Rozmawiamy z Ryszardem Kozub, prezesem zarządu Ran-Dickmar – firmy, która zajmuje się skupem i zagospodarowywaniem odpadów przemysłowych.
- Na początek proszę o kilka słów na temat historii firmy, jej rozwoju i obecnej ofercie.
Działalność rozpoczęliśmy w 1995 roku, zajmując się skupem olejów przepracowanych. Wtedy to założona została Spółka Cywilna „Eko-Dickmar”, która prowadziła działalność na terenie południowo-wschodniej Polski. Firma rozrastała się, aż 28 czerwca 1998 r. założona została spółka prawa handlowego o nazwie „Ran-Dickmar” Sp. z o.o., która przejęła bazę (wraz z pracownikami) firmy „Eko-Dickmar” i rozpoczęła poszerzoną działalność w nowej strukturze.
Spółka ma siedzibę w Tarnobrzegu i oddział w Warszawie. Działa w całym kraju, głównie na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego i ościennych. Jesteśmy jednym z czołowych partnerów handlowych rafinerii nafty „Jedlicze” oraz udziałowcem powstałego 1 stycznia 2002 r. Konsorcjum Olejów Przepracowanych – Organizacja Odzysku SA w Jedliczu. W tym samym roku spółka Ran-Dickmar została przyjęta do Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorców Gospodarki Odpadami, które skupia instytucje mające wieloletnie doświadczenie i odpowiedni potencjał do kompleksowej obsługi podmiotów gospodarczych w zakresie odbioru i unieszkodliwiania odpadów. 1 września 2003 r. otrzymaliśmy zezwolenie na odbiór ponad 900 rodzajów odpadów i od tej pory kompleksowo obsługujemy naszych klientów. Dokładamy wszelkich starań, aby działając w sposób profesjonalny i rzetelny, poprzez prawidłowy proces gospodarowania odpadami, wpływać na ochronę środowiska naturalnego. Możemy poszczycić się licznym gronem klientów zadowolonych z naszych usług. Referencji mogą udzielić nam zarówno duże, międzynarodowe organizacje, jak również prężnie działające, stosunkowo niewielkie firmy. Wieloletnie doświadczenie w branży ochrony środowiska i praca w obrocie odpadami pozwoliły firmie wypracować skuteczne metody pracy gwarantujące wysoką jakość świadczonych przez nas usług. Mamy duże zasługi w budowaniu świadomości wytwórców odpadów w zakresie selektywnej zbiórki odpadów, ich właściwego przechowywania, przez co wpływamy na ogólną świadomość ekologiczną i zachowanie wysokich standardów w działaniach proekologicznych.
Nasza oferta obejmuje m.in.:
- odbiór i transport odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne,
- magazynowanie,
- krótkie terminy odbioru odpadów,
- udostępnienie zbiorników i opakowań do gromadzenia odpadów,
- ostateczne zagospodarowanie – utylizację, unieszkodliwianie, recykling,
- eksport odpadów z PCB,
- dostarczenie certyfikatu unieszkodliwienia, np. dla odpadów PCB,
- konsulting,
- badanie odpadów,
- doradztwo w zakresie zagospodarowania odpadów,
- przygotowanie dokumentacji, sporządzanie projektów, programów itp.
Kompleksowo i bezpiecznie zagospodarujemy:
- oleje przepracowane (wszystkie grupy),
- czyściwo, sorbenty, materiały filtracyjne, filtry itp.,
- odpady z serwisu i demontażu samochodów,
- odpady farb i lakierów oraz rozpuszczalniki,
- zużyte opony,
- akumulatory, złom stalowy i kolorowy,
- tworzywa sztuczne,
- zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne,
- inne odpady.
- Jakich odpadów firma skupuje najwięcej?
Od samego początku istnienia firmy jej domeną jest skup olejów przepracowanych i odpadów ropopochodnych. W tego rodzaju odpadach specjalizujemy się do dziś. Nie zmienia to faktu, że każdego naszego klienta obsługujemy kompleksowo, odbierając cały szereg odpadów. Mogą to być odpady palne, zawierające ropę naftową, różnego rodzaju chemikalia, zużyte baterie, katalizatory, urządzenia elektryczne i elektroniczne, drewno, metale, tworzywa sztuczne, szkło i wiele innych. Kompleksowy odbiór i transport odpadów niebezpiecznych zapewniamy dzięki samochodom-cysternom na odpady płynne i samochodom ciężarowym na odpady stałe. Firma odnotowuje coroczną tendencję zwyżkową w zbiórce odpadów – zaczynając od kilku tysięcy ton na początku działalności, aż do kilkunastu tysięcy ton odpadów w roku ubiegłym.
- Co dzieje się z odpadami, które skupujecie?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie odpady przekazywane są do odzysku lub utylizacji uprawnionym do tego firmom posiadającym stosowne zezwolenia w zależności od rodzaju odpadu, jego stopnia zanieczyszczenia, przeznaczenia, technologicznych możliwości jego odzysku lub unieszkodliwienia itp. Dla przykładu wszystkie oleje przepracowane odebrane od wytwórców gromadzone są w naszej bazie do ilości transportowych, a następnie przekazane do Rafinerii Jedlicze S.A. Na miejscu, na podstawie badań laboratoryjnych, oleje podlegają klasyfikacji i segregacji, a następnie poddawane są procesowi sedymentacji. Proces regeneracji przebiega w dwóch instalacjach: destylacji olejów przepracowanych, gdzie olej przepracowany po odwodnieniu podlega rozdestylowaniu frakcyjnemu pod głęboką próżnią, oraz w kompleksie instalacji hydrorafinacji olejów przepracowanych, gdzie destylaty poddawane są procesowi katalitycznej rafinacji wodorem i odsiarczania w kierunku produkcji olejów bazowych. Zmodyfikowany układ katalityczny pracujący w specjalnie dobranym reżimie temperatur, przepływu, ciśnieniu gazu wodorowego oraz parametrach fizykochemicznych hydrorafinowanych frakcji olejowych umożliwia uzyskanie olejów bazowych przewyższających wymagania stawiane dla baz olejowych Grupy I.
- Zagospodarowanie których odpadów jest najbardziej problematyczne i dlaczego?
Do każdego naszego klienta staramy się podjeść w sposób indywidualny. Nie mamy problemów z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów, mimo że czasem spotykamy się z odpadami „trudnymi”. W miarę możliwości technicznych i organizacyjnych staramy się pomóc wytwórcom i zagospodarować każdy odpad.
- Dlaczego warto korzystać z oferowanych przez Ran-Dickmar usług?
Firma Ran-Dickmar posiada profesjonalne zaplecze techniczne oraz specjalistyczny sprzęt, dzięki czemu odbiór wszystkich odpadów przebiega sprawnie i zgodnie z obowiązującym prawem. Specjalizujemy się w odpadach przemysłowych. Doskonale wyposażone zaplecze techniczne, wykwalifikowani pracownicy i niezbędne pozwolenia dają nam możliwość odbioru 900 rodzajów odpadów.
Rozmawiał: Krzysztof Dulny
Komentarze (0)