Warto wiedzieć

2 miesiące temu  09.10.2024, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 3 minuty

Nowe modele predykcyjne od MORAI

MORAI wprowadza platformę AI: innowacyjne wsparcie sztucznej inteligencji w biznesowych decyzjach. To zaawansowane narzędzie umożliwia precyzyjne przewidywanie i ocenę przyszłych decyzji menadżerskich niemal w każdej branży.

Zespół MORAI, w skład którego wchodzą matematycy, programiści i przedsiębiorcy, stworzył platformę do eksperymentów sztucznej inteligencji. Laketool to narzędzie umożliwiające szybką weryfikację pomysłów biznesowych i przetwarzanie ich na modele predykcyjne AI, umożliwiające precyzyjne przewidywanie i ocenę przyszłych decyzji menadżerskich w szeregu branż: bankowości, handlu, nieruchomościach, transporcie i logistyce czy energetyce.

- Modele predykcyjne AI to zaawansowane modele analityczne, które są tworzone przy pomocy algorytmów sztucznej inteligencji (AI) do przewidywania przyszłych zdarzeń na podstawie analizy danych historycznych. Dzięki nim można lepiej zrozumieć wzorce, przewidywać trendy i podejmować bardziej trafne decyzje biznesowe niemal w każdej branży – wyjaśniają Jacek i Marek Klimek, twórcy polskiej firmy Morai.

Stworzona przez zespół Morai platforma Laketool do eksperymentów AI to narzędzie do automatyzacji całego procesu tworzenia modeli predykcyjnych AI. Pozwala na szybki i efektywne przetwarzanie danych oraz łatwe eksperymentowanie z trenowaniem modeli. To narzędzie pozwala na przygotowanie modelu AI dla wybranego projektu w zaledwie kilka dni od otrzymania dostępu do danych.

Modele predykcyjne AI mają szerokie zastosowanie w biznesie. W finansach i bankowości mogą posłużyć w analizie ryzyka kredytowego, wykrywaniu oszustw i przewidywaniu trendów na rynkach finansowych. Podobnie w branży ubezpieczeń dobrze sprawdzają się przy ocenie ryzyka i wykrywaniu nieprawidłowości. Są istotnym wsparciem w zarządzaniu łańcuchami dostaw, wsparciu sprzedaży i zapobieganiu awariom maszyn na liniach produkcyjnych.

W E-commerce mogą prognozować popyt, zarządzać zapasami i personalizować oferty dla klientów. W przemyśle i produkcji ich zadaniem może być przewidywanie awarii maszyn, optymalizacja łańcuchów dostaw czy kontrola jakości. W transporcie i logistyce mogą optymalizować trasy, zarządzać flotą czy przewidywać zmiany w zamówieniach.

W energetyce ich zadaniem może być wsparcie człowieka w prognozowaniu zużycia energii czy optymalizacji zarządzania siecią energetyczną. Modele AI sprawdzają się też w zarządzaniu nieruchomościami wszystkich segmentów, handlu i marketingu.

- Laketool służy również przechowywaniu i utrzymywaniu wdrożonych modeli predykcyjnych AI już wewnątrz firmy, dla której zostały stworzone. Platforma AI może działać w infrastrukturze firmy lub w chmurze. Zapewnia to bezpieczeństwo danych, które w żadnym momencie procesu nie opuszczają ekosystemu przedsiębiorcy.-Trening modeli predykcyjnych w Laketool odbywa się w oparciu o algorytm Transformer, który obecnie jest najbardziej zaawansowanym algorytmem na świecie. To zapewnia modelom predykcyjnym AI, stworzonym w Laketool, najwyższą jakość oraz wynik - mówi Marek Klimek.

- Niewątpliwą zaletą modeli sztucznej inteligencji jest to, że rozwiązują konkretne problemy w zarządzaniu biznesami, a ich efekty z reguły można w prosty sposób przeliczyć na finanse. Łatwo więc określić zwrot z takiej inwestycji. Ich zastosowanie pozwala lepiej zrozumieć rynek, zwiększyć efektywność i zyskać przewagę konkurencyjną. Chat GPT zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji w wielu sferach życia, choć to inny rozdział wiedzy z zakresu AI niż modele predykcyjne.

Wcześniej twórcy MORAI Marek i Jacek Klimkowie, prywatnie syn i ojciec, stworzyli algorytm Query Selector, który święcił triumfy w specjalistycznych rankingach AI w Stanach Zjednoczonych. Ich dziełem jest też wyszukiwarka książek Readow, dzięki której użytkownicy na całym świecie poszukują najlepszych książek do przeczytania za pomocą sztucznej inteligencji, która analizuje ich gusty czytelnicze z poprzednich lat.

Fot. MORAI

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony