Warto wiedzieć

wczoraj  03.12.2024, ~ Michał Żak - ,   Czas czytania 3 minuty

Odporne na zamarzanie retrofity

Najnowsze modele retrofitów Philips wyposażono w system odszraniania reflektorów. Mają także wbudowane moduły, które eliminują lub redukują do minimum ryzyko zakłóceń w instalacji elektrycznej.

Kiedy wchodziły na rynek, prawie 10 lat temu, użytkownicy, mechanicy, a także osoby wykonujące niezależne testy zwróciły uwagę na dwa problemy. Pierwszy to zakłócenia w instalacji elektrycznej samochodu po montażu. Drugi (ujawnił się w okresie zimowym) to zamarzanie lub szronienie reflektorów, ponieważ moduły LED retrofitów nie generują temperatury i nie podgrzewają szyby reflektora.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wiele współczesnych samochodów ma już fabrycznie światła wykonane w technice LED i w nich problem oszraniania reflektorów również występuje. Jednak w tym wypadku jest to niedostrzegane przez testujących lub uznawane jako cecha, a nie wada.

Jak działa odszranianie?

Retrofity Philips z funkcją odszraniana mają specjalną konstrukcję „palnika”, czyli części, na której osadzony jest moduł LED. Palnik ściśle „współpracuje” z systemem zarządzania ciepłem Air Boost i Air Cool w taki sposób, by z jednej strony ciepło pochodzące od działających podzespołów elektronicznych skutecznie odprowadzić od chipów LED, a z drugiej - dzięki kanałom wewnątrz palnika ogrzewa przepływające powietrze. Obieg jest wymuszony różnicą temperatur (tak jak w kominie). Ciepłe, ogrzane powietrze wydostaje się z „palnika”, opływa wewnętrzną część reflektora i w ten sposób odszrania go. Proces ten redukuje także parowanie reflektorów.

AirBoost i AirCool to technologie zarządzania ciepłem w retrofitach. W tej pierwszej zastosowano aktywne zarządzanie ciepłem, polegające na optymalizacji przepływu powietrza wokół żarówki LED. W retrofitach z AirBoost znajdują się specjalne otwory wentylacyjne. Zastosowano także bardziej zaawansowaną konstrukcję radiatora, która poprawia obieg powietrza. Technologia ta gwarantuje bardziej efektywne odprowadzanie ciepła i wydłuża żywotność retrofitów, nawet w trudnych warunkach. Retrofity z technologią AirBoost polecane są do montażu w takich miejscach, gdzie wentylacja jest ograniczona (np. zamknięte oprawy, małe reflektory). AirBoost sprzyja miniaturyzacji.

Technologia AirCool wykorzystuje pasywny system chłodzenia oparty na specjalnie zaprojektowanym radiatorze, który zwiększa powierzchnię oddawania ciepła. Radiator w retrofitach AirCool jest większy i wykonany z materiałów o wysokiej przewodności cieplnej (np. aluminium), co pozwala na skuteczne rozpraszanie ciepła bez dodatkowych otworów wentylacyjnych. Retrofity z technologią AirCool sprawdzają się idealnie w dużych, otwartych oprawach, gdzie naturalna cyrkulacja powietrza wspomaga chłodzenie.

CANbus eliminuje zakłócenia

Retrofity działają na innej zasadzie niż żarówki halogenowe, są także bardziej energooszczędne. Z tego powodu, w niektórych modelach samochodów ich montaż może powodować wyświetlanie się komunikatu błędu na desce rozdzielczej (przepalona żarówka). Retrofity mogą także migotać. W zasadzie od początku produkcji producenci retrofitów starali się opracować jedno, uniwersalne rozwiązanie, które będzie eliminowało te problemy.

Philips już w 2018 roku wprowadził na rynek moduły CANbus, które wpięte do instalacji obok retrofitu redukowały, lub całkowicie eliminowały zakłócenia.

Obecnie, dzięki miniaturyzacji, moduły CANbus udało się wbudować do retrofitów, co jeszcze bardziej upraszcza kwestie montażowe. W przypadku najnowszych modeli retrofitów Philips wystarczy wyjąć starą żarówkę halogenową i w jej miejsce założyć retrofit, który… wygląda jak żarówka. Oczywiście czasem mogą się jeszcze pojawić komunikaty błędów i wówczas konieczne jest zastosowanie dodatkowego, zewnętrznego modułu CANbus, ale na szczęście to już bardzo rzadkie przypadki.

Fot. Philips

Komentarze (0)

dodaj komentarz
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony