Na listę uczestników tegorocznego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej zapisało się ok. 480 uczniów szkół samochodowych z całego kraju
Na przełomie marca i kwietnia br. odbyły się w Poznaniu targi Motor Show. W ich trakcie doszło m.in. do ogłoszenia wyników V edycji plebiscytu Trade Press Award 2023 na najlepszego dziennikarza w tematyce motoryzacyjnej oraz przeprowadzony został już po raz 29. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej dla uczniów szkół samochodowych.
Motoryzacyjny dziennikarz roku 2023
Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej (STM) i Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) zorganizowały kolejną edycję plebiscytu Trade Press Award. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu dziennikarzy, którzy zostali zgłoszeni przez swoje redakcje do jednej z pięciu kategorii. Wyboru w poszczególnych kategoriach, spośród nominowanych, dokonała kapituła plebiscytu w składzie:
- Marcin Barankiewicz – prezes zarządu PISKP, dr inż. Jan Filipczyk – adiunkt w Katedrze Eksploatacji Pojazdów Samochodowych Politechniki Śląskiej,
- Tomasz Kobierski – prezes zarządu Grupy MTP, prof. dr hab. inż. Jacek Pielecha – dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej,
- dr inż. Rafał Sosnowski – prezes zarządu STM, przewodniczący kapituły, prof. dr hab. inż. Marcin Ślęzak – dyrektor ITS.
Kapituła oceniła jakość zaproponowanych treści, sposób wpisania się we współczesną problematykę branży motoryzacyjnej i nowatorskie podejście do prezentowanego tematu. Jej członkowie wskazali w poszczególnych kategoriach następujących zwycięzców:
Za całokształt pracy: Dziennikarz roku – Marcin Koczyba; sponsorami nagrody byli: Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej i Grupa Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Redaktor Marcin Koczyba jest szefem redakcji motoryzacyjnej w Radiu Kraków, twórcą audycji „Radiostrada”. Od lat zajmuje się tematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego na antenie Radia Kraków, ucząc rozsądnej jazdy, promując dobre wzorce, zachowania, edukując w zakresie bezpieczeństwa na drogach. W swoich programach łączy wielu pasjonatów, instytucje i organizacje pozarządowe, pokazując, jak wiele przy dobrej współpracy można osiągnąć dla poprawy bezpieczeństwa. Swoich działań w prewencji nie ogranicza tylko do rozmów na antenie. W Małopolskiej Wojewódzkiej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego inicjuje wiele projektów edukacyjnych skierowanych do wszystkich grup wiekowych (np. Akademia Dobrych Kierowców, Dzień Bezpieczeństwa). Czynnie uczestniczy w ogólnopolskich debatach, zabierając głos zawsze tam, gdzie chodzi o bezpieczeństwo i prewencję w ruchu drogowym. Poprzez swoją działalność wspiera także ofiary wypadków drogowych, podkreślając istotę opieki powypadkowej oraz konieczność niesienia pomocy psychologicznej ofiarom i rodzinom ofiar wypadków drogowych w Polsce. W 2019 roku odebrał z rąk Małopolskiego Komendanta Policji Medal Krzyż Niepodległości z gwiazdą pierwszej klasy za współpracę i wspieranie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ostatnio uhonorowany został statuetką Patron Bezpiecznych Dróg – to nagroda przyznawana wiodącym innowatorom z branż motoryzacyjnej, infrastruktury drogowej, transportowo-przewoźniczej, szkoleniowej oraz służbom i osobom wyróżniającym się działalnością na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego. Nagroda przyznawana jest przez Fundację „Nadzieja”.
Na podstawie nadesłanych zgłoszeń ocenianych przez kapitułę:
- Materiał audiowizualny: Marcin Łobodziński – dziennikarz portalu Wirtualna Polska za materiał Gaz w samochodzie – fakty i mity o instalacji LPG; sponsorem nagrody była spółka Unimetal ze Złotowa;
- Test roku – Katarzyna Dziewicka, dziennikarka portalu Truck&Van za artykuł Incognito; sponsorem był Sosnowski Sp. z o.o. Sp. k.;
- Diagnostyka i naprawy – Rafał Dobrowolski, zgłoszony do plebiscytu przez redakcję „Nowoczesnego Warsztatu” z artykułem Zarządzanie ciśnieniem w oponach; sponsorem nagrody była firma Texa Poland Sp. z o.o.;
- Reportaż roku – Maciej Woldan za artykuł Dwa światy, który został opublikowany w tygodniku „Angora”; sponsorem nagrody była firma Herkules Auto-Technika Warsztatowa.
Wszyscy laureaci otrzymali: statuetkę Trade Press Award 2023, dyplom Trade Press Award 2023 oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1500 złotych brutto.
Zespół Szkół Ponadpodstawowych z Radzynia Podlaskiego wygrał 29. OTWS
Poniżej publikujemy krótkie omówienie turnieju napisane przez Rafała Sosnowskiego, od lat jednego z głównych organizatorów tej wspaniałej imprezy: – W piątek, 31 marca, tradycyjnie przy okazji Motor Show, Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej wspólnie z Zespołem Szkół Samochodowych z Gdańska zorganizowało Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej. Firmy będące członkami STM-u oraz kilka z branży motoryzacyjnej doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w młodzieży jest przyszłość. Dzisiejsi uczniowie za kilka lat będą mechanikami, szefami serwisów, a może też ich właścicielami. To od ich wiedzy, umiejętności, zaangażowania zależy to, jak za kilka lat będą funkcjonowały warsztaty. Firmy, które zaangażowały się w turniej OTWS, zdają sobie sprawę, że w ten sposób zwiększają swoją rozpoznawalność wśród przyszłych klientów. To doskonała inwestycja w przyszłość. Ale nie tylko to się liczy. Firmy przeprowadzają szkolenia online, nagrywają filmy i przekazują swoją specjalistyczną wiedzę, a potem w trakcie turnieju z tej wiedzy „odpytują”. Nauczyciele są z tej formy szkoleń bardzo zadowoleni. Taka forma nauki jest przez uczniów i nauczycieli mile widziana, gdyż podnosi wiedzę uczniów, którą pozyskują nie tylko z podręczników szkolnych, z programów nauczania, to wiedza, którą każda firma zdobywała przez lata. Trzeba dodać, że często ta wiedza nie jest powszechnie dostępna. Jedną z wyjątkowych ofert dla szkół jest możliwość przeprowadzenia szkoleń/pokazów w szkołach. Kilku sponsorów zaoferowało możliwość przeprowadzenia szkolenia z wybranego zakresu wiedzy w szkołach w uzgodnionym terminie.
Zredagował: Sławomir Kocznur
Pytania i uwagi: sekretariat@stm.org.pl
Komentarze (0)