Choć wiele osób ma wątpliwości co do skutków globalizacji, to ma ona dwie niezaprzeczalne zalety: możliwość pracy na praktycznie całym świecie i mobilność. Z tym też wiążą się pewne wyzwania. Jest nim choćby umiejętność komunikowania się nie tylko w życiu społecznym, ale także w zawodowym.
O ile w szkołach średnich zarówno branżowych, jak i technikach na lekcjach języka angielskiego uczymy się komunikować w życiu społecznym, to już na komunikację zawodową nie kładzie się tak silnego nacisku. Tymczasem w „Informatorach o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje” pojawiają się zadania egzaminacyjne w języku angielskim, więc warto umieć je rozwiązywać. Kolejnym problemem, z jakim borykają się młodzi ludzie, to prawie pusta teczka z dokumentami. Oprócz świadectw szkolnych nie ma w niej nic. Inna sprawa to potwierdzenie znajomości języka. Jak to zrobić? Jak uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku pracy? Jak zwiększyć swoją zdolność do zatrudnienia?
Czy jest jakaś metoda, aby teczkę absolwenta, osoby uzupełniającej wykształcenie lub zmieniającej branżę uatrakcyjnić albo zrobić grubszą, a jednocześnie nabyć nowe umiejętności językowe? Otóż jest.
Można odbyć kurs zawodowo-branżowego języka angielskiego i przygotować się do międzynarodowego egzaminu VEC oraz postarać się o międzynarodowe zaświadczenie o uczęszczaniu na te zajęcia. Kurs trwa minimum 50 godzin. W tym celu należy odbyć szkolenie i zdać egzamin językowy z zakresu np. mechaniki, elektryki, elektroniki czy informatyki. Szkolenie odbywa się online z multimedialnych specjalistycznych podręczników (albo stacjonarnie na terenie Wrocławia i okolic). Przygotowanie do egzaminu pomaga poszerzyć znajomość podstawowej terminologii angielskiej w różnych branżach, dzięki czemu będzie można od razu korzystać ze świeżo zdobytych umiejętności. Materiał testowy odzwierciedla rzeczywiste sytuacje, jakie zdarzają się w miejscu pracy. Starsi pracownicy mogą traktować to szkolenie ESP jako formę doszkolenia zgodną z konceptem lifelong learning. Podobnie też sprawa ma się z nauczycielami szkół średnich walczącymi o awans zawodowy. Kurs można też zakończyć bez zdawania egzaminu.
Do nauki języka zawodowego z zakresu np. mechaniki, elektryki, elektroniki, informatyki zachęca autorka pierwszej w Polsce książki do nauki języka angielskiego branżowo-zawodowego dla mechaników samochodowych „English in a Car Repair Workshop”, lektor ESP i założycielka centrum szkoleniowego BIZTECHESP Blanka Myszkowska. To w tym ośrodku można taki kurs ukończyć, a następnie zdać egzamin w niezależnym centrum egzaminacyjnym i uzyskać międzynarodowy certyfikat VEC. Pełna oferta szkoleń znajduje się na stronie www.biztechesp.pl.
Na szkoleniach mile widziane są osoby ze znajomością języka na poziomie minimum elementarnym. Kurs skupia się na doskonaleniu słownictwa i komunikacji branżowej w mowie i piśmie, słuchaniu i czytaniu. Każdy egzamin trwa 60 minut i składa się z 5 części, a sprawdza: rozumienie ze słuchu, znajomość środków językowych (słownictwo zawodowo-techniczne), znajomość funkcji językowych, rozumienie tekstu pisanego, znajomość zasad konstruowania wypowiedzi pisemnej. Aby zdać egzamin VEC, należy uzyskać minimum 50% punktów.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału zapraszamy na stronę www.biztechesp.pl oraz do kontaktu przez formularze w zakładkach „Kontakt” i „Oferta” w dziale „Katalog specjalistycznych kursów językowych ESP”.
Komentarze (1)