Coraz częściej usterka samochodu jest możliwa do usunięcia tylko przy użyciu odpowiednich narzędzi. Pozbawiony ich warsztat nie jest w stanie świadczyć pełnego zakresu usług, o krótkim czasie naprawy nie wspominając (a przecież im szybsza naprawa, tym klient bardziej zadowolony).
Technika motoryzacyjna ewoluuje w dość dużym tempie. W pojazdach stosuje się coraz nowsze technologie i elementy konstrukcyjne. Zobaczmy, jak szybko rozwija się gałąź przemysłu odpowiedzialna za dostarczanie narzędzi ręcznych do napraw.
Dotrzymywać tempa
Szybkie tempo rozwoju branży motoryzacyjnej ma duży wpływ na kształt oferty rynkowej. Zmiany te podyktowane są rozwojem techniki, preferencjami klientów i nowościami produktowymi. Dzisiaj największe globalne marki oferują szeroki zakres profesjonalnych narzędzi ręcznych, takich jak: klucze płasko-oczkowe, klucze nasadowe, wkrętaki, klucze nastawne, szczypce czy pilniki. Asortyment jest stale rozwijany, obejmując również wózki narzędziowe, narzędzia dynamometryczne, narzędzia pneumatyczne i urządzenia diagnostyczne.
Duch innowacji i jakości nadal określa każdą profesjonalną markę – nie wystarcza już bowiem, aby narzędzia były tylko dobre. Stawiane są dodatkowe wymaganie dla jeszcze większej sprawności, użyteczności, jakości i ergonomii. To dążenie do doskonałości, nad którą współpracują zawodowi użytkownicy, specjaliści od ergonomii i projektanci, ma na celu zmniejszenie obciążenia mięśni i układu kostnego – po to, aby praca była przyjemniejsza.
Diabeł tkwi w szczegółach
Przykładem prostych, ale zarazem rewolucyjnych zmian w typowych narzędziach może być już sama dwukolorowa skrzynka na nasadki, klucze i grzechotki, z czarną dolną częścią i górną jasną, z reguły w jaskrawym kolorze, co ułatwia prawidłowe otwarcie. Kolor czarny jest intuicyjnie „cięższy”, dzięki czemu unikamy wysypywania całej zawartości.
Kolejny pomysł to nasadki przelotowe. Takie rozwiązanie pomaga odkręcać i zakręcać nakrętki na długich gwintach szpilek. Warto wspomnieć też o trwałych, kolorowych oznaczeniach i symbolach końcówek na obu końcach rękojeści wkrętaków. Dzięki temu możemy szybko i łatwo wybrać właściwy wkrętak. Są to proste cechy, ale zarazem wyróżniające profesjonalne narzędzia.
Zanim powstanie produkt...
Zastanówmy się, w jaki sposób powstają nowe narzędzia. Czy producenci pojazdów konsultują z producentami narzędzi konieczność wprowadzenia na rynek nowego rodzaju kluczy? Nowe produkty i stałe śledzenie zmian w konstrukcji i rozwiązaniach nowoczesnych aut to cecha wyróżniająca kompleksowego dostawcę, którego oferta obejmuje dziś narzędzia pneumatyczne, klucze do kontroli momentu i wózki narzędziowe. Następnie są narzędzia specjalne do naprawy od najmniejszego samochodu osobowego do największej ciężarówki. Do już szerokiego i obszernego asortymentu motoryzacyjnego należy też dodać szereg urządzeń podnośnikowych i hydraulicznych, narzędzia do wymiany oleju i układu wydechowego, różne przyrządy pomiarowe i diagnostyczne, narzędzia do silników specyficznych marek, urządzenia rozruchowe i inne narzędzia do akumulatorów, oświetlania, inspekcji itd.
Oferta powinna sprostać zapotrzebowaniu warsztatów samochodowych na narzędzia i zaawansowane rozwiązania, a dostawcy narzędzi zapewnić miano kompleksowego.
Ważne są zmiany w technice pojazdów, dlatego należy być zaangażowanym w stały rozwój produktów, aby sprostać nowym potrzebom. Niestety, wiąże się to z częstszymi zmianami asortymentowymi, a także szukaniem uniwersalnych rozwiązań dla wielu zastosowań tego samego narzędzia.
