom przekazane zostaną do renowacji motorowery wraz z niezbędnymi częściami, materiałami oraz pomocą techniczną. Uczestnicy tej części konkursu mogą liczyć na wsparcie merytoryczne.
Finał konkursu zaplanowany został na Motor Show 2017, który odbędzie się w dniach 6-9 kwietnia 2017 r. w Poznaniu. To właśnie tam prace zostaną ocenione, wyróżnione i nagrodzone. Pojazdy trafią następnie jako eksponaty do Muzeum Motoryzacji Zbyszka Koprasa, wraz ze wskazaniem miejsca oraz sposobu wykonania renowacji, szkoła natomiast otrzyma specjalny certyfikat potwierdzający wykonanie prac.
Oprócz wszystkich aspektów związanych z rozwojem zainteresowań, pasji oraz wiedzy i umiejętności, nasz projekt ma charakter celu publicznego ratowania zabytków motoryzacji.
Udział w Akademii Renowacji to promocja szkoły i szansa dla uczniów:
- prezentacja szkoły w wymiarze ogólnopolskim,
- promowanie szkolnictwa zawodowego,
- aktywizacja uczniów,
- promowanie zamiłowania do motoryzacji,
- relacje medialne z postępu prac.
Co daje konkurs?
- promuje szkoły, nauczycieli, uczniów,
- motywuje młodzież,
- zapewnia profesjonalne szkolenia,
- ułatwia przepływ do aktualnej wiedzy pomiędzy producentami a szkołami,
- dostęp do materiałów szkoleniowych partnerów, co umożliwia zapoznanie z najnowszymi technologiami.
Zgłoszenia: akademia.renowacji@gmail.com 601 625 347
Komentarze (0)