Blisko 100 tys. osób odwiedziło Poznań Motor Show oraz Targi Techniki Motoryzacyjnej. Imprezy te zajęły powierzchnię wystawienniczą 10 pawilonów i dużą część terenu zewnętrznego. W naszej relacji skupiamy się na części warsztatowej, a więc Targach Techniki Motoryzacyjnej. 250 wystawców w 4 halach zaprezentowało tysiące produktów i usług. Wśród eksponatów znalazło się wyposażenie warsztatowe, części zamienne, oleje i wiele innych.
Dominowali oczywiście producenci i dystrybutorzy z Polski, ale wśród wystawców były też firmy z Turcji, Chin, Niemiec, Litwy, Szwajcarii, Hiszpanii, Niderlandów i Portugalii.
Branża motoryzacyjna prężnie się rozwija, wprowadzając coraz bardziej zaawansowane technologie, ekologiczne rozwiązania i innowacyjne koncepty, które rewolucjonizują nasz sposób podróżowania i korzystania z pojazdów. Organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Techniki Motoryzacyjnej targi od lat są liderem branżowych wydarzeń, przyciągając ekspertów, producentów i pasjonatów. Wśród zwiedzających największą grupę stanowią właściciele i pracownicy warsztatów samochodowych, stacji obsługi pojazdów, myjni, rzeczoznawcy, diagnostycy oraz przedstawiciele firm transportowych.
Przegląd nowości
Targi to doskonałe miejsce do zaprezentowania branżowych nowości. Na stoisku Liqui Moly Polska odbyła się premiera urządzenia JCT Pro-line, które pełni trzy funkcje: czyści układy wtryskowe, dolotowe oraz filtry cząstek stałych. – Urządzenie posiada dedykowane adaptery, dzięki czemu jest bardzo uniwersalne. Jest już dostępne na rynku – mówi Rafał Kobza z Liqui Moly Polska.
Na stoisku firmy Sosnowski, zajmującej się wyposażeniem warsztatowym, zaprezentowano m.in. urządzenie Mahle BatteryPro, które pozwala ładować akumulatory, ale też ocenić ich stan w samochodzie elektrycznym. – Ma to ogromne znaczenie w przypadku zakupu czy sprzedaży pojazdu elektrycznego. Bateria to 40-60% jego wartości. Nie kupujmy kota w worku – podkreślał prezes firmy Rafał Sosnowski. Na tym samym stoisku obejrzeliśmy też maszyny do dynamicznej wymiany oleju ATX 280. – Stworzono je po to, by dynamiczną wymianę oleju mogli wykonywać nie tylko specjaliści. Ta maszyna prowadzi za rękę, krok po kroku – dodaje.
Firma WSOP zaprezentowała linię diagnostyczą Certus czwartej generacji, która umożliwia równoczesną pracę na urządzeniu rolkowym i testerze zawieszenia, co pozwala na zwiększenie przepustowości na stacjach kontroli pojazdów. Ten produkt otrzymał Złoty Medal targów TTM. Nagrodzonych był więcej. Wyróżnienia otrzymały m.in. firmy ASCO (systemy informatyczne), Herkules (system kontroli i napraw ram i kabin pojazdów użytkowych), Italcom za montażownicę EVO 4.0 czy Unimetal za samocentrujący szarpak hudraulicznych do pojazdów o nacisku na oś do 20 ton. Uni-trol natomiast zdobył nagordę za wyważarkę diagnostyczną do kół Monolith Geo 3D.
Co ważne, przyznano też nagrodę Eco Prize dla produktów i firm, które – jak czytamy w podsumowaniu – „żyją w harmonii ze środowiskiem, a ich działanie nie powoduje negatywnych skutków”. Zwycięski produkt to usługa regeneracji katalizatorów SCR za pomocą wymiany wkładów firmy Kaliński. – Wymieniając wkład, przywracamy sprawność katalizatora w tańszy sposób niż zakup nowego produktu. Regeneracja powoduje, że korzystamy z już powstałych elementów, w ten sposób dbamy o nasze środowisko – podkreślają organizatorzy konkursu. Z kolei statuetka Złoty Medal Wybór Konsumentów trafiła do firmy WAŚ za lampy zespolone tylne z ramką na tablicę rejestracyjną. Polski producent lamp w odpowiedzi na zmieniające się przepisy stworzył sprytną i praktyczną lampę, szczególnie dla zestawów ciągnik + naczepa. Nowoczesna seria lamp W253 jest diodowa, charakteryzuje się uniwersalnością oraz mnogością rozwiązań świetlnych.
Wydarzenia towarzyszące
W tym roku po raz pierwszy podczas targów odbyło się Forum Motoryzacyjne, gdzie zostały poruszone kluczowe tematy związane z diagnostyką, bezpieczeństwem i przyszłością pojazdów elektrycznych. Wydarzenie wywołało wiele merytorycznych dyskusji na kluczowe tematy z zakresu diagnostyki, przyczyn wypadków samochodowych oraz bezpieczeństwa. Natomiast pierwszego dnia targów odbył się Kongres MOVE, którego tematem przewodnim była przyszłość motoryzacji w Polsce w oparciu o inwestycje przemysłowe i zielony transport drogowy.
Warto również podkreślić, że Targi Techniki Motoryzacyjnej to nie tylko stoiska i prezentacje, ale również miejsce spotkań i wymiany doświadczeń dla profesjonalistów z branży motoryzacyjnej, a przede wszystkim szansa na nawiązanie kontaktów biznesowych.
TTM to wydarzenie, które integruje branżę, ale też motywuje do rozwoju zawodowego. Warto korzystać z prezentowanych tu najnowszych technologii, które z jednej strony mogą znacząco ułatwiać codzienną pracę, ale z drugiej pozwalają utrzymać pozycję na rynku w dobie dynamicznie zmieniającej się motoryzacji.
Komentarze (0)