Fundacja Forda, charytatywny oddział producenta samochodów, oraz GlobalGiving, jej międzynarodowy partner zajmujący się przyznawaniem grantów, od 2018 roku sponsorują konkurs Ford Found Smart Mobility. Inicjatywa zachęca studentów z najlepszych europejskich uczelni do przedstawiania pomysłów, które ułatwią wszystkim niezależne przemieszczanie się.
Zadaniem uczestników jest przedstawienie koncepcji, które są zrównoważonymi rozwiązaniami problemów miejskiej mobilności, zwracają uwagę na codzienne przeszkody, z jakimi borykają się ludzie, i zapewniają lokalnej społeczności odczuwalne korzyści. Zwycięskie projekty otrzymują dotację, dzięki której ideę można przekuć w rzeczywistość. Do tej pory Fundacja Forda przyznała dotacje na łączną kwotę ponad 260 000 euro.
W tym roku do grona zwycięzców dołączyły zespoły CYCLe z TH Köln (Uniwersytet Nauk Stosowanych w Kolonii), Mind My Bike z Loughborough University, Atria Move z Universitat de València (Uniwersytet w Walencji) oraz Step Art z Universidad Politécnica de Madrid (Politechnika Madrycka). Wielu laureatów skupiało się na zachęcaniu ludzi do korzystania z samochodów w mniejszym stopniu i odbywania krótszych podróży, a także do sięgania po bardziej zrównoważone środki transportu, jak rower czy hulajnoga elektryczna.
I tak projekt Atria Move, rozwiązujący problem używanych hulajnóg elektrycznych, proponował zakup, naprawę i certyfikację stanu każdej z nich, a następnie sprzedaż bezpośrednio klientom – co daje drugie życie pojazdom, które w przeciwnym razie zostałyby zezłomowane.
Zespół CYCLe za cel postawił sobie z kolei uświadomienie młodzieży kosztu energii, łącząc produkcję prądu do ładowania urządzeń mobilnych z poprawianiem kondycji fizycznej. W pomyśle wykorzystano generatory na pedały połączone z aplikacją, która wyświetla moc wyprodukowanego prądu, porównując ją z wartościami energii zużywanej przez urządzenia lub środki transportu.
Projekt Mind my Bike ma sprawić, że rowerzyści poczują się lepiej zabezpieczeni. Bezpieczne, odporne na warunki atmosferyczne urządzenia parkingowe dla rowerów przeznaczone są dla osób, które chcą dojeżdżać rowerem do pracy lub szkoły, ale obawiają się kradzieży lub dewastacji.
Step Art stara się stworzyć dzieciom warunki do bezpiecznego marszu do szkoły, proponując specjalnie wytyczone trasy, oznakowane w nieskomplikowany sposób. Na przystankach na trasie dzieci mają okazję wykazać się kreatywnością, współtworząc publiczne murale i biorąc udział w rysowaniu na umieszczonych przy każdym przystanku ekranach LCD. Dzięki temu wzrasta świadomość otaczającego je środowiska, wyrabiają bezpieczne nawyki, a jednocześnie pobudzają do działania wyobraźnię.
Komentarze (0)