Moduł wczytywania faktur
Wszystkim nam towarzyszy nieustanny postęp technologiczny, mający wpływ na codzienne życie. Wiąże się on również z koniecznością podnoszenia jakości świadczonych usług względem klienta przyzwyczajonego do codziennych udogodnień. Czy w takiej sytuacji można efektywnie prowadzić warsztat bez inwestycji w branżowe oprogramowanie?
Specjalistyczne programy warsztatowe umożliwiają zarządzanie pracą całego warsztatu. Dzięki nim możemy tworzyć zlecenia naprawy wraz z wyceną kosztów naprawy oraz wykazem czynności, jakie zostały wykonane. Mogą one katalogować pojazdy wraz z zapisem danych pojazdu klienta oraz gromadzić historię napraw nawet po zmianie właściciela lub numeru rejestracyjnego samochodu. Użytkownicy takiego oprogramowania za pomocą jednego narzędzia mogą „podejrzeć” towar będący na stanie, wprowadzić go na stan, wystawić fakturę, zamówić towary bezpośrednio od dostawców (bez konieczności instalowania dla każdego z nich osobnych katalogów) i prowadzić zaawansowany terminarz wizyt.
Oprócz tych zalet specjalistyczne oprogramowanie pozwala również dowolnie personalizować dokumenty zleceń, m.in. poprzez dodanie własnego tekstu lub zamieszczenie firmowego logo. Skanując dowód rejestracyjny za pomocą czytnika 2D, mechanik ma możliwość automatycznego zaczytania najważniejszych danych dotyczących pojazdu, co znacząco przyspiesza jego pracę. Podobnie działa wyszukiwanie pojazdów wg numerów VIN i co za tym idzie, dobieranie części pod konkretny pojazd.
Przy zatrudnianiu większej liczby pracowników koniecznością jest wprowadzenie skutecznego sposobu ich rozliczania i kontrolowania. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi profesjonalne, dedykowane branży oprogramowanie. Przedsiębiorca otrzymuje dzięki niemu istotną informację, m.in. o przewidzianym przez producenta czasie wykonania zlecenia, może sprawować lepszy nadzór nad pracą mechaników, zwiększyć dyscyplinę, wprowadzić optymalny podział obowiązków, a docelowo dokonać trafnej oceny na temat stanu zatrudnienia. Może także generować okresowe raporty dotyczące wykonanych przez pracowników zleceń i na tej podstawie w prosty i czytelny sposób przyznawać im prowizje.
Moduł rozliczania pracowników
Posiadając dodatkowo dane serwisowe, np. dostarczane przez firmę HaynesPro, serwisant ma jasno przedstawione, jak przeprowadzać konkretną naprawę w danym typie pojazdu oraz przy jakich przebiegach wymaga on dodatkowych zabiegów. Odbywa się to na podobnych zasadach jak w autoryzowanych serwisach obsługi. Daje to właścicielom nowych pojazdów już po gwarancji możliwość korzystania z usług na niezmiennym poziomie.
Darmowe programy branżowe mogą mieć zastosowanie głównie w przypadku mniejszych placówek. Przedsiębiorca, myśląc nie tylko o rozbudowaniu swojej działalności, ale przede wszystkim o profesjonalnej obsłudze klienta, powinien zainwestować w produkt komercyjny. Najczęściej narzędzia freeware są dobre na start z racji tego, że nie są profilowane pod żadną z branż. Szybko zaczyna im również brakować podstawowych funkcjonalności, nie mówiąc o wymagających funkcjach dedykowanych danej branży, jaką jest automotive. Program taki jest na bieżąco dostosowywany do potrzeb klienta, najczęściej na podstawie wieloletniej obecności w branży, i zawiera wszystko, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania warsztatu. Dodatkowo jest on na bieżąco aktualizowany o nowe wymogi, jak np. generowanie pliku JPK_VAT – dedykowane programy branżowe zostały rozbudowane o taką opcję, a darmowe niestety nie. Dlatego jeśli przedsiębiorcy zależy na zoptymalizowaniu pracy całego warsztatu, powinien zainwestować w profesjonalne oprogramowanie.
Asco Systemy Informatyczne
Komentarze (0)