Jak się okazuje, mniszek lekarski ma ogromny potencjał jako surowiec do produkcji gumy, a w dalszej kolejności – opon.
Firma Continental wraz z Instytutem Biologii Molekularnej i Ekologii Stosowanej Fraunhofer (IME) z Aachen są o krok od przełomowego dokonania, jakim będzie rozpoczęcie przemysłowej produkcji gumy z uprawianego na masową skalę mniszka lekarskiego. Projekt poprzedziły kilkuletnie badania, w toku których naukowcom udało się dowieść, że guma uzyskiwana z korzeni uprawianych przez nich roślin prezentuje nie tylko równie wysoką jakość co ta otrzymywana z drzew kauczukowych, ale wręcz przewyższa ją pod względem wydajności produkcji.
- Inwestujemy w ten obiecujący projekt, ponieważ jesteśmy przekonani, że w dłuższej perspektywie znacząco wpłynie on na naszą produkcję opon – tłumaczy Nikolai Setzer, członek zarządu firmy Continental odpowiedzialny za dział opon. - Produkcja gumy z korzeni mniszka lekarskiego jest w znacznie mniejszym stopniu uzależniona od warunków pogodowych, niż ma to miejsce w przypadku drzew kauczukowych. Ponadto nowy system jest tak mało wymagający w uprawie, że może być wdrażany nawet na terenach dotychczas uważanych za nieużytki. Uprawiając rośliny blisko naszych zakładów produkcyjnych będziemy mogli znacznie zredukować emisję zanieczyszczeń i wydatki, jakie niesie dziś ze sobą transport surowców.
Pierwsze opony z gumy uzyskanej z korzeni mniszka lekarskiego będą poddawane testom na publicznych drogach już w najbliższych latach.
Komentarze (0)