Mokre ubranie czy parasole powodują wilgoć w samochodzie, a co za tym idzie – parowanie szyb. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na usunięcie z auta wilgoci i pary jest klimatyzacja, której włączanie nie tylko szybko podwyższy temperaturę w samochodzie, ale również osuszy powietrze.
Wiele urządzeń sterujących temperaturą przewiduje automatyczne włączanie klimatyzacji, gdy aktywna jest funkcja „odmrażanie”. Ale w innym przypadku klimatyzację należy włączyć ręcznie. Dzięki temu kierowca może zachować dobrą widoczność również w czasie niesprzyjającej pogody.
Regularne używanie klimatyzacji ma również pozytywny wpływ na jej życie serwisowe, ponieważ dzięki temu unikamy utraty czynnika chłodniczego oraz kosztownych napraw. Dlatego eksperci z Behr Hella Service zalecają włączanie klimatyzacji chociaż kilka razy w miesiącu na parę minut, aby sprężarka i uszczelnienie były dobrze nasmarowane.
Należy również pamiętać, że kluczowe komponenty klimatyzacji, takie jak sprężarka, skraplacz, parownik czy zawór rozprężny powinny być regularnie sprawdzane i serwisowane w warsztacie, aby zapewnić im sprawne i długotrwałe użytkowanie. Najlepiej robić to w trakcie corocznego serwisu klimatyzacji.
Zużywać się i przeciekać mogą również rurki i uszczelki. Prowadzi to do wycieku płynu chłodniczego, obniżając wydajność pracy klimatyzacji. Sprawdzenie systemu lub ilości czynnika może nam pokazać, czy to jest właśnie przyczyna pogorszenia się pracy klimatyzacji. Rekomenduje się również przeprowadzanie dokładnego serwisu klimatyzacji raz na dwa lata. Obejmuje ona wymianę czynnika, sprawdzenie uszczelnienia oraz wymianę filtra-osuszacza.
Choć większość kierowców nie potrafi obejść się bez klimatyzacji latem, wielu z nich nie wie, że jak najbardziej poprawne, a wręcz wskazane jest używanie jej również zimą – radzi Behr Hella Service.
Komentarze (0)