Z Olgierdem Langerem z firmy Moto-Profil rozmawia Mirosław Giecewicz.
- W czerwcu organizujecie drugą edycję Międzynarodowych Targów Wiedzy Technicznej i Szkoleń. Jak pomysł takich targów został przyjęty w branży?
Pomysł zorganizowania targów skoncentrowanych na wiedzy i wsparciu technicznym został bardzo dobrze przyjęty. Tradycyjna formuła targowa, czyli ekspozycja, stoisko targowe i prezentacja oferty, trochę się opatrzyła odwiedzającym. Z drugiej strony środowisko motoryzacyjne potrzebuje nowych wydarzeń i wielu okazji do integracji. Dlatego postanowiliśmy zrobić coś innego, do minimum ograniczając ekspozycję, oferując w zamian możliwość skorzystania ze szkoleń, organizowanych przez producentów części. Organizując Pierwsze Targi Wiedzy Technicznej i Szkoleń nie byliśmy pewni, czy uda się nam zainteresować środowisko tym pomysłem na tyle, aby przyciągnąć uczestników na tę, pozbawioną tradycji, imprezę. Jednak udało się. W zeszłym roku odwiedziło nas ponad 2.000 osób ściśle związanych z motoryzacją. Byli to mechanicy, właściciele sklepów i hurtowni motoryzacyjnych. Najbardziej ucieszył nas fakt, że na targi przyjeżdżały całe zorganizowane grupy. To bardzo dobrze świadczy o integracji środowiska, o współpracy pomiędzy mechanikami, właścicielami warsztatów oraz niezależnymi sklepami i hurtowniami motoryzacyjnymi.
Cieszymy się, iż zarówno goście, jak i wystawcy zapowiedzieli uczestnictwo w drugiej, tegorocznej edycji targów. To chyba najlepszy argument, przekonujący nas o sukcesie pierwszej edycji.
- Jaki będzie zakres oferty szkoleniowej targów?
W tym roku, poza nowymi szkoleniami, wzbogaconymi o najnowsze rozwiązania techniczne, zaplanowaliśmy więcej seminariów i paneli dyskusyjnych, poświęconych wyposażeniu warsztatowemu, a zwłaszcza elektronice i diagnostyce serwisowej. Zdecydowanie jest to kierunek, w jakim powinny rozwijać się niezależne serwisy samochodowe, by skutecznie konkurować z ASO i Fast Fitami.
Zorganizujemy także sesje szkoleniowe, poświęcone finansowaniu i planowaniu inwestycji w serwisach samochodowych. Będzie to zatem kompilacja wiedzy, w co i jak inwestować w serwisie samochodowym, by umacniać swoją pozycję na rynku i pozyskiwać nowych klientów.
- Czy planujecie jakieś dodatkowe atrakcje?
Praktycznie przez cały czas trwania targów będzie działo się coś ciekawego na scenie usytuowanej obok ośrodka szkoleniowego. Występy zespołów muzycznych, konkursy z cennymi nagrodami dla gości, pokazy, kabarety. Na sobotni wieczór zaplanowaliśmy wielki piknik, podczas którego wystąpi gwiazda wieczoru, zespół Lady Pank.
- Jakie były opinie uczestników zeszłorocznej edycji targów?
To właśnie zeszłoroczne opinie uczestników skłoniły nas przede wszystkim do powtórzenia targów w tym roku. Środowisko związane z rynkiem motoryzacyjnym wyraźnie artykułuje potrzebę szerszej możliwości dostępu do szkoleń i wsparcia technicznego. Stały i dynamiczny rozwój techniki motoryzacyjnej wymusza ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji. Kwestia dostępu do edukacji z zakresu motoryzacji to prawdziwa bolączka niezależnych serwisów samochodowych.
- Co zyskują warsztatowcy, biorąc udział w Międzynarodowych Targach Wiedzy Technicznej i Szkoleń?
Uczestnicy targów zyskają przede wszystkim możliwość zapoznania się w jednym miejscu podczas dwóch targowych dni z bardzo szeroką i przekrojową ofertą szkoleniową oraz ofertą wsparcia technicznego. Coraz więcej producentów części samochodowych, będących twórcami rozwiązań konstrukcyjnych dla producentów samochodów, organizuje centra informacji technicznej i systemy wsparcia technicznego. Systemy te, pojawiające się dopiero na naszym rynku, oferują niezależnym warsztatom dostęp do informacji technicznych na poziomie dealerskim i nie wymagają dużych inwestycji w drogie urządzenia czy oprogramowania. Producenci i konstruktorzy rozwiązań technicznych współpracujący ściśle z producentami samochodów doskonale zdają sobie sprawę z barier finansowych, będących przeszkodą dla serwisów niezależnych. Dlatego rozwiązania te są oparte o technologie internetowe, a koszty związane z ich użytkowaniem są proporcjonalne do zakresu informacji, jakie się pozyskuje – nie jest zatem konieczna duża inwestycja początkowa. Szczegółowe informacje i prezentacje tych systemów będą miały miejsce na naszych targach. Bardzo interesująco zapowiada się też to, co mają do zaprezentowania dostawcy wyposażenia warsztatowego.
Po drugie, tego rodzaju impreza jest świetną okazją do poznania ludzi z branży z innych regionów kraju oraz wymiany informacji. Myślę, że warto będzie spędzić ten czerwcowy weekend w Katowicach. Serdecznie wszystkich zapraszamy.
Olgierd Langer
Komentarze (0)