dostępny w wersji online
Przydatny dla specjalistów zajmujących się naprawami blacharsko-lakierniczymi, oferowany przez firmę EurotaxGlass’s, moduł kalkulacyjny Eurotax Repair Estimate (w skrócie: ERE) jest od października br. dostępny poprzez Internet. Zaletą tej aplikacji jest brak stałych opłat za użytkowanie programu. Użytkownik płaci tylko za zakupioną pulę kalkulacji, którą może wykorzystać w dowolnym, dogodnym dla niego czasie z dowolnego komputera z dostępem do Internetu.
Korzystając z przeglądarki Internet Explorer, poprzez stronę https://net.eurotax.pl można wykonać kosztorys naprawy pojazdu bez potrzeby (zajmującej przestrzeń dyskową) instalacji programu zawierającego moduł ERE na swoim komputerze. EREonline umożliwia tworzenie kosztorysów napraw samochodów osobowych, terenowych i dostawczych. Baza zawiera dane do prawie 25 tysięcy typów pojazdów. Zakres danych dla poszczególnych typów pojazdów jest różny, ale ogólnie ERE umożliwia kosztorysowanie większości napraw blacharsko-lakierniczych, wykonywanych w ramach likwidacji szkód komunikacyjnych. Zasadniczo moduł ERE przeznaczony jest do kosztorysowania napraw powypadkowych, ale baza danych umożliwia również wykonywanie pewnego zakresu kosztorysów typowo “mechanicznych”. Dane w module są systematycznie aktualizowane, co gwarantuje ich właściwą jakość. W ramach aktualizacji uzupełniana jest baza nowych pojazdów i czasochłonności wymian elementów oraz wprowadzane są najnowsze cenniki części zamiennych. Ponadto, co sześć miesięcy aktualizowane są dane dotyczące cen materiałów lakierniczych, które to dane wykorzystywane są w ERE w kosztorysowaniu prac lakierniczych według metody EurotaxGlass’s/AZT. Użytkownik ma możliwość wprowadzenia swoich indywidualnych ustawień dotyczących stawek za roboczogodzinę. Może również wprowadzić do bazy własne pozycje, które są przez niego często wykorzystywane, a nie są zdefiniowane w bazie ERE (np. zabezpieczenia antykorozyjne elementów czy pomiary na ramie).
Dzięki tzw. aktywnej grafice, w module ERE, wybór wielu elementów do kosztorysu odbywa się poprzez wskazanie potrzebnej części na rysunku. Wprowadzona grafika jest wzorowana na rysunkach katalogowych producenta pojazdu, co dodatkowo ułatwia identyfikację wybieranych części. Po wskazaniu przez użytkownika określonego zespołu na schemacie pojazdu, pojawiają się tzw. miniatury oznaczające zestawy elementów – ich “kliknięcie” wyświetla zestaw konkretnych rysunków wprowadzonych do bazy części zamiennych. Użytkownik ma możliwość natychmiastowego podglądu istotnych informacji dotyczących części (nr katalogowy, cena, czas wymiany) poprzez tzw. tooltip – wystarczy najechać kursorem na rysunek części lub jej nazwę na liście, aby żądana informacja została wyświetlona w pojawiającej się ramce. W przypadku modeli pojazdów występujących na rynku z różnym wyposażeniem, które może wpłynąć na konkretne pozycje kosztorysu, program wymaga sprecyzowania tego wyposażenia bezpośrednio przed wprowadzeniem pozycji do kosztorysu. Działanie takie pozwala na skrócenie do minimum wyboru pojazdu, przy rozpoczynaniu tworzenia kosztorysu, bez negatywnego wpływu na jakość kosztorysu.
Wykonany kosztorys jest automatycznie zapisywany na serwerze. Użytkownik ma do niego dostęp nawet po wykorzystaniu puli wykupionych kalkulacji. Dodatkowo, użytkownik ma możliwość zapisania kosztorysu w formacie PDF na swoim komputerze, np. w celu przesłania go e-mailem. Prostota obsługi programu połączona z dobrej jakości bazą danych i pomocną automatyką pracy modułu EREonline pozwala na szybkie i precyzyjne kosztorysowanie napraw wielu pojazdów różnego typu. Przejrzysta konstrukcja poszczególnych stron aplikacji nie powinna sprawić problemu nawet użytkownikom mniej zaawansowanym w obsłudze aplikacji internetowych. Aby samodzielnie przekonać się o walorach EREonline, można – po zarejestrowaniu się na stronie https://net.eurotax.pl – skorzystać w październiku br. z bezpłatnej wersji demo (umożliwiającej wykonanie 5 kosztorysów).
Adam Markiewicz, Konsultant Projektu.
Komentarze (0)