Części i regeneracja

ponad rok temu  26.10.2016, ~ Administrator - ,   Czas czytania 3 minuty

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Akumulator jest zbudowany w części z silnie trującego ołowiu. Dlatego tak ważne jest, aby ten zużyty trafił w odpowiednie ręce – firm czy organizacji, które posiadają uprawnienia do zbiórki, transportu i recyklingu.

Przed okresem jesienno-zimowym warto zastanowić się nad postępowaniem z takim odpadem, jak akumulator, który jest zbudowany w części z ołowiu, pierwiastka silnie trującego. Zawiera również kwas siarkowy o silnym stężeniu, związki ołowiu oraz tworzywa sztuczne. Te elementy wpływają negatywnie na żywe organizmy, roślinność oraz glebę. Wyciekający ze zużytego akumulatora kwas może spowodować poważne oparzenia u ludzi i zwierząt.
Dlatego też zużytego akumulatora nie można po prostu wyrzucić do kosza. Ważne, aby trafił w odpowiednie ręce, najlepiej do firmy czy organizacji, która ma uprawnienia do zbiórki, transportu i recyklingu. Co istotne dla oddającego złom akumulatorowy, podmiot odbierający powinien wydać Kartę Przekazania Odpadu (KPO).
Niedozwolone jest składowanie zużytych akumulatorów, ponieważ w takich przypadkach często dochodzi do wycieku elektrolitu. To z kolei skutkuje zanieczyszczeniem środowiska oraz narażeniem osób trzecich na niebezpieczeństwo.
Złom akumulatorowy zbiera Bio Service we współpracy z ILS. Można go oddawać w punktach sprzedaży Inter Cars. W ramach umowy możliwe jest również wstawienie specjalnego, bezpiecznego pojemnika z pokrywą bezpośrednio do warsztatu. Wówczas, po jego zapełnieniu, klient zgłasza prośbę dotyczącą wymiany pojemnika do Bio Service za pomocą programu CBR BIO. To proste i wygodne rozwiązanie dla warsztatów, ailość zbędnej biurokracji jest ograniczona do minimum. To wszystko wpływa na jakość obsługi.
W obu przypadkach przy odbiorze zużytych akumulatorów wydawana jest Karta Przekazania Odpadu. Dodatkowo, w zamian za złom akumulatorowy klient otrzymuje, oprócz satysfakcji z ochrony środowiska, wymierne korzyści finansowe.
Mimo jednoznacznych przepisów dotyczących gospodarowania odpadami nie wszyscy właściciele warsztatów stosują się do nich. W większości przypadków dopiero nieoczekiwana kontrola Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska ujawnia nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami. Bolesny finansowo koszt kontroli mógłby nie zaistnieć, gdyby właściciel serwisu był świadomy tego, jak ma postępować z takimi odpadami.
By pomóc warsztatom w kwestiach związanych z ochroną środowiska, Inter Cars uruchomił projekt Bio Service. Jednym z jego najważniejszych celów jest edukacja klientów. Dołączenie do Bio Service pozwala nie tylko uniknąć kary i właściwie gospodarować niebezpiecznymi odpadami, ale też poprawia wizerunek warsztatu jako firmy dbającej o środowisko naturalne. Z projektu skorzystało już ponad 3500 klientów Inter Cars.

Wszyscy zainteresowani uczestnictwem w programie mogą uzyskać szczegółowe informacje w filiach Inter Cars oraz na stronie www.bio-service.pl.

BIO SERVICE zajmuje się organizacją kompleksowego odbioru odpadów warsztatowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Założeniem projektu jest przekonanie i zachęcenie warsztatów do świadomego i zgodnego ze standardami gospodarowania odpadami powstającymi w ich codziennej działalności (odpadami niebezpiecznymi dla środowiska naturalnego oraz komunalnymi). Takie działanie jest koniecznością w czasach zwiększonej dbałości o środowisko naturalne przy coraz bardziej wyśrubowanych przepisach prawa. BIO SERVICE to także korzyści dla warsztatu, m.in. wzmocnienie wizerunku warsztatów wśród coraz bardziej świadomych ekologicznie klientów, wyróżnienie warsztatu na tle konkurencji, nie zapominając o podniesieniu bezpieczeństwa pracy.

B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony