Usuwanie brudu i efektywne czyszczenie jest nieodłączną częścią procesu naprawy samochodu. Przy dużej ilości zabrudzeń istotna staje się jakość wykorzystywanych do tego celu czyściw: ich chłonność, wytrzymałość i wydajność. Praktyka pokazuje, że im lepsze parametry, tym niższe wydatki na ten cel.
Przed podjęciem decyzji o wyborze czyściw do warsztatu warto zidentyfikować sytuacje, w jakich pojawia się konieczność ich użycia. Poprawne zidentyfikowanie zadań pozwoli na właściwy dobór czyściwa, a co za tym idzie – szybszą i efektywniejszą pracę.
Do najczęstszych sytuacji w warsztacie wymagających użycia czyściw należą:
- wycieranie wycieków oleju – czyściwo powinna cechować wysoka chłonność, aby usuwać dużą ilość oleju w krótkim czasie i nie pozostawiać niewidocznych resztek (ryzyko poślizgnięcia się),
- usuwanie trudnych zabrudzeń z wykorzystaniem rozpuszczalnika – czyściwo w takich przypadkach powinno być zarówno chłonne, jak i mocne, aby nie rozpadało się w trakcie pracy,
- usuwanie rdzy, oczyszczanie powierzchni z oleju i usuwanie pyłu, szczególnie przed lakierowaniem – wskazane czyściwo o wysokich zdolnościach absorpcyjnych, mocne i jednocześnie chroniące dłonie, niepozostawiające pyłków i smug,
- polerowanie – za pomocą miękkich czyściw o dziurkowanej strukturze, która pozwala na wchłonięcie wosku i jego systematyczne oddawanie w trakcie polerowania bez pozostawiania smug czy rysowania powierzchni.
Zdarza się, że właściciele warsztatów, chcąc zaoszczędzić, kupują mieszanki różnorodnych szmat tekstylnych. W efekcie pracownicy dostają do dyspozycji szmaty o różnej jakości, o niewiadomych parametrach i właściwościach. W takich mieszankach bywają czasem elementy obce, mogące uszkodzić maszynę lub zarysować powierzchnię, dlatego to, co z pozoru okazuje się tańsze, może w rezultacie przynieść stratę.
Dostępne czyściwa można podzielić na dwie grupy: papierowe i włókninowe. Czyściwa papierowe przeznaczone są do wycierania lekkich zabrudzeń, kurzu, rozlanych płynów, w tym olejów. Do czyszczenia, czyli usuwania brudu i plam z różnych powierzchni i urządzeń przeznaczone są z kolei czyściwa włókninowe. Szeroka oferta czyściw może początkowo wydawać się nieczytelna dla osób odpowiedzialnych za wyposażenie warsztatu. Marka Tork, producent czyściw, wprowadza właśnie nowe rozwiązania ułatwiające wybór i pracę z czyściwem. Na podstawie wieloletnich wywiadów z klientami zdecydowano się podzielić wszystkie czyściwa w ofercie na trzy grupy: wycieranie, czyszczenie i polerowanie. Każde czyściwo zostało przyporządkowane do którejś z tych trzech kategorii na podstawie zadania, jakiemu służy. I tak np. jeśli w miejscu pracy często wyciera się rozlaną wodę lub olej, odpowiednie do tego celu czyściwo można znaleźć w kategorii wycieranie. W gamie czyściw Tork znajdziemy różne rozwiązania, zarówno podstawowe i uniwersalne, jak i specjalistyczne. Na potrzeby warsztatów warto poszukać specjalnych czyściw włókninowych, np. Tork do zabrudzeń przemysłowych. Szybciej chłoną płyny i są mocniejsze niż zwykłe czyściwa, co poprawia komfort i wydajność pracy. Czyściwo Tork do zabrudzeń przemysłowych dodatkowo jest bardzo miękkie, co ułatwia czyszczenie trudno dostępnych detali, np. wąskich zagłębień czy gwintów.
Daniel Opiłowski
Product&Market Manager
SCA HYGIENE SP. Z O.O.
Komentarze (0)