Kluczowymi zagadnieniami dla wszystkich, którzy związani są ze światowym przemysłem gazu płynnego LPG, jest promowanie go jako formy energii istotnej dla zrównoważonego rozwoju (sustainable development), poszerzanie jego użycia, zwiększanie bezpieczeństwa używania gazu, innowacje oraz jakość obsługi klienta w nieustannie zmieniającym się otoczeniu. Są to również główne tematy, jakie zostały poruszone na konferencji Światowego Stowarzyszenia LPG (Word LP Gas Association – WLPGA) oraz wystawie w Berlinie. Po zeszłorocznym spotkaniu w Santiago w Chile 17. Światowe Forum LPG organizowane przez WLPGA powróciło do Europy. Jest to najważniejsza światowa konferencja oraz forum poświęcone tematyce gazu płynnego, odwiedzane corocznie przez ponad 400 najwyższych przedstawicieli firm z całego świata związanych z LPG. Wystawa jest przeznaczona dla uczestników, którzy chcieliby pokazać swoje najnowsze produkty, systemy i technologie.
Tegoroczna konferencja i wystawa odbyły się w dniach 29 września – 1 października w Berlinie, w Hotelu InterContinental. Światowe Stowarzyszenie LPG (WLPGA), organizator spotkania, liczy ponad 140 organizacji członkowskich w 45 krajach, jednocząc interesy światowego przemysłu płynnego gazu w jednej niezależnej organizacji. Współorganizatorem forum, wraz z WLPGA, była niemiecka organizacja Deutscher Verband Flüssiggas (DVFG), założona w 1949 w Monachium. DVFG stanowi ważną podporę dla sektora LPG w Niemczech i całej Unii Europejskiej. Międzynarodowa wystawa to bardzo ważna część Światowego Forum LPG. Odbywa się ona w tym samym terminie co konferencja. W tym roku swoje produkty, systemy i technologie prezentowało ponad 80 wystawców praktycznie z całego świata: z Niemiec i innych państw europejskich, ale również i z Chin, Malezji, Japonii, USA, Australii czy Ameryki Łacińskiej. Z produktów prezentowano między innymi butle na gaz płynny, cysterny, sprzęt do napełniania i transportu gazu, zawory, dozowniki, systemy bezpieczeństwa, przepływomierze, regulatory, sprzęt do auto-gazu, pompy, odparowywacze i wiele innych. Wśród wystawców można było spotkać także polskie firmy: między innymi Auto-Gaz Centrum,
Myśliwiec Zap Petro, Elpigaz, F. T. B. Milmet oraz Hydro-Vacuum. Podczas konferencji, która odbyła się 30 września i 1 października, rozpatrzono serię tematów, które mają dużą wagę dla przemysłu LPG. Podczas pierwszej sesji, zatytułowanej “Perspektywy globalnego rynku LPG”, zajmowano się globalnym popytem i podażą na LPG, wzrostem podaży LPG z Rosji i Centralnej Azji, perspektywami dla głównych producentów gazu płynnego na rynku globalnym oraz jego cenami. Kolejna sesja zajęła się zagadnieniami nowej polityki dla przemysłu LPG po rozszerzeniu Unii Europejskiej, wspólną strategią wspierania rozwoju przemysłu LPG w Europie, zagadnieniami dystrybucji gazu płynnego w Europie Centralnej oraz europejskimi regulacjami i ich wpływem na resztę świata. Jerzy Szablewski z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego w jednym z referatów szeroko omówił rynek LPG w Polsce, jego szanse i zagrożenia. Tematem burzliwej dyskusji stało się opodatkowanie paliwa, które z jednej strony jest znaczącym źródłem dochodu dla państwa, z drugiej zaś potencjalnym czynnikiem hamującym rozwój rynku LPG.
1 października, podczas drugiego dnia konferencji, omawiano rozwój rynku auto-gazu: nowe technologie, taktyki, potencjał rynku auto-gazu oraz opodatkowanie paliwa samochodowego. LPG jako paliwo samochodowe przedstawia mały, ale gwał-townie rozwijający się segment rynku. Podczas gdy niemiecki rynek auto-gazu dopiero się rozwija, na świecie gaz płynny jest uważany za światowe wiodące alternatywne paliwo samochodowe.
Ostatnia część konferencji dotyczyła nowych technologii i innowacji w zakresie LPG, jak chociażby zastosowania gazu płynnego w klimatyzacji i chłodnictwie.
17. Forum WLPGA z jednej strony podkreśliło znaczenie LP gazu w zaopatrywaniu świata w energię, z drugiej zaś pokazało, jak znaczny udział ta czysta energia ma w ochronie środowiska na całym świecie.
Międzynarodowe konferencje są znakomitą okazją do spotkań, wymiany informacji i doświadczeń. Konferencja WLPGA i międzynarodowa wystawa to miejsca, gdzie przedstawiciele ze wszystkich kontynentów mogą wspólnie porozmawiać i dowiedzieć się o różnych technicznych nowościach i metodach działań.
Ilona Przymuszała
fot. Janusz Siczek, Auto-Gaz Centrum
Celem uczestnictwa naszej firmy w targach World LP Gas Forum w Berlinie było poszerzenie działalności handlowej o kraje Europy Zachodniej. Nawiązaliśmy wiele kontaktów z firmami z całego świata: USA, Indie, Niemcy. Mieliśmy okazję porozmawiać i wymienić doświadczenia z przedstawicielami firm z Europy, Afryki, Ameryki Środkowej i Azji. Czy nasze nowe kontakty zaowocują współpracą, okaże się jednak dopiero za kilka miesięcy. Można jednak jednoznacznie stwierdzić, że zainteresowanie gazem płynnym jako paliwem do samochodów jest na świecie coraz większe. Niewątpliwie głównym atutem LPG jest jego cena, przeciętnie o połowę niższa od ceny benzyny. Zainteresowanie jest więc duże i to nie tylko w biedniejszych krajach. Największym problemem w dostaniu się na rynki innych krajów jest certyfikacja naszych instalacji gazowych. W każdym kraju obowiązują inne przepisy, często niejednoznaczne. Z uzyskaniem certyfikatów wiążą się znaczne koszty, a co najważniejsze – nie jest pewne czy poniesione inwestycje okażą się potrzebne, gdyż obowiązujące przepisy w każdej chwili mogą ulec zmianie.
Na berlińskich targach można było zobaczyć wystawców z całego świata. Prezentowali oni różne produkty, m.in. aluminiowe butle gazowe, dystrybutory, pompy, kompresory itd. Firma Auto-Gaz Centrum była jednym z czterech wystawców prezentujących na targach samochodowe instalacje gazowe. Oferowane przez nas wyroby cieszyły się dużym zainteresowaniem ze względu na wysoką jakość i atrakcyjne ceny.
Ilona Przymuszała
Komentarze (0)