Większość niemieckich kierowców (ponad 60%) popiera przeprowadzanie badań zdrowotnych wśród starszych kierowców. Jest to wynik ostatnio przeprowadzonej ankiety przez organizację rzeczoznawczą DEKRA wśród 1000 kierowców samochodów.
Przy pytaniu, czy powinno być to badanie obowiązkowe, czy dobrowolne, ankietowani nie są jednak zdecydowani. Prawie 2/3 (64%) ankietowanych wypowiedziało się za obowiązkowym testem mobilności dla seniorów, podobnie jak to ma miejsce w Szwajcarii. Jednocześnie prawie tyle samo osób (62% – możliwy wielokrotny wybór) wyobraża sobie alternatywnie przeprowadzanie dobrowolnego testu mobilności.
Nawet w przypadku starszych kierowców akceptacja testu jest wysoka. W grupie osób będących w wieku 60 lat i starszych 64% wypowiedziało się za przeprowadzaniem obowiązkowych badań. Wśród osób starszych za przeprowadzaniem dobrowolnych badań wypowiedziało się nawet 69% ankietowanych.
- Z zasady każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do dokonania samodzielnej oceny, czy potrafi poruszać się po drogach w sposób bezpieczny, czy też nie – stwierdza prof. dr Wolfgang Schubert, kierownik z zakresu psychologii transportu/medycyny ruchu drogowego w DEKRA.
Dane uzyskane z bazy wypadków nie są uzasadnieniem dla przeprowadzania obowiązkowych badań, a więc DEKRA opowiada się za przeprowadzaniem w niezależnych placówkach dobrowolnych kontroli stanu zdrowia.
Komentarze (0)