Innymi słowy, zmiany w kolejnych modelach aut wymuszają potrzebę opracowywania nowych narzędzi. Profesjonalista bardzo szybko stara się sprostać temu zapotrzebowaniu, natomiast jest to uzależnione od stopnia skomplikowania danego produktu, określenia potencjału sprzedaży oraz zapewnienia jego dostępności.
Lekarz radzi
W jaki sposób wprowadzane są na rynek nowe rodzaje narzędzi i kluczy? Czy trafiają najpierw do producentów i autoryzowanych stacji obsługi, a później na rynek warsztatów niezależnych, czy w obu miejscach stają się dostępne w tym samym momencie?
Zasadnicze znaczenie przy konstruowaniu nowego narzędzia mają odpowiedni dobór materiałów oraz projekt. Wiele z produktów profesjonalnych to narzędzia ergonomiczne, przy projektowaniu których pod uwagę brane są: doświadczenie użytkowników, wiedza specjalistów od ergonomii i wzornictwa przemysłowego, wiedza zespołów badawczych, a nawet lekarzy. Do obsługi narzędzia wykorzystujemy bowiem szereg mięśni. Jeżeli używamy nieodpowiednio zaprojektowanego narzędzia, narażamy się na urazy, naciągnięcia czy bóle. Systematycznie powtarzające się ruchy mogą powodować urazy, które nie są odczuwalne od razu, a których skutki ujawnią się nawet po wielu latach. Dlatego ostatni test i opinia o użyteczności narzędzi należy już do ich użytkowników.
Sam moment wprowadzenia do sprzedaży jest taki sam dla wszystkich klientów – zarówno autoryzowanej stacji obsługi, jak i profesjonalnego warsztatu. Jeżeli chodzi o wyjątki, to dotyczą one zwykle testerów do diagnostyki aut i skupiają się na sprawie oprogramowania.
Śruba imbusowa zamiast nakrętki
Czy specjalistyczne złącza śrubowe wymagające kluczy dedykowanych są stosowane obecnie jako zabezpieczenie przed niepowołaną ingerencją mechanika niezależnego, czy są stosowane na przykład w celu oszczędności miejsca – śruba imbusowa zamiast tradycyjnej nakrętki? Zastosowanie nowego złącza śrubowego ma na celu w pierwszej kolejności zabezpieczenie przed niepowołaną ingerencją dowolnego mechanika. Tymczasem producenci narzędzi bardzo szybko reagują na potrzeby rynku, wprowadzając nowe rozwiązanie.
Drugim ukrytym celem producentów aut, którzy wprowadzają takie rozwiązania śrubowe, jest znalezienie optymalnego sposobu dokręcania. Mamy tu na myśli szybkość przy montażu i demontażu, zabezpieczenie przed przypadkowym uszkodzeniem łba śruby i optymalne przenoszenie momentu przy dokręcaniu przez końcówkę roboczą. Producenci profesjonalnych narzędzi wprowadzają do swojej oferty bardziej rozbudowane zestawy nasadek i końcówek do montażu, właśnie ze względu na dedykowane złącza śrubowe producentów samochodów.
Nie lada wyzwanie
Większość właścicieli współczesnych warsztatów staje przed problemem organizacji i wyboru właściwych metod i miejsca pracy, które pozwolą w pełni wykorzystać oferowane na rynku narzędzia. Dotyczy to zarówno doboru właściwych narzędzi, stołów i wózków warsztatowych, ale także samych narzędzi ręcznych. Pytanie, czy przy tak bogatej ofercie uniwersalnych narzędzi możemy obyć się bez profesjonalistów? Oczywiście, że nie...
