„Manipulant nie straszy własną siłą, ale zagrożeniem stwarzanym przez innych i niebezpieczeństwem wynikającym z wyboru niezgodnego z jego sugestiami”. (M. Karwat)
Codziennie, komunikując się z innymi, oglądając TV, czytając gazety, spotykamy się z perswazją, wywieraniem na nas wpływu (choćby reklamy). Sami też staramy się przekonywać innych do naszego zdania, sposobu myślenia. Podporządkowujemy temu naszą komunikację. Właściwe słowa użyte w odpowiednim momencie mogą wpływać na umysły ludzi, ich postępowanie, reakcje. Musimy jednak pamiętać, że to broń obosieczna. Pamiętajmy, że na początku kontaktu np. z klientem ludzie nie przekonują się do koncepcji, produktu czy usługi – przekonują się (bądź nie) do Ciebie! Uważajmy z manipulacją i chęcią sterowania innymi!
Czym jest perswazja? To tłumaczenie komuś czegoś, namawianie/odradzanie, dobieranie argumentów, przekonywanie do czegoś (perswadowanie). Często towarzyszą temu dobre intencje, np. doradzanie komuś, chęć pomocy. Ale również w perswazji, zwłaszcza „ukrytej”, może tkwić manipulacja i chęć rządzenia innymi. Czym jest manipulacja? Jest to „sterowanie” innymi bez brania pod uwagę ich interesów, często wbrew ich woli. Manipulacja ogranicza NASZ wybór.
Wyłapując momenty, gdy ktoś stosuje wobec nas ukrytą perswazję czy próbuje nami manipulować, możemy świadomie wybrać wtedy naszą „odpowiedź”, styl komunikacji, który będzie służył naszym interesom. Bądźmy bardziej uważni w komunikacji z innymi. Czasem „zatrzymajmy się na chwilę”, zanim odpowiemy.
Powszechną techniką manipulacji jest wzbudzanie poczucia winy, zwłaszcza wśród osób bliskich: „Ja dla Ciebie wszystko, a Ty…”. Znamy to? Kolejnym skutecznym narzędziem manipulacji bywa odwoływanie się do autorytetów, powoływanie na „mistrzów”, „nauczycieli”. Technik wywierania wpływu jest wiele.
Jedną z metod na chronienie nas przed manipulacją jest zachowanie asertywne, w tym sztuka odmawiania. Sztuka mówienia NIE.
Asertywność wykazuje 3 właściwości.
- Dobrze pojęty własny interes – oznacza to, że potrafisz ocenić, co jest warte twojego czasu i uwagi.
- Uczciwe postępowanie – mówisz to, co myślisz w taki sposób, by nikogo nie urazić.
- Poszanowanie praw – uznanie swojego prawa do wyrażenia opinii, uwagi czy obawy, tak by nie naruszyć przy tym praw innych ludzi.
W klasycznej już książce Roberta Cialdiniego „Wywieranie wpływu na ludzi” (lektura obowiązkowa dla każdego!) autor pisze, że jesteśmy bardziej podatni na wpływ osób, które:
- są atrakcyjne fizycznie (atrakcyjność fizyczna),
- są podobne do nas samych (podobieństwo),
- obsypują nas komplementami, są dla nas miłe (komplementowanie),
- często je widzimy lub się z nimi kontaktujemy (kontakt i współpraca),
- kojarzymy sobie te osoby z czymś przyjemnym (skojarzenia).
Ćwiczenie – przypomnij sobie, kiedy byłeś ostatnio obiektem manipulacji? Jak się czułeś? Co zrobiłeś? Jak się komunikowałeś? Co zrobisz następnym razem w podobnej sytuacji?
Zauważajmy, kiedy stajemy się obiektem manipulacji i kiedy sami manipulujemy. Jedynym skutecznym sposobem obrony przed manipulacją jest rozpoznanie stosowanych wobec nas technik manipulacyjnych.
W kolejnym miesiącu zajmiemy się DIALOGIEM, na czym polega komunikacja dialogowa.
Komentarze (0)