Warto wiedzieć

wczoraj  24.01.2025, ~ Administrator - ,   Czas czytania 2 minuty

Drożej w warsztatach. Średnio o 20-30% w stosunku do 2023 roku

Należący do PKO Leasing portal Automarket.pl podał, że w 2024 roku ceny usług naprawy samochodów w Polsce wzrosły nawet do 30% w porównaniu z 2023 rokiem. Podwyżki wynikały głównie z rosnących kosztów pracy, energii oraz materiałów eksploatacyjnych. Wzrostów wycen usług nie zrównoważyła nawet niewielka obniżka cen części zamiennych. W tym roku wzrost cen usług naprawy pojazdów też może być wysoki. 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), ogólna inflacja w Polsce w grudniu 2024 roku wyniosła 4,7% w ujęciu rocznym. Prognozy na bieżący rok wskazują na utrzymanie się inflacji na podobnym poziomie. Nie ma w tej chwili obaw o powtórzenie sytuacji z 2022 roku, kiedy roczna inflacja wyniosła około 14,4% (wg GUS).  Warto jednak pamiętać, że ceny napraw samochodów i części do nich rosły przez 3 lata nawet wyżej niż średnie poziomy inflacji. Ceny usług serwisowych zwiększały się wtedy o 15–25% w skali roku, a ceny części zamiennych o 15–30% (w zależności od modelu i marki). W ubiegłym roku koszty napraw również wzrosły znacznie mocniej niż ogólna inflacja. 

 W 2024 roku koszty napraw samochodów wzrosły głównie z powodu znaczącego wzrostu cen usług serwisowych. Obecny wzrost o około 1/5 jest bardzo znaczący i zauważalny. Warto przypomnieć, że w latach 2022-2023 sytuacja była jeszcze bardziej dynamiczna - ceny usług serwisowych zwiększały się wtedy o 15–25% w skali roku, a ceny części zamiennych o 15–30% (w zależności od modelu i marki). Mimo spowolnienia tempa wzrostu, koszty napraw nadal rosną szybciej niż ogólna inflacja. W tym kontekście dziwić może tak duży import samochodów używanych z zagranicy. Mitem jest przekonanie, że wszystkie importowane auta są mniej zużyte ze względu na lepsze drogi w Niemczech. Do naszego kraju trafiają przede wszystkim egzemplarze mocno eksploatowane, sprowadzane na własną rękę lub przez pośredników. Częstą praktyką jest też poszukiwanie tzw. okazji cenowych

, co powoduje, że kupujący nie analizuje historii szkodowej lub stanu licznika. Te pojazdy mogą wymagać kosztownych napraw, co przy utrzymujących się wysokich kosztach serwisowania dodatkowo obciąży budżet właścicieli – zaznacza Kamil Klukowski, kierownik ds. Współpracy z Dealerami w Automarket.pl. 

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony