Lakiernictwo i blacharstwo

ponad rok temu  28.05.2013, ~ Administrator - ,   Czas czytania 5

NORTON

– na najlepszych doświadczeniach marki KORUND

Wyznaczać kierunki rozwoju rynku, zamiast podlegać jego zmianom. Podejmować śmiałe decyzje w oparciu o dobrą znajomość branży. Podążając za tymi zasadami Saint-Gobain Abrasives odważnie zmienia oblicze polskiego rynku narzędzi ściernych.

W miarę rozwoju nowoczesnych form komunikowania coraz łatwiejsza staje się wymiana informacji między regionami oddalonymi od siebie o tysiące kilometrów. Style życia i konsumpcji w różnych krajach mają coraz więcej cech wspólnych. Rynki produktowe stają się coraz bardziej podobne. Wpływ globalizacji na decyzje biznesowe najwyraźniej widać w portfelach marek koncernów FMCG1 . Od kilku lat systematycznie ograniczają liczbę posiadanych znaków towarowych. Analogiczne zmiany zachodzą praktycznie w każdej branży, rynek narzędzi ściernych nie jest pod tym względem wyjątkiem. Koncerny prowadzące działalność na międzynarodową skalę muszą dostosować się do globalnych reguł gry. Także Saint-Gobain Abrasives – największy na świecie producent narzędzi ściernych i lider tego rynku.
Od prawie pięćdziesięciu lat jedną z najpopularniejszych marek materiałów ściernych w Polsce jest KORUND. W opinii użytkowników2 to niezawodne, trwałe i bezpieczne narzędzia, na jakich mogą polegać i do których są przyzwyczajeni. NORTON, druga marka w portfolio firmy, w Polsce jest mniej znana. A przecież na całym świecie na rynku narzędzi ściernych to jeden z najlepiej rozpoznawalnych znaków handlowych.


NORTON – 150 lat historii!
Obie marki zbudowały znaczącą pozycję na swoich rynkach dzięki bogatym kilkudziesięcioletnim doświadczeniom w produkcji materiałów ściernych KORUND i ponad stuletnim w wytwarzaniu narzędzi NORTON. O ile w przypadku marki KORUND mówimy przede wszystkim o rynkach polskim i środkowoeuropejskich, o tyle NORTON wzrastał praktycznie na wszystkich kontynentach. W 1858 roku nazwa NORTON pojawiła się po raz pierwszy na wyrobach ściernych wytwarzanych w miejscowości Worcester w stanie Massachusetts. 20 lat później w ofercie firmy znajdowały się już narzędzia spojone i… patent na ściernice szmerglowe, odznaczające się wyjątkową trwałością. Ubiegłe stulecie zapisało się w historii marki jako okres jej ekspansji na światowych rynkach – do wybuchu drugiej wojny światowej nowe filie powstawały przede wszystkim w Europie, po 1945 roku – w Ameryce Południowej i Azji. W 1990 roku NORTON stał się jednym ze znaków towarowych francuskiej Grupy Saint-Gobain. Ostatnie lata w historii marki to znaczące inwestycje koncernu w jej zaplecze badawczo-rozwojowe. W 1993 roku zostało oddane do użytku nowe centrum badawcze w Worcester. Obecnie wartość sprzedaży materiałów ściernych NORTON to 1 mld € rocznie. Wytwarzane są w 40 zakładach produkcyjnych zlokalizowanych na całym świecie, a użytkownikom na wszystkich kontynentach znane są jako narzędzia niezawodne, innowacyjne, gwarantujące najwyższą jakość i bezpieczeństwo.


Koło – gdzie spotykają się KORUND i NORTON
Już od kilkudziesięciu lat marka KORUND korzysta z osiągnięć technologii NORTON. Wybudowana w 1962 roku fabryka w Kole powstała przecież na licencji NORTONA. W wytwarzane w niej materiały ścierne wkładana jest cała wiedza i doświadczenie zdobyte wcześniej przy produkcji narzędzi KORUND i NORTON niezależnie. Obecnie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w rodzinie Saint-Gobain Abrasives i znakomity przykład na to, jak z zakładu o regionalnym zasięgu – dzięki nakładom finansowym i profesjonalnej wiedzy międzynarodowego koncernu – można uczynić niezawodnie funkcjonujące zaplecze technologiczne, które spełnia światowe standardy. W 2006 roku, w miejsce dotychczas produkowanych i sprzedawanych przez Saint-Gobain Abrasives produktów KORUND zostaną wprowadzone narzędzia marki NORTON. Odziedziczą po nich wszystkie najlepsze cechy – szeroki asortyment, dostępność w punktach sprzedaży, dobrą cenę w odniesieniu do jakości. To przede wszystkim jakość pozwoli użytkownikom odróżnić nowe produkty NORTONA od dotychczas wykorzystywanych materiałów KORUND. Wystarczy przyjrzeć się wynikom prób porównawczych ściernic do przecinania i szlifowania. Odznaczają się lepszą relacją trwałości produktu (wyrażonej współczynnikiem żywotności G-ratio) i szybkości usuwania materiału (MRR) w porównaniu do produktów konkurencyjnych. Zapewniają użytkownikom wyższą trwałość i szybkość pracy w porównaniu do dotychczasowych narzędzi. Marka NORTON to synonim technologicznych innowacji, konsekwentnie wprowadzanych przez Saint-Gobain Abrasives do masowej produkcji. Wystarczy przypomnieć, że roczne nakłady Grupy Saint-Gobain na badania i rozwój to kwota rzędu 300 mln €. Wspólne cechy obu marek (dbałość o bezpieczeństwo użytkowników, niezawodność) mają swoje odzwierciedlenie w asortymencie NORTON, w którym znalazły się produkty dostępne dotychczas ze znakiem KORUND.


Wyzwanie
Decyzja o wprowadzeniu materiałów NORTON w miejsce marki KORUND wynika z konieczności zracjonalizowania portfolio posiadanych przez firmę znaków towarowych i wpisuje się w europejską strategię firmy. Wspieranie rozwoju tej samej marki na międzynarodowych rynkach, dzięki spójności podejmowanych działań, jest bardziej efektywne ekonomicznie niż koncentrowanie się na wielu markach regionalnych lub lokalnych. Dla polskich klientów nowa strategia marketingowa Saint-Gobain Abrasives oznacza bieżący dostęp do technologicznych innowacji i najnowszych osiągnięć w dziedzinie badań i rozwoju. To jednocześnie możliwość wyboru odpowiednich narzędzi z szerokiego i łatwo dostępnego asortymentu.
- Ta zmiana zagwarantuje nam odpowiednie warunki do utrzymania sinej pozycji firmy w Polsce – mówi Andrzej Kruszyński, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu. We wszystkich krajach, gdzie działa Saint--Gobain Abrasives, celem jest stać się liderem lub wiceliderem rynku. Jednoczesne wzmocnienie marki NORTON w wielu regionach to możliwość wykorzystania efektu synergii, który pojawi się w średnim i długim okresie. Nie mam na myśli jedynie korzyści finansowych, wynikających z ekonomii skali, choć są one oczywiście niepodważalne. Do mnie, jako praktyka marketingu, znacznie bardziej przemawia możliwość dzielenia się doświadczeniami z różnych rynków, stosowania podobnych rozwiązań organizacyjnych, sprawdzonych w międzynarodowej skali. - Dokonanie na polskim rynku takiej zmiany w strategii marketingowej firmy wyraźnie pokazuje, że procesy konsolidacyjne dokonywane przez międzynarodowe koncerny nigdy nie zachodzą w oderwaniu od warunków lokalnych. Jeśli nawet krytycy globalizacji skłonni są uważać inaczej, to produkty NORTON – opierając się na najważniejszych atrybutach marki KORUND (dostępność, szeroki asortyment, bezpieczeństwo) i NORTON (innowacje, bezpieczeństwo, doskonała jakość) – udowadniają, że podstawowym warunkiem udanej transformacji marki regionalnej w międzynarodową jest nienaruszalność kluczowych wartości tej pierwszej – dodał Andrzej Kruszyński.


1 FMCG (Fast Moving Consumer Goods) – szybko zbywalne produkty codziennego użytku
2 Badania jakościowe profesjonalnych użytkowników materiałów ściernych przeprowadzone w formie wywiadów zogniskowanych (FGI) w Warszawie i Poznaniu w październiku 2005 roku.
B1 - prenumerata NW podstrony

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony