Polscy Koloryści o ChromaVision®
- W porównaniu do innych tego typu urządzeń spektrofotometr, w który wyposażył nasz serwis DuPont Refinish, jest najlepszy – powiedział Grzegorz Guźmierski, kolorysta z Carserwis, Warszawa.
- Jestem kolorystką od niedawna. Dzięki spektrofotometrowi DuPont Refinish mam pewność doboru właściwego odcienia koloru – stwierdziła Dagmara Paradowska, Firma Roman, Elbląg.
- Szybkość i dokładność urządzenia spektrofotometr w połączeniu z systemem Cromax Pro to idealny odcień i łatwa aplikacja – mówi Rafał Aleksandrowicz, Citroën/Škoda Postek, Elbląg.
- Zdarzają się naprawy samochodów, które w swoim życiu były już naprawiane. Wówczas ChromaVision® jest niezastąpiony w doborze właściwego odcienia – Marcin Rakowski, Ford Lipski BS, Warszawa.
Historia sukcesu w pigułce
ChromaVision® jest opracowanym i opatentowanym przez markę DuPont Refinish spektrofotometrem, który pierwotnie został wprowadzony jako narzędzie pomocnicze przy naprawie samochodu. Szybko stał się jednak instrumentem standardowego doboru koloru. Stało się tak przede wszystkim dlatego, że jego funkcje pozwalają na niezwykle dokładną analizę i syntezę barwy. Doceniony przez kolorystów stopniowo zaczął wypierać inne narzędzia kolorystyczne. W momencie, gdy zaczęto go stosować w codziennej pracy oraz nabierano do niego zaufania, doceniono również jego przydatność, niezawodność i szeroki zakres możliwości. Początkowo ChromaVision® był popularny przeważnie w warsztatach nastawionych na wzrost produktywności, dla których priorytetem było zwiększanie zyskowności poprzez poprawę wydajności. Z czasem mniejsze warsztaty również zaczęły interesować się narzędziem, będąc świadome trendów i dostrzegając wymierne korzyści płynące z jego stosowania.
ChromaVision® wskazówki
Należy pamiętać, że ChromaVision® jest cyfrowym urządzeniem, które nie tylko wymaga odpowiedniego stosowania, ale też o które powinno się właściwie zadbać. By ułatwić naszym klientom pracę ze spektrofotometrem marki DuPont Refinish, został przygotowany plakat. Obrazuje on pokrótce, w jaki sposób należy obchodzić się z narzędziem oraz zawiera wiele praktycznych porad.
Kilka ważnych wskazówek
1. Pracuj na czystej powierzchni. Rysy i kurz znacznie zmniejszą dokładność pomiaru. Zmyj całą powierzchnię wilgotną szmatką. Użycie zmywacza 3920S jest szczególnie zalecane przy uporczywych plamach. Zastosuj pastę polerską 3000S w celu usunięcia wszelkich pozostałych zanieczyszczeń. Zwróć uwagę, aby nie pozostawiać rys lub innych uszkodzeń powierzchni. Nigdy nie używaj past pozostawiających warstwę nabłyszczającą.
2. Powierzchnia, na której wykonujemy pomiar, powinna być płaska. Im więcej nierówności, tym większa szansa na uzyskanie niedokładnych pomiarów.
3. Każdego dnia należy kalibrować ChromaVision® przy pomocy białego i czarnego standardu. Standardy te należy utrzymywać w czystości, ale nigdy nie myć ich detergentami. Detergenty lub inne rodzaje środków myjących mogą zawierać wybielacze, co spowoduje zmianę właściwości standardów do kalibracji. Rozcieńczalniki są także niewskazane. Czysta woda i pozbawiona włókien szmatka są najlepszymi środkami czyszczącymi.
4. Instrument musi być kalibrowany w tych samych warunkach wilgoci i temperatury, w jakich będzie używany. Chwilowe wyjście na zewnątrz z aparatem niekoniecznie spowoduje problem. Jednakże ponowna kalibracja jest konieczna, jeśli aparat będzie używany przez dłuższy czas w warunkach odmiennych niż te, w których została dokonana kalibracja. Temperatura powierzchni przeznaczonej do pomiaru także musi być wzięta pod uwagę – niektóre pigmenty są termo-chromatyczne i ich barwa ulega zmianom w zależności od temperatury. Nie należy dokonywać pomiarów na powierzchniach, które były wystawione przez jakiś czas na działanie promieni słonecznych.
5. Należy dokonać trzech pomiarów na dokładnie wyczyszczonej powierzchni sąsiadującej z uszkodzeniem. Ważne jest, aby dokonać pomiaru na odpowiedniej powierzchni, ale blisko miejsca przeznaczonego do naprawy. Pomiary dokonane na całkowicie innych powierzchniach – na przykład na dachu lub na dolnej części samochodu – są prawie zawsze niedokładne.
6. Ogranicz swoje poszukiwania właściwego odcienia w gamie kolorów dostępnych w systemie ChromaVision® do kolorów odpowiedniego producenta. Jeśli szukasz poprzez całą gamę kolorów zawartych w ChromaVision®, narażasz się na ryzyko wyboru niewłaściwych receptur. Problem ten nie jest tak bardzo istotny przy kolorach zwykłych.
7. Światło słoneczne lub sztuczne nie ma żadnego wpływu na dokładność działania aparatu ChromaVision®. Mylne odczyty pojawią się na ekranie przyrządu w przypadku, kiedy pomiaru dokonano w niewłaściwy sposób. Większe różnice temperatur i rozproszone „boczne” światło będą wykryte i pojawią się na ekranie jako błąd odczytu.
8. Bezpośredni kontakt przyrządu z rozpuszczalnikami lub z lakierem w stanie płynnym spowoduje nieodwracalne zmiany. Zawsze zakładaj ochronne nakrycie na instrument, kiedy nie jest on używany. Posługuj się aparatem ChromaVision® z dużą ostrożnością – to bardzo czuły i drogi przyrząd.
9. Wyłączaj przyrząd, jeśli nie jest w użyciu. Zawiera on godny zaufania „uśpiony mechanizm” włączający się automatycznie, kiedy aparat nie jest w użyciu przez dłuższy czas. Jednakże przyrząd jest cały czas pod napięciem elektrycznym, jeśli nie został wyłączony czarnym przyciskiem znajdującym się z tyłu aparatu.
Komentarze (0)