Czym tak naprawdę jest transformacja energetyczna? Jakie wyzwania długoterminowe stoją przed Polską i jakie są cele do realizacji w najbliższej przyszłości? Co w kontekście transformacji energetycznej oznacza partnerstwo publiczno-prywatne? O tym m.in. dyskutowano podczas panelowej debaty na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Uczestnicy debaty zgodzili się, że od powodzenia i tempa transformacji energetycznej zależy nie tylko stabilność systemu energetycznego Polski, ale także przyszłość całej gospodarki. Kwestią otwartą pozostają drogi do realizacji założonych programów, forma współpracy pomiędzy uczestnikami rynku oraz rola państwa w tworzeniu środowiska sprzyjającego długoterminowym inwestycjom.
Cele i realizacje
– Więcej energii, mniej emisji – taki jest nasz cel. Więcej energii, ponieważ od niej zależy jakość życia i tempo rozwoju. Niższe emisje, ponieważ wszyscy jesteśmy świadomi, że musimy drastycznie zmniejszyć ślad CO2 dla dobra naszej planety i przyszłych pokoleń – rozpoczął Jesper Rosenkrans. Dyrektor generalny TotalEnergies w Polsce podkreślił, że nasz kraj odgrywa istotną rolę w strategii firmy. Określił także cele, jakie na polskim rynku stawia sobie TotalEnergies, i wskazał projekty, które już zrealizowano. – Polska jest dla TotalEnergies krajem o znaczeniu strategicznym. Z tego względu jesteśmy gotowi współpracować z polskimi firmami, dzielić się naszą wiedzą i praktycznym doświadczeniem, aby wspólnie przyczyniać się do polskiej transformacji energetycznej. Bezpieczeństwo energetyczne i niezależność energetyczna są priorytetem zarówno w Polsce, jak i w Europie. TotalEnergies jest dobrze przygotowana, aby zapewnić niezawodną energię, inwestując w transformację energetyczną gwarantującą Polsce czystą energię na wiele lat.
Jesper Rosenkrans zaznaczył, że niezależność i bezpieczeństwo energetyczne są kluczowymi kwestiami dla mieszkańców Polski i reszty Europy.
– W lutym 2022 r. krajobraz energetyczny został wywrócony do góry nogami, a podmioty prywatne i publiczne musiały dostosować się do nowej rzeczywistości. Dla Polski oznaczało to konieczność zastąpienia prawie 10 mld m3 importowanego gazu gazem lub LNG z innych krajów bądź nowymi źródłami energii. W dłuższej perspektywie zapowiada to dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce: wiatru, biogazu i biometanu oraz energii słonecznej, które pozwolą zarówno na dekarbonizację polskiej energetyki, jak i na uzyskanie niezależności energetycznej.
Biogaz
Jednym z ważniejszych wydarzeń gospodarczych ostatnich miesięcy było przejęcie w marcu przez TotalEnergies Polskiej Grupy Biogazowej (PGB). Dzięki tej transakcji firma stała się jednym z czołowych producentów biogazu w Polsce, z 12-proc. udziałem w rynku. PGB wytwarza energię odnawialną, przetwarzając odpady organiczne na biogaz. Posiada 18 zakładów w całej Polsce i ponad 20 projektów w przygotowaniu. Total-Energies zamierza sześciokrotnie zwiększyć moce produkcyjne do 2030 r.
Morska energetyka wiatrowa
Istotny udział w koszyku energii w Polsce będzie miała morska energetyka wiatrowa, która ma potencjał, by zapewnić energię elektryczną milionom polskich gospodarstw domowych. Total-Energies posiada w tym zakresie szerokie doświadczenie wynikające z historycznej działalności oraz specjalistycznej wiedzy w zakresie wydobycia ropy i gazu z dna morza, a także ma ambicje na realizację dużych inwestycji w Polsce.
– Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w dużych projektach kapitałowych oraz budowie i eksploatacji na obszarach morskich, TotalEnergies zbudowała solidne podstawy w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej – powiedział Jesper Rosenkrans.
Jednym z ostatnich sukcesów TotalEnergies na tym polu było otrzymanie w lipcu 2023 r. od władz niemieckich dwóch licencji na rozwój morskiej energetyki wiatrowej, odpowiednio 2 GW i 1 GW.
Fotowoltaika i lądowa energetyka wiatrowa
Istotnymi filarami działalności w Polsce będą także fotowoltaika i lądowa energetyka wiatrowa. TotalEnergies ogłosił w tym roku inwestycję w rozwój portfela 206 MW energii fotowoltaicznej i uruchomił 20 MW lądowej energetyki wiatrowej. Kolejne 20 MW jest obecnie w fazie rozwoju, co potwierdza ambicje firmy i jest zapowiedzią następnych projektów.
– Kiedy omawiamy nasze ambicje związane z transformacją energetyczną, zawsze dążymy do tego, by przeprowadzić ją wspólnie ze społeczeństwem. Naszym celem jest znalezienie się w pierwszej piątce światowych producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, jak również stanie się zintegrowanym i rentownym podmiotem. W tym roku osiągnęliśmy już 19 GW zainstalowanej mocy, do 2030 r. chcemy mieć moc 100 GW na całym świecie. W okresie przejściowym będziemy kontynuować inwestycje w gaz ziemny, LNG i związaną z nim infrastrukturę. Już jesteśmy jednym z trzech największych graczy LNG na świecie. Przykładowo, jesteśmy największym eksporterem LNG z USA, co w tym momencie jest ważne dla całej Europy. Jesteśmy zdeterminowani, aby wraz ze społeczeństwem przyspieszać transformację energetyczną. Mamy długą historię w Polsce, więc z niecierpliwością czekamy na zwiększenie zaangażowania z naszymi polskimi partnerami oraz kontynuację inwestycji w multienergetyczną przyszłość TotalEnergies w Polsce – podsumował Jesper Rosenkrans.
Komentarze (0)