Podczas gdy w sierpniu w sektorze przemysłowym ogólny klimat koniunktury kształtuje się na poziomie +4,8, to w branży motoryzacyjnej wskaźnik ten jest kilkukrotnie wyższy i wynosi +14,1 – wynika z sierpniowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wysoki optymizm przedsiębiorców z automotive utrzymuje się od początku roku.
Pojawiają się jednak wahania, które mają swoje podłoże w koniunkturalnym cyklu branżowym. W miesiącach wakacyjnych motobranża trochę zwalnia. Dodatkowo, z rynku napływają informacje o słabnących danych o produkcji.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, produkcja sprzedana przemysłu spadła w lipcu br. o 3,4 p.p. rok do roku, po wzroście o 6 proc. w czerwcu. W związku z tym, że słabnąca produkcja nierozerwalnie wiąże się ze słabszą konsumpcją i sprzedażą detaliczną, w lipcu zanotowano niższe wyniki tych wskaźników niż zapowiadały to prognozy ekspertów. Co istotne, to pierwsza zniżka produkcji sprzedanej przemysłu od sierpnia 2014 roku. Warto przy tym wspomnieć, że w samej branży motoryzacyjnej spadek ten wyniósł aż 12,1 p.p. w porównaniu rok do roku.
Jednak pomimo tych słabszych danych makroekonomicznych, nastroje przedsiębiorców w automotive nie powinny słabnąć aż nadto. Branża motoryzacyjna w Polsce kwitnie, co pokazują wyraźnie dane podsumowujące cały 2015 rok. Wartość produkcji części i akcesoriów motoryzacyjnych rośnie nieprzerwanie od kilku lat, a w samym 2015 roku wyniosła aż 69 mld zł. Do tego rozwija się również eksport, którego szacunkowa wartość za ubiegły rok to prawie 40 mld zł, co stanowi wzrost o ponad 12 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2014 roku – wynika z danych opublikowanych w raporcie Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.
Dużo pracy w automotive mają również takie firmy jak CRS Polska, która kontroluje części motoryzacyjne, a w pierwszym półroczu tego roku, wypracowała o 15 proc. roboczogodzin (godzin pracy przepracowanych przez kontrolerów czuwających nad jakością części samochodowych naszych klientów) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Szacuje się, że do końca roku ten trend wzrostowy w naszej firmie się utrzyma.
Wskaźnik ogólnej oceny koniunktury w automotive od początku roku wynosił odpowiednio: +15,9 w styczniu, +15,3 w lutym, +18,3 w marcu, +14,7 w kwietniu, +16,6 w maju, +13,5 w czerwcu oraz 12,4 w lipcu.
komentarz Marzeny Jurkiewicz, prezes zarządu CRS Polska
Komentarze (0)