Zbliża się kolejna edycja targów CITEXPO (China International Tire Expo). Te międzynarodowe targi oponiarskie w Chinach organizowane są od 2003 roku. Celem, jaki od początku przyświecał organizatorom, było stworzenie profesjonalnej platformy handlowej dla branży oponiarskiej. Profil targów obejmuje opony, felgi oraz branże pokrewne.
Targi CITEXPO z roku na rok są coraz większe. Każda kolejna edycja przynosi rekordową liczbę wystawców i gości oraz większą niż wcześniej powierzchnię wystawienniczą. Nie inaczej było podczas ostatniej edycji. W 2015 roku 350 wystawców prezentowało swoje produkty i usługi w czterech halach na powierzchni 33 tys. m2. Targi odwiedziło prawie 12 tys. gości z 30 prowincji w Chinach i 100 państw z całego świata. Zbliżająca się 14. edycja targów będzie przeniesiona do większego centrum wystawienniczego.
Tym, co przyciąga wystawców i gości, jest możliwość nawiązania nowych kontaktów. Spotykają się tu przedstawiciele lokalnych firm, dystrybutorów oraz największych graczy na rynku oponiarskim.
Chińskie marki
– Jakość chińskich opon się poprawia. Przez lata Europejczycy nie mieli zaufania do chińskich produktów, zgłaszając dużo zastrzeżeń co do ich jakości. Dziś jednak chińskie marki to również odpowiednio wysoka jakość. Klienci mogą więc płacić mniej za porównywalny produkt. To z pewnością jeden z powodów, dla których rośnie liczba zagranicznych nabywców chińskich opon – przekonują organizatorzy targów.
W celu poprawienia jakości opon produkowanych w Chinach rząd wprowadził wiele nowych regulacji prawnych, m.in. dotyczących etykietowania opon. Regulacja polegała na adaptacji indeksów do tych używanych w Unii Europejskiej.
Kolejne regulacje są wciąż dopracowywane – dotyczą norm hałasu, przyczepności na mokrej nawierzchni, metodologii
testów.
Rynek w Chinach
Chiński rynek dla zagranicznych firm oponiarskich jest ogromny. China Automotive Technology Research Center, ośrodek badawczy w Chinach, szacuje, że w tym kraju jest 40 firm oponiarskich należących do podmiotów zagranicznych oraz ponad 500 krajowych firm. Każda z tych grup stanowi mniej więcej połowę rynku. Warto jednak zauważyć, że opony z wyższej półki niemal w całości są produkowane przez firmy zagraniczne. Odnotowują one nieustannie rosnący zysk.
Na rynku chińskim spodziewany jest też duży wzrost zapotrzebowania na opony zimowe. Wynika to z poprawy jakości życia obywateli oraz ich większej świadomości. W północnej części kraju zimy są bardzo ostre, dlatego coraz więcej ludzi wymienia opony na zimowe. To pomaga rozwijać całą branżę oponiarską w Państwie Środka.
Komentarze (0)