W Polsce istnieje obowiązek jazdy na światłach dziennych przez całą dobę. Przepis ten ma zapewnić kierowcom większe bezpieczeństwo. Zanim wyruszymy w drogę, pamiętajmy, że prawidłowo ustawione światła mają wpływ na widoczność samochodu na drodze, bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz komfort jazdy. Jak poradzić sobie z odpowiednim ustawieniem świateł?
Światła samochodowe to element, który ze względu na obowiązujące prawo musi być sprawny w pojazdach przez cały rok. Dzięki nim widzimy to, co się dzieje przed nami na drodze. Ponadto, w trudnych warunkach atmosferycznych to one są pierwszym elementem w naszym aucie, który rozpoznają inni uczestnicy ruchu drogowego. Oświetlają drogę oraz pobocze w ograniczonym zakresie. Od czego zależy ich prawidłowe funkcjonowanie? Zasięg świateł zależny jest przede wszystkim od stanu technicznego, ustawienia, czystości oraz rodzaju zastosowanych żarówek. Suma tych czynników wpływa w pierwszej kolejności na bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników ruchu drogowego. W drugiej – na większy lub mniejszy komfort prowadzenia auta.
Bezpieczeństwo i komfort jazdy przede wszystkim
Odpowiednie ustawienie świateł samochodowych pozwala na komfortowe podróżowanie nie tylko nam, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. – Nieprawidłowo ustawione reflektory mogą doprowadzać do oślepiania innych kierowców. Z taką sytuacją spotykamy się na drogach dość często. Większość kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo zwiększa w ten sposób zagrożenie na drodze – mówi Zenon Rudak, kierownik działu technicznego HELLA Polska. – Równie niebezpieczna jest jazda przed samochodem z nieprawidłowo ustawionymi reflektorami. Wiązki świateł płynące z takiego pojazdu odbijają się w naszym lusterku i przedniej szybie. Prowadzi to do oślepienia i może być przyczyną wypadku.
Jak kontrolować?
Najbardziej pewnym sposobem jest oddanie sprawy specjalistom. Ci podczas obowiązkowych badań okresowych powinni sprawdzić funkcjonowanie świateł w naszych samochodach. Wpływ na odpowiednie oświetlenie drogi mają cykliczna wymiana i dobór odpowiedniej jakości żarówek. Zawsze należy wymieniać je parami, obie żarówki muszą pochodzić od jednego producenta i być tego samego typu w celu zachowania wymaganej przepisami symetrii oświetlenia.
Każdy z nas może w bardzo łatwy sposób sprawdzić ustawienie świateł w swoim samochodzie. – Wystarczy zaobserwować, jak wygląda wiązka świateł naszego pojazdu na płaskiej powierzchni prostopadłej do jezdni i naszego auta. Może to być zwykła ściana budynku czy brama garażowa. Jeśli światła naszych reflektorów tworzą dwa trójkąty znajdujące się na tej samej wysokości, to możemy być pewni, że są one odpowiednio ustawione. W przypadku gdy jedna strona świeci zbyt wysoko, za nisko lub krzywo, musimy udać się do specjalisty w celu dokonania korekty ustawień – radzi Zenon Rudak z HELLA Polska.
Jak kierowca może na bieżąco zatroszczyć się o maksymalną wydajność oświetlenia swojego pojazdu? Powinien dbać o czystość wszystkich urządzeń świetlnych, zwłaszcza wtedy, gdy czeka go dłuższa podróż autem. Dbając o detale, zwiększamy bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i wszystkich uczestników ruchu.
Komentarze (0)