Coraz częściej jednak znajdują zastosowanie przy obsłudze i naprawie pojazdów samochodowych narzędzia specjalne, dedykowane konkretnym markom, a w niektórych przypadkach nawet modelom pojazdów. Zastosowanie odpowiednich wszelkiego rodzaju narzędzi w warsztacie samochodowym przy bieżącej obsłudze i naprawie pojazdów przekłada się bezpośrednio (oczywiście poza umiejętnościami pracowników oraz ich wiedzą) na wydajność pracy, a więc i rentowność warsztatu oraz bezpośrednio na bezpieczeństwo pracy.
Wszystkie narzędzia ręczne używane obecnie przy obsłudze pojazdów samochodowych dzielą się na:
- podstawowe – do bezpośredniego wykonywania montażu i demontażu połączeń;
- pomocnicze – pozwalające na wzajemne ustalanie łączonych części w trakcie prowadzonych prac montażowych i demontażowych.
Wszystkie narzędzia powinny charakteryzować się:
- wysoką skutecznością działania;
- niskim kosztem eksploatacji;
- poręcznością i wygodą użytkowania.
W przypadku obsługi najczęściej obsługiwanych w technice motoryzacyjnej połączeń śrubowych skuteczność działania narzędzi sprowadza się do:
- zagwarantowania wykonania pełnego obrotu śruby, nakrętki, wkrętu z zastosowaniem maksymalnego momentu obrotowego;
- właściwego, tzn. najlepszego dopasowania się części roboczej z zachowaniem maksymalnego momentu obrotowego zapewniającego brak odkształceń części roboczej narzędzia i uszkodzeń powierzchni roboczej elementów obsługiwanych połączeń;
- osiągania maksymalnych wartości momentów obrotowych, niezbędnych do wykonywania czynności montażowych i demontażowych połączeń bez konieczności nadmiernego wysiłku i stosowania narzędzi dodatkowych i przedłużania rękojeści.
Na poręczność z kolei użycia narzędzi ręcznych, zwłaszcza kluczy, wkrętaków wpływa:
- efektywność kąta ruchu roboczego;
- łatwość osadzania i przekładania ich części roboczych na łbie śruby, nakrętki lub wkrętu.
Wszelkiego rodzaju narzędzia ręczne oferowane obecnie na rynku dostępne są jako pojedyncze egzemplarze lub w przeróżnej konfiguracji zestawach. Najczęściej wybierane są zestawy walizkowe zawierające narzędzia dobierane według indywidualnych potrzeb lub większe zestawy umieszczane od razu w szafkach narzędziowych.
Coraz częściej w przypadku połączeń śrubowych stosowane są nietypowe kształty nakrętek i łbów śrub, do obsługi których trzeba zastosować odpowiednie narzędzia. Te wymagające specjalnych narzędzi łby mogą przybierać postać:
- sześciokąta lub czworokąta wewnętrznego przystosowanego do współpracy z kluczami wewnętrznymi tzw. imbusami;
- wielokarbowanego zazębienia typu Torx (wewnętrznego lub zewnętrznego);
- zazębienia otworkowego lub mimośrodowego, dającego się obracać wyłącznie specjalnymi kluczami imbusowymi, pazurkowymi lub mimośrodowymi.
Wszelkiego rodzaju klucze oraz wkrętaki stosowane w warsztacie samochodowym mogą być wykonane jako narzędzia:
- pojedyncze;
- wielofunkcyjne (dwa lub więcej kluczy tworzących integralną całość z rękojeścią);
- złożone z kompletu wymiennych elementów roboczych, współpracujących ze wspólną rękojeścią.
To właśnie ta ostatnia grupa jest obecnie najczęściej wybieraną przez pracowników warsztatów. Umożliwia ona, dzięki zastosowaniu odpowiednich ”grzechotek”, znaczne przyspieszenie czynności montażowych i demontażowych poprzez wyeliminowanie konieczności przekładania narzędzia, czyli czynności najbardziej czasochłonnej.
W branży narzędzi ręcznych, podobnie jak i na całym rynku wyposażenia warsztatowego, obserwuje się okresowe tendencje i zmieniające się trendy przy ich tworzeniu. Obecnie rozwój oferty firm narzędziowych sprowadza się zarówno do wprowadzania zupełnie nowych produktów, jak również i do ulepszania oraz modyfikacji obecnych już na rynku modeli. Wszelkie zmiany w konstrukcji i wyglądzie tworzonych narzędzi wynikają obecnie z własnych koncepcji ich konstruktorów, obserwacji rynku i opinii użytkowników narzędzi, podglądania w warsztatach modyfikacji wytwarzanych już narzędzi wprowadzanych przez samych pracowników warsztatów samochodowych i ich zupełnie nowych tworów, tworzonych bezpośrednio w warsztatach. Bardzo istotną informacją przy modyfikacji oferowanych już narzędzi jest analiza ich wyeksploatowania, które są oceniane zarówno pod kątem stopnia zużycia poszczególnych części, jak i samego wyglądu. Tego typu badania prowadzone przez producentów narzędzi pozwalają na optymalizacją poszczególnych modeli oraz wprowadzanie nowych.
W przypadku narzędzi, podobnie zresztą jak i wszystkich innych produktów na rynku, bardzo istotny jest ich wygląd. Wszystkie nowe produkty i ich modele są coraz bardziej atrakcyjne wizualnie. Oczywiście, zdecydowanie ważniejsza od wyglądu jest ich funkcjonalność oraz trwałość. Jedną z najistotniejszych zmian widocznych obecnie w konstruowaniu nowych modeli narzędzi jest przede wszystkim zwiększona ich wytrzymałość przy jednoczesnym zmniejszeniu ich masy własnej. Coraz więcej uwagi przykłada się również w ostatnim czasie do wygodnych i bezpiecznych rękojeści narzędzi. Główne trendy zmian w konstruowaniu nowych narzędzi to obecnie bezpieczeństwo ich użytkowania.
mgr Andrzej Kowalewski
Komentarze (0)