Przygotowanym przez koncern DEKRA zestawieniem powinni zainteresować się wszyscy, którzy planują zakup auta z drugiej ręki. Lista usterek powstała na podstawie 15 milionów badań okresowych przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat.
Ocena podzielona została na 3 grupy (w zależności od przebiegu) oraz na 9 klas pojazdów. Raport umożliwia porównanie 400 modeli w obrębie klasy pojazdów.
W 2014 r. po raz pierwszy ujęto w raporcie klasę małych samochodów dostawczych, dzięki czemu najnowsza publikacja obejmuje całą gamę samochodów osobowych i dostawczych. Wyróżniające się korzystną ceną samochody klasyczne uwzględniane są w raporcie od roku 2013.
Okazuje się, że najlepiej wypadają auta niemieckie, które w dziewięciu klasach pojazdów i trzech grupach przebiegu uzyskały 20 (na 27) najlepszych ocen. Szczególnie dobre wyniki osiągnęły pojazdy Mercedes-Benz, Audi i BMW. Mazda, Volvo, Renault i Škoda to zwycięzcy w gronie importerów.
Tytuł „Najlepszy we wszystkich klasach” uzyskał Mercedes-Benz klasy E, który najlepsze wyniki osiągnął we wszystkich trzech grupach przebiegu od 0 do 150.000 km. Ranking „Pojazd roku” wygrał z kolei Mercedes klasy B. Ten tytuł nadawany jest pojazdowi, który wykazał się najlepszym indeksem usterkowości w konkretnej grupie przebiegu.
W obrębie samochodów osobowych usterki występowały najczęściej wśród samochodów mini/samochodów małych (indeks DMI = 63,7 ) oraz wśród vanów (67,1). Najmniej usterek zaobserwowano pośród samochodów terenowych (74,5) i w wyższej klasie średniej/klasie najwyższej (77,1). Największe problemy sprawiały: elektryka, elektronika i oświetlenie (16,3%), a zaraz po nich układ hamulcowy (8,5%) i podwozie/układ kierowniczy (5,9%). Kwestia rdzy odgrywa w przypadku nowoczesnych samochodów rolę podrzędną.
W raporcie uwzględniono usterki typowe dla samochodów używanych, z pominięciem wad związanych z niewłaściwym serwisowaniem pojazdów (np. zużyte ogumienie lub zużyte pióra wycieraczek).
Wyniki raportu dostępne są pod adresem www.raport-usterkowosci-dekra.pl oraz w formie bezpłatnej aplikacji dla urządzeń mobilnych.
Im niższy indeks, tym więcej usterek.
Komentarze (0)