Przyjrzyjmy się podstawowym produktom, bez których praca dla dzisiejszego fachowca okazuje się niemożliwa. Jednocześnie zachęcamy do skorzystania z nowych, czasami specjalistycznych rozwiązań w typowych narzędziach ręcznych, które odnajdziemy tylko u profesjonalnych producentów. Szczególnie ciągła praca jest bowiem dużym obciążeniem dla wykonawców. Dlatego każda zmiana, innowacyjne rozwiązanie, każdy drobny szczegół powodujący obniżenie wagi narzędzia czy poprawę jego ergonomii ma istotne znaczenie. Poszukiwanie tego typu rozwiązań, na pozór prostych, jest dla producentów narzędzi nie lada wyzwaniem.
System personalizacji
Elastyczny asortyment wózków warsztatowych wysokiej jakości jest dzisiaj ukierunkowany na codzienne potrzeby profesjonalnych użytkowników. Wózki w różnych kolorach i z różnymi wersjami szuflad dostępne są standardowo „od ręki”. Możliwe jest indywidualne zestawienie narzędzi czy też dopasowanie, kolorystyka i oznaczenia wkładek oraz wózków narzędziowych. Oprócz korzyści ekonomicznych, związanych z możliwym zmniejszeniem asortymentu poprzez dopasowanie do indywidualnych potrzeb zastosowania – system personalizacji ma ponadto wiele dodatkowych zalet, istotnych nie tylko w ściśle technicznych obszarach zastosowań.
Do osobistych zastosowań dostosować można również narzędzia np. poprzez wygrawerowanie laserem napisu. Takie rozwiązanie, dopasowane do specyficznej koncepcji organizacyjnej, zapewnia długookresowe korzyści w zakresie logistyki i bezpieczeństwa technicznego. Przykłady: oszczędność kosztów dzięki wyeliminowaniu nieużywanych narzędzi czy ich rozmiarów, większe bezpieczeństwo i zapobieganie kradzieży dzięki oznaczeniu laserowemu, zgodność z wizualizacją firmy lub indywidualizacja wyglądu dzięki zróżnicowanej możliwości zestawień kolorystycznych wózków warsztatowych.
Użytkownik nasz pan
Podczas prac serwisowych często wykonywanymi czynnościami są przykręcanie i odkręcanie. Dlatego ogromnie ważne jest, aby narzędzia stosowane do tego typu prac były niezawodne, gwarantowały dużą siłę ścisku, a jednocześnie zapobiegały niszczeniu ściskanych powierzchni. Poza kluczami i nasadkami także nowoczesne szczypce nastawne mogą spełniać te wymogi, dzięki czemu praca przy ich użyciu jest szybka i łatwa. Warto wybrać model wyposażony w system blokowania, który ustawia szczęki na odpowiednim rozmiarze dopasowanym do wymiarów ściskanego elementu. Dzięki temu szczypce są bardzo łatwe w obsłudze. Dwukomponentowa rękojeść zagwarantuje natomiast pewny chwyt i zabezpieczy przed wyślizgnięciem się narzędzia z dłoni. Sam kształt rączki powinien być tak zaprojektowany, aby nawet dłuższa praca nie była męcząca dla użytkownika.
Ostatnie popularne narzędzie mechanika, które od lat spełnia podstawowe funkcje przy pracach montażowych, to oczywiście grzechotka. Szeroka gama tych narzędzi zaspokaja wszystkie potrzeby najbardziej wymagających profesjonalistów, niezależnie czy wyzwaniem jest dostępność, czy ciężkie zastosowanie. Grzechotki nie mają dzisiaj ostrych krawędzi, a uchwyty są wygodne i dodatkowo antypoślizgowe. Najlepszy stop stali w połączeniu z niezwykłą obróbką cieplną daje wytrzymałość, twardość i odporność na zużycie narzędzia, ale tylko w przypadku markowych producentów.
Profesjonalne podejście do klienta, wspólna wymiana poglądów, opinii oraz doświadczenie w produkcji narzędzi składają się dzisiaj na sukces rynkowy marki. Zmieniające się wymagania użytkowników wymuszają stałe wzbogacanie oferowanego asortymentu, jak i dalsze poszukiwanie nowych możliwości. Na rynku profesjonalnych narzędzi tylko tacy producenci mogą liczyć na satysfakcję klientów z pracy ich narzędziami.
Remigiusz Sylwestrzak
SNA EUROPE-POLAND
Komentarze (0)