Szybki ubytek ciśnienia w ogumieniu naczepy i do tego wieloosiowej stanowić może nie lada problem dla kierowców. Z pomocą w rozwiązaniu tego problemu przychodzi najnowsze, autorskie rozwiązanie firmy DRABPOL - TPMS_WIFI NACZEPA , dedykowane dla naczep często podmienianych z ciągnikiem siodłowym. To już trzecie, opracowane przez DRABPOL rozwiązanie dla ochrony opon.
Skąd biorą się problemy z ciśnieniem i temperaturą ogumienia w naczepach? Wynikają głównie ze sposobu ich eksploatacji. W wielu przypadkach naczepy pełnią rolę „opakowania” w transporcie. Rzadko wykazywana jest tu troska w takiej samej mierze, jak w przypadku ciągników siodłowych. Najwięcej problemów występuje w firmach, w których naczepy są często zamieniane z ciągnikiem , w firmach zlecających holowanie naczep czy też w wypożyczalniach. Napięte łańcuchy logistyczne często nie dają kierowcy czasu na kontrolę ciśnienia i temperatury opon w naczepach. Jednak skutki tych zaniedbań są opłakane. Dlatego stałe monitorowanie ciśnienia i temperatury opon ma duże znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i dla obniżenia kosztów eksploatacji naczep.
Zobacz zdjęcia w galerii poniżej!
Wychodząc naprzeciw problemom z ogumieniem w naczepach, firma DRABPOL opracowała i wprowadziła na rynek własne rozwiązanie bezprzewodowe pod nazwą TPMS_WIFI NACZEPA, dedykowane dla naczep często podmienianych z ciągnikiem siodłowym.
Systemy kontroli ciśnienia opon dla pojazdów zespolonych najczęściej są programowane dla konfiguracji ciągnika siodłowego wyłącznie z określoną naczepą. Zamiana naczepy wymagała dotychczas modyfikacji ustawień dla czujników w oponach nowej naczepy. Jest to niewygodne w przypadku częstej zamiany naczep w różnych miejscach i o różnej porze. Ponadto wymagałoby posiadania odpowiedniego programatora i przeszkolonych pracowników. Ta niedogodność została rozwiązana w przypadku TPMS_WIFI NACZEPA. Oprócz ciśnienia również temperatura ogumienia jest pod kontrolą, bez względu na konfigurację ciągnika siodłowego i naczepy.
Na wewnętrznej powierzchni opony każdego koła naczepy zainstalowany jest czujnik ciśnienia i temperatury, który wysyła informacje za pomocą fal radiowych 433 MHz do jednostki sterującej. Po przetworzeniu, informacja o bieżącym ciśnieniu , temperaturze ogumienia i alertach przesyłana jest wiązką w formacie CAN BUS protokół J1939 do nadajnika CAN WIFI, zamontowanego w przedniej części naczepy. Bezprzewodowo informacja przesyłana jest do odbiornika CAN WIFI, zainstalowanego przy wyświetlaczu, który jest przytwierdzany do przedniej szyby. Zasilanie jest pobierane z gniazdka zapalniczki.
Wyświetlacz jest uprzednio komunikacyjnie zaprogramowany dla określonej naczepy, tak więc jest przypisany tylko jednej naczepie. Dlatego przewiduje się zainstalowanie specjalnego schowka w naczepie dla deponowania wyświetlacza, po jej odłączeniu od ciągnika siodłowego.
System TPMS_WIFI NACZEPA jest dedykowany dla naczep często zamienianych w różnych miejscach i w czasie 7/24. Szczególnie polecany jest dla firm wynajmujących naczepy. System ten może być stosowany w różnego typu naczepach o maksymalnej ilości kół 24 i 6 osi. Trwają prace w celu zwiększenia maksymalnego zakresu, co ma nastąpić w drugiej połowie 2019 roku.
Komentarze (0)