
Toyota Motor Europe uruchomi w tym roku pierwszy obiekt Toyota Circular Factory (TCF), w którym będą odzyskiwane podzespoły, materiały i surowce z samochodów wycofanych z eksploatacji. Zakład w brytyjskim Burnaston początkowo będzie przetwarzał 10 tys. pojazdów rocznie, co da drugie życie nawet 120 tysiącom części zamiennych.
Japoński koncern przyspiesza działania związane z gospodarką o obiegu zamkniętym. W ramach nowego globalnego projektu pod nazwą Toyota Circular Factory koncern chce starannie i systematycznie odzyskiwać jak najwięcej podzespołów, części, materiałów i surowców z pojazdów wycofywanych z eksploatacji. Działalność TCF pozwoli na maksymalizację korzyści dla środowiska wynikających z recyklingu, regenerowania i ponownego wykorzystywania zużytych elementów.
Pierwszy zakład Toyota Circular Factory zostanie uruchomiony w trzecim kwartale tego roku przy brytyjskiej fabryce Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) w Burnaston. Działalność TCF będzie prowadzona równolegle z produkcją Toyoty Corolli i będzie stanowić punkt odniesienia dla kolejnych tego typu punktów w innych europejskich krajach.
Stare samochody – nowe przeznaczenie
Zakłady Toyota Circular Factory będą prowadzić recykling w trzech kluczowych obszarach: podzespołów, które można ponownie wykorzystać, części, które nadają się do ponownego odtworzenia oraz materiałów i surowców, które można odzyskać. Każdy element zostanie poddany szczegółowej weryfikacji.
Nowe życie dla 120 tysięcy części
- Przewidujemy, że początkowo rocznie poddanych recyklingowi zostanie około 10 tysięcy pojazdów w naszym zakładzie w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu 120 tysięcy części zamiennych zyska nowe życie, odzyskamy 300 ton plastiku wysokiej czystości, a także 8200 ton stali. Kolejnym krokiem w ramach projektu Toyota Circular Factory będzie uruchomienie podobnych zakładów w całej Europie. Jesteśmy gotowi do współpracy z innymi organizacjami, które prowadzą działalność zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej w ramach dążenia do neutralności węglowej - powiedział Leon van der Merwe, wiceprezes ds. gospodarki o obiegu zamkniętym w Toyota Motor Europe.
Dzięki nowemu projektowi Toyota planuje znacznie zmniejszyć przyszły wpływ na środowisko związany z produkcją pojazdów i podzespołów. Jest to zgodne z globalnymi i europejskimi celami firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale także wyznacza nowy punkt odniesienia dla branży w zakresie odpowiedzialnego recyklingu i ponownego wykorzystania materiałów.
Fot. Toyota Motor Europe
Komentarze (0)