Jak wynika z najnowszej edycji Barometru Covid-19, przedsiębiorcy z sektora MŚP obawiają się czwartej fali pandemii.
EFL zapytał przedsiębiorców z sektora MŚP, czy w kontekście IV fali pandemii koronawirusa sytuacja w ich branży w ciągu najbliższych 6 miesięcy poprawi się, pogorszy czy pozostanie bez zmian. Po kilku kwartałach stabilnej sytuacji, w których co trzeci przedsiębiorca liczył się z poprawą sytuacji, a co trzeci z jej pogorszeniem, w IV kwartale mamy do czynienia z odwróceniem tego trendu. Z najnowszego raportu wynika, że co trzeci przedsiębiorca (36%) ocenia, że sytuacja w branży pogorszy się, a tylko co piąty (21%) prognozuje jej poprawę. Nadal liczna pozostaje grupa, która nie spodziewa się większych zmian (38%).
– Kolejna fala epidemii to kolejna fala problemów, których coraz większą świadomość mają polscy przedsiębiorcy. Poprzednie pomiary wskazywały, że MŚP oswoiły się z faktem, że koronawirus i trudna sytuacja przez niego spowodowana są z nimi na co dzień. To przekładało się na mniej negatywne oceny, opinie i bardziej optymistyczne prognozy. Firmy po prostu nauczyły się w takim układzie prowadzić codzienną działalność. Większa intensywność koronawirusa, więcej zachorowań sprawiają, że napięcie sprzed kilkunastu miesięcy powraca. Grupa firm, które z wielkimi obawami patrzą na najbliższe miesiące, jest najliczniejsza od roku. Wręcz powróciła do poziomów, z którymi mieliśmy do czynienia w pierwszych pomiarach Barometru Covid-19, które oscylowały wokół 38-39% – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.
Biorąc pod uwagę wielkość biznesów, podobnie jak w poprzednim kwartale br., również w IV kwartale największy optymizm panuje wśród przedstawicieli firm średnich, zaś obawy najczęściej wykazują najmniejsze podmioty z sektora MŚP. Aż 41% mikrofirm uważa, że w najbliższym półroczu sytuacja pogorszy się, podczas gdy wśród małych organizacji odsetek ten wynosi 35%, a w średnich – 32%. Grupa optymistów jest natomiast podobna w każdym segmencie i oscyluje wokół 21%.
Rośnie napięcie
Kiedy zdaniem przedstawicieli MŚP nastąpi w Polsce powrót koniunktury? Przedsiębiorcy coraz częściej nie są w stanie tego ocenić. Aż 37% odpowiedziało, że nie wie. Tak wysoki wynik nie został odnotowany w żadnym dotychczasowym pomiarze. Maksymalnie oscylował wokół 10-11% na przełomie 2020 i 2021 r.
29% uważa, że powróci w przyszłym roku, 13%, że w ciągu 2-3 lat, zaś tylko 2%, że w ciągu kilku miesięcy. Pesymistyczne jest to, że co piąty (20%) przedsiębiorca nie wierzy, że koniunktura powróci w najbliższych latach. To najwyższy wynik od III kwartału ubiegłego roku, kiedy takiej odpowiedzi udzieliło również 20% ankietowanych.
Co ciekawe, wpływ pandemii koronawirusa na działalność firm w IV kwartale br. jest częściej oceniany jako neutralny niż negatywny. 39% z nich uważa, że Covid-19 ma zdecydowanie niekorzystny lub niekorzystny wpływ na ich działalność, podczas gdy 46% wskazuje na neutralność biznesową koronawirusa. W III kwartale takich odpowiedzi udzieliło odpowiednio 58% i 33%. Co więcej, zdecydowanie wzrósł odsetek mikro, małych i średnich firm, których zdaniem epidemia ma raczej korzystny wpływ na prowadzenie biznesu. Uważa tak 13% – w poprzednich pomiarach taką opinię wraziło 8-9% zapytanych.
Komentarze (0)