Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie prawa o ruchu drogowym i kilku innych ustaw. Przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dokument ma na celu przebudowę i modernizację Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Jak podkreślają autorzy projektu, obecnie wiele informacji cennych w procesie analizy rynku motoryzacyjnego czy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce nie jest wykorzystywanych w „dostatecznym stopniu”, czego powodem jest ograniczony dostęp do ewidencji i niska jakość danych. Reforma CEPiK-u umożliwić ma m.in. uruchomienie nowych e-usług, np. łatwego dostępu on-line dla kierowców do własnych danych i informacji. Możliwe stanie się monitorowanie aktualnych informacji na temat zastosowanych wobec kierowcy kar i ograniczeń wynikających z wykroczeń i przestępstw drogowych. Możliwość opłacania mandatów on-line to kolejna zapowiedź.
Nowy system umożliwić ma ponadto weryfikowanie uprawnień kierowcy. „Udostępnij dane pracodawcy” to usługa, która pozwoli uniknąć sytuacji, w których przedsiębiorcy udostępniają służbowe samochody pracownikom nieposiadającym ważnych uprawnień. Wybór szkoły jazdy ułatwi przyszłym kursantom usługa „Sprawdź szkołę jazdy”, pozwalająca na ocenę jakości kształcenia szkół przez kursantów. Z kolei usługa „Mój pojazd” umożliwi właścicielom pojazdów w Polsce dostęp on-line do danych i informacji o swoim pojeździe.
Rozszerzeniu ulec ma zakres wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów danych, takich jak informacje dotyczące np. badań technicznych pojazdów. Gromadzone mają być informacje o wszystkich wykonywanych badaniach technicznych, zarówno tych zakończonych wynikiem pozytywnym, jak negatywnym. Również informacje dotyczące tzw. zdarzeń ubezpieczeniowych – o szkodach klasyfikujących pojazd do dodatkowego badania technicznego, zgłaszanych w ramach ubezpieczenia – będą gromadzone.
Jak wspomnieliśmy, poprawie ma ulec jakość danych i informacji gromadzonych w CEP i CEK. Na podmioty przekazujące dane do CEPiK-u nałożony zostanie obowiązek ich każdorazowego weryfikowania przed przekazaniem oraz obowiązek wyjaśniania zaobserwowanych niezgodności. Dodajmy, że wszystkie organy przekazujące dane – w tym stacje kontroli pojazdów i zakłady ubezpieczeń (za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego), będą miały zapewniony bezpłatny dostęp do danych i informacji zgromadzonych w ewidencjach.
Zakłada się, że projektowana ustawa wejdzie w życie 4 stycznia 2016 r.
Komentarze (0)