Koszty naprawy adekwatne do wartości auta
- Wiek auta a jakość refundowanych części zamiennych
- Oferta karoseryjna AD – jasny układ dla klienta
- W trosce o dobro klienta – promocja certyfikowanych części zamiennych
Rodzaj i jakość części karoseryjnych stosowanych do naprawy zależy zwykle od rodzaju polisy i wieku auta.
Co zrefunduje nam OC sprawcy? Wszystko zależy od wieku auta
Refundacja strat z polisy OC sprawcy wypadku czy kolizji drogowej jest zwykle przyczyną poważnych stresów. Posiadacze młodszych lub prawie nowych samochodów martwią się, że odszkodowanie nie zrekompensuje faktycznej utraty wartości samochodu a jakość naprawy okaże się daleka od ideału.
W sieci AD znajdziemy szeroki wybór oryginalnych części karoseryjnych - z logo poszczególnych producentów samochodów.
Użytkownicy starszych samochodów obawiają się czasem czy przyznane odszkodowanie w ogóle wystarczy na wykonanie naprawy – jeśli wiek pojazdu jest już naprawdę pokaźny, a ogólny stan techniczny nie najlepszy i taka sytuacja może się zdarzyć. Ubezpieczyciele, refundując poszkodowanemu straty z polisy OC sprawcy, stosują się do ogólnej dość jasno sformułowanej zasady.
Jeśli samochód poszkodowanego ma mniej niż 3 lata (0-3 lata), refundowany jest koszt naprawy z wykorzystaniem części oryginalnych produkowanych przez producenta samochodu. W przypadku aut z przedziału 3-8 lat, naprawa powinna być wykonana z wykorzystaniem certyfikowanych zamienników o jakości zgodnej z oryginałem. W myśl dyrektyw UE zamienniki te także noszą nazwę części oryginalnych. W samochodach starszych niż 8 lat naprawa powinna być wykonana za pomocą najtańszych zamienników dopuszczonych do obrotu na terenie UE. Oczywiście, w każdym przypadku odszkodowanie z tytułu refundacji naprawy nie może przekroczyć progu tzw. szkody całkowitej.
Jak rozpoznać jakość części?
Części oryginalne pochodzące od producenta samochodu są niezwykle proste do identyfikacji. Niezależnie od tego czy kupujemy je w ASO czy też w sieci AD Polska mają charakterystyczne opakowania oraz znaki fabryczne, np. metki, czy nawet hologramy.
Ze specjalistami do spraw sprzedaży można kontaktować się telefonicznie, pocztą elektroniczną lub bezpośrednio w działach obsługi klienta.
Części zamienne o jakości zgodnej z oryginałami posiadają odpowiednie certyfikaty, które nie są co prawda dołączane do każdego pudełka, jednak na życzenie udostępnia je dystrybutor bądź producent. Certyfikacją części zajmują niezależne instytucje takie jak Thatcham czy Centro Zaragoza. Części bez certyfikatu to trzecia najtańsza grupa, której jakość może odbiegać zdecydowanie od ideału. Problemem jest zwykle zarówno zabezpieczenie antykorozyjne, jak też parametry geometryczne – nie zawsze element pasuje do miejsca w którym ma być zamontowany. Ponieważ w grupie części bez certyfikatów znajdują się wyroby wielu różnych producentów, trudno jednak uogólniać. Po prostu znajdziemy tu zarówno elementy o jakości akceptowanej, jak i budzącej zastrzeżenia. Wszelkie niedostatki rekompensuje jednak cena – znacznie niższa niż cena części oryginalnych. Warto jednak zaznaczyć, że zakup tanich części blacharskich może w końcowym rozrachunku okazać się droższym wyjściem niż zakup części certyfikowanych. Powodem jest fakt, że im gorsza jakość części, tym więcej czasu trzeba poświęcić na jej dopasowanie, a zatem rośnie koszt robocizny.
Uzupełnieniem katalogu elektronicznego części karoseryjnych jest tradycyjne wydanie książkowe.
Firma AD Polska kładzie szczególny nacisk na dystrybucję części oryginalnych zarówno tych pochodzących od producentów samochodów, jak też certyfikowanych, wyprodukowanych w niezależnych zakładach. W ofercie dostępne są także tanie zamienniki, ale działania marketingowe oraz obecność na liście poddostawców do sieci naprawczej PZU powodują, że sprzedaż części wysokiej jakości odgrywa tu przeważającą rolę. Duże obroty w ogólnopolskiej skali sprawiają, że ceny części oryginalnych plasują się na bardzo atrakcyjnym poziomie.
Komentarze (0)