Wydarzenia

ponad rok temu  07.07.2020, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Akademia Renowacji wraca po przerwie

Renowacji Fiata 126p podjęli się uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie

W marcu Akademia Renowacji poinformowała o rozpoczęciu kolejnego fascynującego projektu Akademii Novol – renowacji Fiata 126p Arkadego Fiedlera. Przeprowadzić ją mieli, podobnie jak w przypadku innych projektów, uczniowie szkół samochodowych, tym razem z Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie. Pandemia koronawirusa wstrzymała ten projekt.

Na szczęście tak w kraju, jak i poza jego granicami wszystko powoli wraca do normy. Prace w ramach tego projektu także. – W tej chwili kończymy kolejny motocykl WFM w szkole w Jarocinie oraz rozpoczynamy wstrzymane prace z maluchem – opowiada Adam Niedzwiedzki, pomysłodawca Akademii Renowacji. – Ostatnie miesiące trochę nas zatrzymały, ale myślimy, że szybko to nadrobimy i podczas jesiennej edycji poznańskich targów Retro Motor Show wspólnie ze szkołami zaprezentujemy wiele prac związanych z lakiernictwem. Jest też pewien nowatorski projekt Akademii Novol, szkoły samochodowej i uczelni wyższej. Szczegóły zdradzimy wkrótce. Już nie możemy się doczekać, kiedy będzie można wrócić do normalnej pracy i robienia tego, co lubimy. A więc szkoleń, pokazów i remontów naszych klasyków.

Czym jest Akademia Renowacji?
– Akademia Renowacji była pomysłem, który zrodził się w mojej głowie. Zrealizowaliśmy go wspólnie z „Nowoczesnym Warsztatem” i targami Retro Motor Show w Poznaniu – opowiada Adam Niedzwiedzki. Twórcom tego projektu od początku przyświecała idea przybliżenia tematu odbudowy i renowacji pojazdów zabytkowych i klasycznych oraz prezentacji prawidłowych napraw. – W tym celu skupiliśmy czołowych fachowców i firmy mające do czynienia na co dzień z tematyką renowacji. W Akademii Novol, gdzie od samego początku zajmuję się współpracą ze szkołami i przyszłymi pracodawcami, doskonale znamy temat szkolnictwa zawodowego. Zdajemy sobie sprawę, że rozwijający się rynek renowacji potrzebuje fachowców, ale nie ma w Polsce szkół, które byłyby w stanie ich przygotować. My, współpracując ze szkołami, prowadzimy dla nich specjalne szkolenia, prezentacje oraz wspólne prace w ramach akcji „Projekt Renowacja”. Czemu to ma służyć? Przede wszystkim jest to dla uczniów możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy, umiejętności, ogólnego rozwoju i przygotowania do wykonywania przyszłej pracy.
Tradycją stało się już, że pojazdy po renowacji prezentowane są na targach Retro Motor Show. Dotychczas odrestaurowano m.in. 10 jednośladów, można je oglądać w Muzeum Zbyszka Koprasa, który od samego początku aktywnie uczestniczy w promowaniu Akademii Renowacji. Prac, które w ramach tego projektu zostały wykonane w szkołach, jest więcej. To m.in. Syrena Bosto Macieja Wisłąwskiego, moździerz M160 wz. 1943 z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy czy samolot AN 2, który odbył lot na trasie Warszawa – Tokio – Warszawa.
– Jak widać, przekrój prac jest bardzo szeroki i stawia zróżnicowane wymagania dotyczące sposobu renowacji – zwraca uwagę Adam Niedzwiedzki. – Jako Akademia Novol chcemy w tych szkołach nie tylko przyczynić się do rozwoju umiejętności, ale także zainteresować młodych ludzi tematyką renowacji. Fachowcy w tej dziedzinie muszą mieć nie tylko odpowiednią wiedzę i umiejętności, ale przede wszystkim predyspozycje. W tej dziedzinie potrzebne są cierpliwość, pasja i zamiłowanie do mozolnej pracy. Wyłowienie odpowiednich fachowców nie jest proste, dlatego zaszczepiamy wśród uczącej się młodzieży pasję i mamy nadzieję, że jest to sposób na odnalezienie prawdziwych mistrzów renowacji. Prace, które prezentujemy wspólnie ze szkołami, potwierdzają ich umiejętności i przygotowanie zawodowe. To umożliwia też pracodawcom dostęp do najlepszych. Dlatego udział Akademii Novol z Projektem Renowacja jest nierozłącznym elementem Akademii Renowacji. W ten sposób nie tylko będziemy ratować zabytki, ale też budować nowe kwalifikacje związane z renowacją i promować najlepsze szkoły.
Wracając do malucha, którym zajmą się uczniowie z Mikołowa, dodajmy, że pomysłodawcy Akademii Renowacji po cichu marzą o stworzeniu wystawy uratowanych pojazdów w jednym z muzeów. Trzymajcie kciuki!
Tę inicjatywę, podobnie jak wszystkie inne, będziemy w „Nowoczesnym Warsztacie” wspierać medialnie, bo naszym wspólnym interesem jest popularyzacja szkolnictwa zawodowego.

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony