Klucz udarowy Twin Turbo Faust to wybitnie poręczne narzędzie w portfolio marki Hazet, podobnie jak szczypce do obejm układów wydechowych
Z obserwacji dostawców części na rynek wtórny wynika, że aż 95% zwrotów z warsztatów jest spowodowanych błędami montażowymi związanymi z niedostateczną znajomością produktu, etapów montażu lub użyciem przyrządów nieodpowiednich do danego zadania. To stąd asortyment narzędzi, które są opracowane specjalnie do demontażu czy do wyciągania najbardziej opornych części.
Prawidłowa wymiana łożyska koła, przegubu homokinetycznego lub elementów rozrządu może być trudna do przeprowadzenia. Mechanicy, którzy mają już doświadczenie w branży, doskonale wiedzą, jakie narzędzia użyć i jak przystąpić do procedury, by za każdym razem odnieść sukces. Ten sukces warto oczywiście mierzyć także przewidzianymi normami czasowymi – inaczej trudno o rentowność prac warsztatowych. Najlepsze narzędzia? To oczywiście te, które znacznie skracają czas pracy.
Kompletując wyposażenie warsztatu samochodowego, warto pomyśleć o rozwiązaniach gwarantujących rentowność, ale też bezpieczeństwo.
Fundamentem mechaniki samochodowej są oczywiście śrubokręty i klucze – zestawy kluczy płaskich i nasadowych. Kombinerki, szczypce – te i podobne pomogą dostać się do trudno dostępnych miejsc i wykonywać czynności, które wymagają fizycznej siły czy mocnego chwytu. Z tych i innych względów narzędzia wielofunkcyjne cieszą się dużą popularnością wśród profesjonalistów, ponieważ zapewniają jedno rozwiązanie, które realizuje kilka zadań jednocześnie. Jak wiele zadań? Ciekawym przykładem będą nowe szczypce uniwersalne Wiha, które łączą 8 zastosowań.
A jak to wygląda w szczegółach? Otóż, półokrągłą stroną główki szczypiec można łatwo i bez uszkodzeń zagiąć druty, tworząc np. małe oczko. Dzięki przedniej gładkiej powierzchni chwytnej można przytrzymywać lub podawać cienkie druty, nie uszkadzając ich, natomiast znajdująca się za nią ząbkowana powierzchnia chwytna umożliwia bezpieczne i mocne chwytanie. W zakresie obróbki przewodów szczypce oferują możliwość precyzyjnego i czystego cięcia kabli miedzianych i aluminiowych o maks. przekroju 5 x 2,5 mm²/ø 15 mm. Trzy oddzielne stacje ściągania izolacji są przeznaczone do ściągania izolacji z żył o powszechnie stosowanych przekrojach 0,75 mm², 1,5 mm² i 2,5 mm². Stacja zaciskania z trzpieniem umożliwia zaciskanie tulejek kablowych w zakresie 0,5-2,5 mm². Nowy kształt klasycznego otworu palnika, oprócz chwytania materiałów okrągłych i rur, pozwala również na dokręcanie i luzowanie śrub sześciokątnych czy nakrętek. Przy tym wszystkim włączana i wyłączana sprężyna rozwierająca umożliwia lekką pracę w stanie aktywnym oraz bezpieczne przechowywanie na niewielkiej przestrzeni w trybie dezaktywowanym. Wygodna dwukomponentowa rękojeść chroni dłonie i mięśnie.
Jak wszystkie narzędzia Wiha ze znakiem kontrolnym VDE, omawiane szczypce zostały sprawdzone przy 10 000 V AC i dopuszczone do 1000 V AC. Używanie ich jest nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne.
Narzędzia z symbolem VDE
– Specjaliści potrzebują najlepszej jakości narzędzi. Powinni posiadać sprzęt, który nie tylko zapewni bezpieczeństwo, ale pozwoli w taki sposób zoptymalizować czas pracy, by był wykorzystywany na faktyczne zadania. Nie ma bowiem nic gorszego niż problemy z narzędziami. Poza tym odpowiednie wyposażenie warunkuje to, czy praca zostanie wykonana fachowo – tłumaczy Jacek Wójcik, product manager w Würth Polska. – Wkrętaki są też istotnym produktem w branży elektrycznej. Jednak praca z prądem elektrycznym wymaga zastosowania narzędzi testowanych na działanie wysokiego napięcia (powyżej 1000 V DC), o charakterystyce nieco innej niż te standardowe. Ma to na celu nie tylko osiągnięcie wysokiej wydajności, gwarantuje również bezpieczeństwo podczas realizowanych zadań. Ważne, by wybierać produkty oznaczone symbolem VDE. To certyfikat nadawany narzędziom przez niemiecki instytut kontroli Verband der Elektrotechnik, czyli jedno z największych w Europie stowarzyszeń techniczno-naukowych. Testuje ono i certyfikuje narzędzia m.in. pod kątem: elektrycznym, mechanicznym, toksycznym, radiologicznym i termicznym.
Oznaczenie to posiadają produkty oferowane przez markę Würth, w tym m.in. zestaw wkrętaków precyzyjnych VDE płaskich, zestaw wkrętaków VDE w kasecie czy wkrętaki imbusowe VDE dla elektryków.
Zestaw wkrętaków do podbijania PHSL Zebra to jedna ze sztandarowych propozycji dla profesjonalistów od Würth Polska
Szczypce uniwersalne marki Wiha łączą 8 zastosowań
Wkrętaki z możliwością pobijania
Bez nich nie obejdzie się żaden fachowiec. Wkrętaki to uniwersalne i jedne z podstawowych narzędzi. Niezwykle popularne są wkrętaki z możliwością pobijania młotkiem, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego warsztatu samochodowego. Można w nie uderzać młotkiem, przez co często służą do odkręcania mocno zapieczonych czy zniszczonych śrub.
Śrubokręty tego typu bywają zakończone wzmocnioną (np. metalową) skuwką do pobijania. A sześciokątny kształt rękojeści umożliwia nie tylko precyzyjne przytrzymanie wkrętaka przy pobijaniu, ale także użycie klucza, co znacząco zwiększa siłę odkręcania. Nie bez powodu tego typu wkrętaki używane są również do demontażu mocno skorodowanych połączeń śrubowych, a także przy drobnych pracach instalatorskich i elektrycznych.
Podczas wyboru odpowiednich produktów warto zwrócić uwagę na zestaw wkrętaków do podbijania Zebra. Posiadają one klingę o przekroju sześciokątnym z pomocniczym uchwytem do podkręcania za pomocą klucza płaskiego i zostały wykonane z ulepszanej stali, by wytrzymać pobijanie młotkiem.
Skoro mowa o bezpieczeństwie, w naszej profesji coraz większego znaczenia nabiera stosowanie narzędzi, które mogą być wykorzystywane w atmosferze potencjalnie wybuchowej. Nie tylko pracując z pojazdami napędzanymi akumulatorami trakcyjnymi, warto mieć na uwadze stosowne dopuszczenia.
CP6748 EX P11R ATEX – pierwszy klucz udarowy pneumatyczny w ofercie Chicago Pneumatic, który upoważnia nas do pracy w strefie zagrożenia wybuchem
Grupa NTN, producent części zamiennych, wspólnie z CLAS opracował ponad 120 referencji, które składają się na nową gamę narzędzi przetestowanych i zatwierdzonych przez SNR. Tu szczypce blokujące (nr katalogowy: OM 8024)
Narzędzia nieiskrzące i antymagnetyczne
Ochrona przeciwwybuchowa wg ATEX (z ang. ATmosphere EXplosible) nabiera znaczenia także podczas obróbki materiałów wykonanych z włókien szklanych i kompozytów. Wraz z awansem „hybrydowych” karoserii samochodowych ryzyko wystąpienia w warsztatach atmosfery wybuchowej rośnie. I stąd odpowiednie zapisy ujęte w Dyrektywie 1999/92/EG, określanej także jako ATEX 137 (118), która charakteryzuje zasady bezpieczeństwa osób przy montażu, eksploatacji, konserwacji i naprawach instalacji zagrożonych wybuchem oraz zobowiązuje pracodawców do zapewnienia bezpiecznych narzędzi pracy.
W odpowiedzi na to rosnące zagrożenie powstają dedykowane narzędzia. Dobrym przykładem jest CP6748 EX P11R ATEX – pierwszy klucz udarowy pneumatyczny w ofercie Chicago Pneumatic, który posiada certyfikat ATEX upoważniający do pracy w strefie zagrożenia wybuchem. Najnowszy produkt przeznaczony jest do najcięższych zastosowań przemysłowych w trybie pracy ciągłej. Kompaktowa i lekka konstrukcja zapewnia wygodę pracy operatora, a co najważniejsze – niezawodny układ sprzęgła pracuje w kąpieli olejowej w trwałej obudowie ze stali. Regulator mocy umożliwia wykorzystanie czterech poziomów mocy oraz zmianę kierunku pracy jedną ręką. Klucz wyposażony jest w trzpień roboczy o średnicy 1/2", a jego maksymalny moment obrotowy to powyżej 1000 Nm (stosunek moc/masa: 452,1 Nm/kg).
A skoro mowa o narzędziach do odkręcania opornych śrub, to warto pewnie doposażyć warsztat w instrumenty możliwie kompaktowe. Wszak przestrzeń w komorze silnikowej współczesnych samochodowych nie pozostawia wiele miejsca na manipulację narzędziem. Z pomocą przychodzi najnowsza propozycja marki Hazet. To klucz udarowy 1/2" Twin Turbo Faust (nr art. w katalogu Hazet: 9012PTT). Wspomnijmy, że w portfolio firmy już od jakiegoś czasu jest klucz udarowy pneumatyczny Twin Turbo z długim wrzecionem 3/4" (HAZET 9013LGTT). Teraz ten wysoko wydajny, bo podwójny mechanizm udarowy zaangażowano do pracy z ultrakompaktowym w wydaniu narzędziem, które jest mniejsze (wymiary to: 85 mm x 64 mm x 141 mm, a masa tylko 1,1 kg) od dłoni dorosłego człowieka! Maksymalny moment odkręcania to 550 Nm, a poręczność modelu Twin Turbo Faust pozwala pracować przy skrajnie położonych połączeniach śrubowych.
Renomowany dostawca to jedna z rękojmi
Uważny czytelnik dostrzeże pewnie, że przegląd najnowszych propozycji rynkowych obejmuje produkty renomowanych firm. Wspomniany Hazet posiada własne matryce do tworzenia narzędzi, a dzięki współpracy z producentami pojazdów sprawuje pełną kontrolę nad każdym etapem powstawania produktów. I właśnie tak powstała najnowsza propozycja anonsowana w katalogu na sezon 2023/2024, który skrywa limitowaną edycję narzędzi dla profesjonalistów. Wspomnijmy tu szczypce do obejm układów wydechowych (nr katalogowy: 4684-3), które radzą sobie z detalami w gamie pojazdów marek: Citroën, Peugeot, Renault, Nissan, Opel. W łatwy sposób zdemontują zaciski rur wydechowych w zakresie mocowań o średnicy do 50 mm. Gwarantują użycie niewielkiej siły, taką obejmę można bowiem zablokować w pojedynkę w dowolnej chwili.
Renomowany dostawca części zamiennych to jedna z rękojmi niezawodnych, skutecznych i długotrwałych napraw. Szacuje się, że na aftermarkecie aż 95% zwrotów z warsztatów jest spowodowanych błędami montażowymi związanymi z niedostateczną znajomością produktu, etapów montażu lub właśnie użyciem narzędzi nieodpowiednich do danego zadania. I tu należałoby szukać powodu, dla którego firmy NTN Europe i CLAS postanowiły przeciwdziałać takim sytuacjom, wprowadzając na rynek serię wysokiej jakości narzędzi. Opierając się na 25 latach doświadczenia i badaniach potrzeb rynku w zakresie wyposażenia warsztatowego, jesienią 2023 r. wprowadzono na rynek europejski gamę narzędzi specjalnie dostosowanych do produktów SNR.
– Wymiana łożyska koła, kolumny McPersona i zestawu napędu rozrządu nie może być improwizowana. Produkty SNR to precyzyjne części, które wymagają odpowiedniego oprzyrządowania, aby zagwarantować niezawodne i długotrwałe działanie – wyjaśnia Agathe Vissac, menedżer produktu ds. oprzyrządowania w NTN Europe.
Przykład daleko idącej specjalizacji? Jak wiadomo szczypce Segera służą do odginania pierścieni blokujących, w zależności od kierunku odginania oraz dostępności do pierścienia wyposażone są w końcówki robocze o różnej średnicy. Szczypce blokujące (nr katalogowy: OM 8024) oferowane w katalogu SNR są dostępne w pakiecie z 4 zestawami wymiennych opasek mocujących (ø 23,8 mm i 29 zębów; ø 24,6 mm i 30 zębów; ø 26,97 mm i 33 zęby; ø 28,57 mm i 35 zębów). Służą do zaciskania pierścienia Segera w rowku osadczym półosi podczas montażu nowego przegubu. Opaski mocujące znajdują zastosowanie w 80% parku samochodowego. I oczywiście zaprojektowano je tak, by operacja za każdym razem eliminowała ryzyko uszkodzenia pierścienia Segera. Podobne przeznaczenie mają szczypce zaciskowe z podwójnym uchwytem (nr katalogowy: OM 9396). Główka konstrukcji szczypiec typu „2w1” umożliwia zaciskanie opasek na osłonach przegubów odpowiednim momentem, a też ustawienie szczypiec równolegle lub prostopadle do osłon, w zależności od dostępnej przestrzeni.
Rafał Dobrowolski
Fot. materiały firm: Chicago Pneumatic, Hazet, NTN Europe i CLAS, Wiha, Würth Polska
Komentarze (0)